کد خبر: 40215
A

وزیر خارجه آمریکا که به ترکیه رفته پس از دیدار با همتای ترکیه‌ای خود تاکید کرد "همپیمانان آمریکا" در منبج خواهند ماند و خواهان خویشتن‌داری آنکارا در عفرین شد.

به گزارش  پایگاه خبری و تحلیلی دیده بان ایران؛ شبکه خبری اسکای نیوز، رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با مولود چاووش اوغلو، همتای ترکیه‌ای خود در آنکارا در عین حال گفت: ترکیه هم‌پیمان قوی در جنگ علیه داعش است. ما حق ترکیه را در تأمین مرزهایش درک می‌کنیم اما از ترکیه می‌خواهیم درباره عفرین خویشتن‌دار باشد. اهداف ما با ترکیه درباره سوریه مطابق است.

وی گفت: ما از نیروهای سوریه دموکراتیک به شکل محدود برای نابودی داعش حمایت می‌کنیم و حمایتمان بیش از حد لازم نیست. ما باید با ترکیه درباره شهر استراتژیک منبج همکاری و این شهر را از تروریست‌ها پاکسازی کنیم.

او در عین حال گفت که همپیمانان آمریکا که همان نیروهای کرد سوری هستند در شهر منبج خواهند ماند. ترکیه مصرانه خواهان خروج این نیروها از منبج و عقب نشینی آنها به شرق فرات است.

وزیر خارجه ترکیه نیز با بیان اینکه سیاست‌های واشنگتن در سوریه واضح نیست گفت ترکیه منتظر می‌ماند تا ببیند وعده‌های آمریکا درباره فتح‌الله گولن، مبلغ مخالف دولت آنکارا و نیروهای کرد سوریه به کجا خواهد انجامید.

تیلرسون درباره اوضاع داخلی ترکیه نیز گفت: ما از حق ترکیه درباره بازداشت کسانی که در کودتای ناکام شرکت کردند، حمایت می‌کنیم و از این کشور می‌خواهیم شهروندان آمریکایی را که ناحق بازداشت شده‌اند، آزاد کند.

اوغلو نیز ضمن تأکید بر اینکه بازداشت‌ها در ترکیه براساس قوانین صورت می‌گیرد، گفت: طرف آمریکایی به برخی از وعده‌هایی که به ما داده بود، پایبند نبود. ما منتظر اقدام آمریکا درباره فتح الله گولن و گروه‌های کرد مسلح هستیم.

وی گفت: ما با تشکیل مکانیزمی برای مقابله با تروریسم در شمال سوریه موافقت کردیم.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر