کد خبر: 40660
A

فرزند آیت الله هاشمی رفسنجانی: ترجیح خانواده بر این است که این موضوع در فضایی منطقی پیگیری شود و خانواده تلاش دارد از این موضوع در یک فضای دور از احساس رفع ابهام شود. این ابهام برای نظام نیز وجود دارد ونظام هم پیگیر این موضوع است زیرا اگر این موضوع روشن بود درباره آن اطلاع‌رسانی لازم صورت می‌گرفت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران؛ روزنامه اعتماد با یاسرهاشمی رفسنجانی مصاحبه کرده است که بخشی از این مصاحبه را می خوانید:

در آغاز دولت دوازدهم از شما به عنوان گزینه وزارت ورزش و جوانان نام برده می‌شد. آیا در این باره صحبتی شده بود؟ آیا آمادگی برای این موضوع داشتید؟

مطرح شدن اسم من به عنوان نامزد وزارت ورزش و جوانان در آغاز به کار دولت دوازدهم، بیشتر یک موضوع رسانه‌ای بود نه واقعیت. صادقانه باید بگویم درباره مطرح شدن اسم من به عنوان وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان خود من نیز متوجه نشدم که این موضوع از کجا آغاز شد و کجا به پایان رسید زیرا پیگیر آن نبودم که این اتفاق رخ دهد. اما باید بگویم در مجموع آمادگی داشتم که در دولت دوازدهم اگر شرایط مهیا باشد و پیشنهادی داده شود به موضوع ورود کرده و قبول مسوولیت کنم اما تاکنون پیشنهاد مشخصی از طرف دولت به من نشده است.

دولت دوازدهم از ابتدای کار با مشکلات و چالش‌های بسیاری رو به رو بوده است. با توجه به وعده‌های انتخاباتی حسن روحانی، عملکرد دولت دوازدهم را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

دو شاخص عقلانیت و امید که شعار اصلی دولت در ایام انتخابات بود، در این روزها افت جدی پیدا کرده است. من هیچگاه احساس نمی‌کردم امید به آینده بتواند در تصمیم‌گیری‌های کلان کشور موثر باشد اما امروز شاهد هستیم که امید، رکن اصلی جامعه است. امید همان موضوعی است که آیت‌الله هاشمی همواره به آن تاکید داشتند و تلاش می‌کردند که آن را به جامعه تزریق کنند. تا پیش از این ما این جملات را فقط شنیده بودیم اما امروز شاهد هستیم که جامعه تشنه امید است. قصد ندارم به شاخص‌های اقتصادی، گرانی و موضوعاتی از این دست ورود کنم. این موضوعات وجود دارد اما کارشناس‌های این حوزه باید درباره آن اظهارنظر کنند. آن چیزی که مشهود است و توقع می‌رود دولت به آن ورود کند، موضوع عقلانیت در تصمیم‌گیری‌ها بر اساس فاکتور‌های منطقی و واقع‌گرایانه است. امروز تنها کسی که می‌تواند به جامعه امید تزریق کند، رییس‌جمهور است. البته انتقادی هم به دولت وارد است که در این حوزه کلان، با شعارهای خود فاصله جدی پیدا کرده است و امیدواریم در سال جدید این مشکل مرتفع شود. به یاد دارم در زمان جنگ که کشور با آن مشکلات عدیده رو‌به‌رو بود آیت‌الله هاشمی با یک خطبه، چنان امیدی به جامعه تزریق می‌کردند که مردم حتی حاضر بودند مشکلات را تحمل کنند. مردم ما آمادگی مقابله با سختی هارا دارند به شرط آنکه احساس کنند در تصمیم‌گیری‌ها عقلانیت به خرج رفته و همچنین امید در جامعه وجود دارد.

خبرهایی درباره کمرنگ شدن نقش اسحاق جهانگیری در دولت دوازدهم به گوش می‌رسد. به نظر شما آیا در واقعیت نیز نقش او کمرنگ‌تر شده است؟

من نیز این موضوع را شنیده‌ام اما واقعیت ندارد. آقای جهانگیری بسیار استوار در جایگاه خود ایستاده و مسائل سیاسی، اقتصادی و اجتماعی دولت را پیگیری می‌کند و ارتباط خوبی هم با رییس‌جمهور دارد.

محمود احمدی‌نژاد یکی از چهره‌های خبر‌ساز این روزهای کشور است. آیت‌الله هاشمی در زمان حیات خود تذکر‌هایی را درباره رفتار احتمالی احمدی‌نژاد در آینده داده بودند که این روز‌ها درحال وقوع است. تحلیل شما از اقدامات اخیر احمدی‌نژاد چیست؟

اقدامات اخیر آقای احمدی‌نژاد برای ما اتفاق تازه‌ای نیست. ما که در طرف میز افرادی مانند آیت‌الله هاشمی نشسته بودیم، شاهد بودیم ایشان این روز‌ها را پیش‌بینی کرده بود. در سال‌های گذشته احمدی‌نژاد با اقدامات خود نشان داد که با بخش بزرگی از نظام مشکل دارد و متاسفانه امروز او همان برخورد‌ها را با بخش دیگری از نظام انجام می‌دهد. این موضوع را بزرگان پیش‌بینی کرده بودند به همین دلیل رفتار‌های اخیر او برای ما عجیب نیست و منتظر این رفتار‌ها بودیم. اقدامات اخیر احمدی‌نژاد یک نکته روشن نیز دارد. اینکه ایشان با توجه به رویکرد برعکسی که نسبت به نظام و شخصیت‌های نظام دارد به راحتی توانست نامه بنویسد، تریبون بگیرد و در سمت‌های متفاوت مشغول شود را به فال نیک می‌گیرم. به فال نیک می‌گیرم چون نظام خط قرمز خود را تا حدی بالا برده است که اجازه می‌دهد فردی به این صورت در داخل کشور موضع اپوزیسیون اتخاذ کند. من این موضوع را می‌پسندم و آرزو دارم عمل متقابلی که در گذشته نسبت به برخی منتقدان صورت گرفت مانند محرومیت از برخی حقوق و امتیاز‌ها و همچنین حضور در دادگاه تکرار نشود. اگر این نوع نگاه نسبت به همه انتقاد‌ها وجود داشته باشد اتفاق خوبی رخ داده است. عملکرد احمدی‌نژاد از دید کسانی که از گذشته با او مخالف بودند، جای تعجب ندارد. در جبهه اصولگرایی نیز متوجه شده‌اند که حمایت از احمدی‌نژاد اشتباه بوده است.

در روز‌های نزدیک به سالگرد رحلت آیت‌الله هاشمی شما موضوعی را درباره فوت ایشان مطرح کردید که بازخورد رسانه‌ای زیادی داشت. درباره آن توضیح می‌دهید؟

پس از فوت آیت‌الله هاشمی سوالات و ابهامات زیادی درباره فوت ایشان در جامعه شکل گرفت. درباره علت فوت آیت‌الله هاشمی، ابهاماتی وجود دارد. این ابهام هم مربوط به جامعه و هم مربوط به خانواده ایشان است. بنا نداریم بگوییم علت فوت آیت‌الله هاشمی یک اتفاق ویژه و خاص بوده است اما به دلیل شخصیت آیت‌الله و شرایط حفاظتی ویژه‌ای که ایشان داشتند، اینکه علت فوت ایشان در هاله‌ای از ابهام قرار داشته باشد برای جامعه خوشایند نیست. خواستار آن هستیم که هرچه سریع‌تر نسبت به رفع این ابهام اقدام شود. ترجیح خانواده بر این است که این موضوع در فضایی منطقی پیگیری شود و خانواده تلاش دارد از این موضوع در یک فضای دور از احساس رفع ابهام شود. این ابهام برای نظام نیز وجود دارد ونظام هم پیگیر این موضوع است زیرا اگر این موضوع روشن بود درباره آن اطلاع‌رسانی لازم صورت می‌گرفت.

کدام یک از فرزندان بیشترین شباهت را از نظر خلق و خوی به آیت‌الله هاشمی دارند؟

مهدی به دلیل هوش بالا و مظلومیتی که دارد.

آخرین جلسه دیدار آیت‌الله هاشمی با حسن روحانی در جزیره کیش که نزدیک به ٨ ساعت به طول انجامید بر سر چه موضوعاتی بود؟

٨ ساعت کمی اغراق است اما به دلیل فرصت کافی جلسه طولانی بود. بخشی از این جلسه در خاطرات آیت‌الله هاشمی آمده است که به زودی منتشر خواهد شد.

محسن هاشمی در گفت‌وگویی اعلام کرد بخشی از خاطرات آیت‌الله هاشمی بنابر برخی ملاحظات منتشر نخواهد شد. منظور ایشان چه ملاحظاتی است؟ چون خاطرات ایشان به عنوان معمار انقلاب می‌تواند بسیاری از موضوعات را روشن کند.

در بخشی از خاطرات آیت‌الله مسائل شخصی برخی افراد وجود دارد که انتشار آن درست نیست. ایشان نیز خاطرات را می‌خواند و اصلاحاتی را انجام می‌داد تا با آبروی اشخاص بازی نشود. هرچند این موارد کم بود و شاید به ٢درصد هم نمی‌رسید اما ایشان این مورد را لحاظ می‌کردند. در برخی موارد مسائل امنیتی وجود دارد که انتشار آن در این شرایط صلاح نیست. در زمان حیات حاج‌آقا ١٢ جلد از خاطرات ایشان منتشر شد و دست خط خاطرات ایشان نیز موجود است و می‌توانید انطباق دهید. شاید ماکسیمم ٢ درصد از خاطرات حاج‌آقا صلاح نبوده که منتشر شود که آن هم به دلیل آبروی افراد بوده است.

یعنی برخی موضوعات را حتی با حاج‌خانم نیز در میان نمی‌گذاشتند؟

خیر. ایشان به معنای واقعی کلمه رازدار بودند.

پس از روی کار آمدن آقای ولایتی تغییراتی در دانشگاه آزاد به وجود آمده است. شاید برخی انتظار داشتند که حداقل مراسمی برای آیت‌الله هاشمی که بنیانگذار دانشگاه آزاد بودند، برگزار شود که این مهم رخ نداد؛ آیا از این موضوع ناراحت شدید؟

توقع داشتیم مراسمی برگزار شود اما این اتفاق نیفتاد. به نظر من این موضوع به برکات رفتاری حاج‌آقا باز می‌گردد که تمام مراسم‌های ایشان جنبه مردمی داشت و ختم و بزرگداشت دولتی برای ایشان گرفته نشد و این مهم را به فال نیک می‌گیرم. هرچند هنوز از این موضوع دلخور هستیم اما این موضوع را به فال نیک می‌گیریم زیرا این اتفاق یکی دیگر از جلوه‌های مظلومیت آیت‌الله هاشمی بود. به عنوان مثال وقتی یک هنرمند فوت می‌کند، تاریخ فوت او در تقویم رسمی کشور ثبت می‌شود اما با وجود گذشت یک سال از رحلت حاج‌آقا که از بنیانگذاران انقلاب بودند هنوز این اتفاق در تقویم رسمی کشور ثبت نشده و حداقل انتظار ما از دولت آن است که این رحلت را در تقویم رسمی کشور ثبت کند.

چرا دانشگاه آزاد برای جریان اصولگرا اهمیت ویژه‌ای دارد؟

به نظر می‌رسد این جریان و آقای ولایتی تلاش دارند با استفاده از ظرفیت‌های دانشگاه آزاد کادرسازی علمی کند. در دوران احمدی‌نژاد ریزش اساتید و دانشجو‌ها در دانشگاه‌های دولتی زیاد بود در حالی که این اتفاق در دانشگاه آزاد رخ نمی‌داد. هرچند فضا در دانشگاه آزاد باز‌تر بود اما با این اوصاف آیت‌الله هاشمی همواره انتقاد جدی به چک لیست اساتید داشتند. دانشگاه آزاد مجموعه‌ای با ١ میلیون دانشجو و ٥ میلیون فارغ‌التحصیل از ظرفیت ویژه‌ای برخوردار است و همین موضوع سبب شده است توجه‌ها به سمت این دانشگاه جلب شود. ملک دانشگاه آزاد ملک شخصی خانواده ایشان نیست. این دانشگاه کاری بود که حاج‌آقا برای مردم کرد و وقت‌های آزاد خود را صرف آن می‌کردند. این دانشگاه پایه‌های علمی کشور را ارتقا داد. توقع آن است که حرمت موسس دانشگاه آزاد حفظ شود. آقای هاشمی برنامه‌های بسیاری برای سال‌های آتی دانشگاه آزاد داشتند و همان برنامه‌ها می‌توانست سرمنشا بسیاری از اتفاقات خوب در کشور شود. اینکه روسای دانشگاه جارو شوند یا نیروهایی که به حاج‌آقا نزدیک بودند از سیستم دانشگاه ازاد اخراج شوند، درست نیست.

انتظار چنین رفتاری از آقای ولایتی داشتید؟

بله، من توقع همچین برخوردی داشتم زیرا قبلا با آقای ولایتی همکاری داشتم.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر