کد خبر: 41052
A
جهانگیری در دیدار با رییس اسبق پارلمان عراق:

معاون اول رییس جمهور گفت: با اطمینان می گویم که جمهوری اسلامی ایران در کنار برادران اهل سنت و شیعه و اکراد در عراق قرار دارد و آنها امروز می‌توانند کشورشان را بازسازی کنند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، ایات سامرایی رییس اسبق پارلمان عراق و دبیرکل حزب اسلامی صبح امروز (پنجشنبه) با حضور در محل اقامت معاون اول رییس جمهور در خصوص آخرین وضعیت عراق و همکاری های دو جانبه گفتگو و تبادل نظر کرد.

معاون اول رییس جمهور در این دیدار با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران در دوران بازسازی عراق در کنار مردم این کشور بوده و خواهد بود گفت: امیدوارم با هماهنگی و انسجام میان اهل سنت، شیعه و اکراد حرکت بزرگی در بازسازی عراق شکل بگیرد و این ملت بزرگ بتواند نقش تاریخی خود را در منطقه به خوبی ایفا کند.

جهانگیری تصریح کرد: با اطمینان می گویم که جمهوری اسلامی ایران در کنار برادران اهل سنت و شیعه و اکراد در عراق قرار دارد و پیروان مذاهب و اقوام مختلف همانطور که در مبارزه با داعش موفق شدند و یکپارچگی عراق را حفظ کردند امروز نیز می توانند کشورشان را بازسازی کنند. 

معاون اول رییس جمهور با اشاره به ظرفیت های فراوان برای توسعه عراق گفت: جمهوری اسلامی ایران در روزهای سخت و در هنگام پیروزی ها در کنار دولت و ملت عراق بوده است گفت: پیروزی مردم عراق در برابر داعش و حفظ یکپارچگی این کشور مرهون شخصیت های تعیین کننده عراقی است و این شخصیت ها می تواند به رشد و توسعه عراق در دوره جدید کمک کند. 

وی ادامه داد: متاسفانه مناطق اهل سنت در دوره داعش آسیب بیشتری دیدند و باید همه کمک کنیم تا با بازسازی این مناطق از آلام و مشکلات مردم کاسته شود.

جهانگیری با اشاره به آمادگی بخش خصوصی ایران برای حضور و سرمایه گذاری در عراق گفت: قطعاً همکاری های بخش خصوصی منجر به تسریع در بازسازی این کشور خواهد شد.

ایات سامرایی نیز در این دیدار با قدردانی از دیدگاه های مثبت جمهوری اسلامی ایران در سالهای اخیر برای کمک و بازسازی این کشور گفت: عراق امروز از دو چالش بزرگ بیرون راندن اشغالگران آمریکایی و اخراج تروریست ها عبور کرده است و مهمترین ماموریت امروزش جذب سرمایه گذاری برای بازسازی عراق است

رییس اسبق پارلمان عراق با تاکید بر اینکه ایران در این زمینه می تواند بزرگترین شریک ما در عرصه اقتصادی و سیاسی باشد گفت: ما می خواهیم به همت مردم روابط عراق در منطقه و جهان را توسعه دهیم. 

وی با اشاره به کنفرانس مطبوعاتی مشترک معاون اول رییس جمهور کشورمان با نخست وزیر عراق گفت: ما از دیدگاه های ایران برای سرمایه گذاری در عراق بسیار خرسندیم و تاکید داریم که در مناطق سنی نشین نیز فرصت های سرمایه گذاری خوبی وجود دارد که از آنها استفاده نشده و ما از سرمایه گذاران ایرانی در این مناطق استقبال می کنیم و به آنها خوش آمد می گوییم.

ایات سامرایی افزود: روابط اقتصادی خوب دو کشور منجر به تقویت روابط سیاسی خواهد شد و چشم انداز روشنی پیش روی دو کشور قرار خواهد داشت. مطمئن باشید این سخنان تعارف نیست و ما همواره به دنبال بهترین روابط با برادران خود در جمهوری اسلامی ایران هستیم.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر