کد خبر: 42204
A

یک کارشناس مسائل ترکیه اهداف آمریکا و نقش ترکیه را در حمله به سوریه برای خبرآنلاین بررسی کرده است.

دیده بان ایران- وزارت امور خارجه ترکیه ساعاتی پس از حمله آمریکا، فرانسه و انگلیس به سوریه، با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که 'ترکیه از انجام حمله آمریکا و متحدانش به سوریه استقبال می کند. در این بیانیه آمده است: 'ترکیه اقدام نظامی آمریکا، انگلستان و فرانسه را پاسخی علیه رژیم سوریه می داند. این عملیات اقدامی در برابر حمله ضدانسانی و خلاف وجدان شیمیایی در شهر دوما است و با رضایت کامل از آن استقبال می کنیم'. بیانیه در حالی منتشر می شود که چندی پیش آنکارا میزبان نشست سه جانبه برای حل بحران سوریه بود. آیا ترکیه در این حملات نقش داشت؟  

سیدعلی قائم مقامی کارشناس مسائل ترکیه و غرب آسیا در گفت‌وگو با خبرگزاری خبرآنلاین دربارۀ حملات سه گانه آمریکا، فرانسه و انگلیس به خبرآنلاین گفت: «حمله امپریالیستی برای مقابله با روند مذاکرات آستانه و سوچی، آزمایش و تحقیر روسیه و همچنین مقابله با ایران و حزب الله بود.»

 

وی در ادامه گفت: «انتقام گیری از پیروزی ارتش سوریه در غوطه شرقی و پاکسازی جیش الاسلام از دوما و این منطقه و رفع تهدیدات از دمشق،حمایت از عملیات اسرائیل در سوریه، حمایت از ارتش آزاد سوریه تحت حمایت ترکیه و ناتو و همچنین جسور کردن حزب اتحاد دموکراتیک وابسته به پ ک ک که به تبع آن مزدوری اردوغان و به دام انداختن ترکیه بود.»

قائم مقامی در ادامه گفت: «به هر حال ترکیه به دام افتاد. فرمانده ارتش آزاد گفته است که باحمایت امریکا عملیات خود علیه سوریه را تشدیدخواهند کرد. ترکیه ناچار است که از سیاست آمریکا در سوربه حمایت کند. اردوغان در نزد ایران و روسیه اعتبار خود را از دست داد و در روند آستانه شکاف ایچاد شد. ترکیه در صف اسرائیل و عربستان در مورد سوریه قرار گرفت. آمریکا مواضع پ ک ک و یگانهای مدافع خلق را تقویت کرد. ناتو در سوریه فعال شد. ترکیه با ناتو و ترامپ تجدید بیعت کرد. اگر حملات ادامه داشته باشد و روسیه و متحدین بشار اسد مقاومت نکنند سوریه تجزیه خواهد شد.»

زهره نوروزپور

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر