کد خبر: 42403
A
صالح نیکبخت در گفت و گو با دیده بان ایران؛

صالح نیکبخت در رابطه با تازه ترین ادعا مبنی بر "مستقل شدن قم" گفت: برای هر ایرانی تلاش برای حفظ تمامیت ارضی کشور از امور مهم و حیاتی است. از طرفی ادعای اخیر این روحانی (حجت الاسلام و المسلمین زادهوش) می تواند مبنی بر خودمختار شدن شهر قم و یا فدرالی شدن داشته باشد در غیر این صورت و با مستقل شدن قم، این شهر به واتیکانی که در ایتالیا قرار دارد اما خود به عنوان کشوری مستقل و مذهبی است، در می آید.

دیده بان ایران : حجت الاسلام و المسلمین احمد زادهوش، مدیر جامعه المرتضی (شهر قم) در یادداشتی پیشنهاد تشکیل کشوری به نام قم و تبدیل حوزه علمیه قم به کشوری مستقل را داده است. استقلال حوزه علمیه در قالب یک کشور مستقل ( مانند واتیکان) این امکان را فراهم می‌سازد تا حوزه علمیه قم به نظام رهبری دینی شیعیان جهان تبدیل شود و ارتقا یابد. 
 
اعلام استقلال « کشور قم » نه تنها هیچ تعریض و مخالفتی با نظام مقدس جمهوری اسلامی نیست بلکه  در چهلمین سالروز پیروزی انقلاب ظرفیتی جدید و پشتوانه ای معنوی است که فارغ از محظورات و محدودیتهای خارجی و داخلی جمهوری اسلامی به ترویج و گسترش فرهنگ اسلام و اظهار نظر در شئون انسانی و تعامل با نهادهای مهم مسیحیت بپردازد و از مزایای یک کشور مستقل برای حضور در مجامع بین‌المللی بهره مند شود. 
 
در رابطه با همین ادعا  "صالح نیکبخت" حقوقدان و وکیل دادگستری، به خبرنگار دیده بان ایران گفت: در وهله اول باید گفت که حرف های ایشان بیشتر به شوخی و مزاح شباهت دارد تا این که بخواهند درباره مسئله ای جدی و یا حرف عادی صحبت کنند چرا که اولین مسئله حفظ تمامیت ارضی کشور است. 

 

این حقوق دان افزود: برای هر ایرانی تلاش برای حفظ تمامیت ارضی از امور مهم و حیاتی است. البته با توجه به قانون اساسی و همچنین قانون مجازات کشور، لازم است همه افراد به تمامیت ارضی کشور توجه داشته باشند و در برابر تجزیه خاک کشور مقاومت کنند اما اگر کسی برخلاف این موضوع عمل کند، تحت و تعقیب کیفر و مجازات خواهد بود.

 

این حقوقدان در رابطه با مجازات این ادعا بیان کرد: اگر این ادعا تنها در قالب یک حرف و یا ایده باشد، ایرادی ندارد اما اگر در جهت تحقق آن اقدام و یا عملی صورت گیرد، مجازات آن اعدام هم می تواند باشد چرا که این عمل جرم سنگینی است.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر