کد خبر: 42863
A

سوال شده بود چرا وضعیت آقای خاتمی و اینها تغییر نکرده و راه آشتی آنها با نظام چیست؟ در پاسخ به این سوال گفتم وقتی در جلسات خصوصی مطالبی را علیه نظام مطرح می کنند که نشان می دهد از ۸۸ به این سو تغییر نکرده است.

حمیدرضا ترقی با توضیح این که خبری از شنود شدن یا نشدن رئیس دولت اصلاحات ندارد، گفت: شنود قانون، مقررات و آیین‌نامه دارد. این طور نیست که بی‌ضابطه باشد و هر کسی مجاز باشد دست به این کار بزند.

به گزارش دیده بان ایران؛ نامه نیوز نوشت: «آقای خاتمی تصور نکند اگر در جلسات خصوصی حرفی می‌زند، کسی حرف‌های او را نمی‌فهمد یا نمی‌شنود! موضع‌گیری‌هایش و تمام مسائلی که بیان می‌‌کند همه به گوش نظام می‌رسد!» این اظهار نظر حمیدرضا ترقی عضو حزب موتلفه اسلامی شائبه «شنود» دفتر خاتمی را به همراه داشت اما ترقی توضیح می دهد که مقصودش شنود نبوده و در این باره اطلاعی ندارد.

مشروح این گفت و گو به شرح زیر است:

شما در مصاحبه ای گفته بودید که مواضع اصلاح طلبان در جلسات خصوصی به گوش نظام می رسد. بعد که رسانه های اصلاح طلب بحث شنود را مطرح کردند، گفتید منظورتان شنود نبوده است. جریان دقیقا چیست؟

من از شنود صحبت نکرده بودم. از یک مصاحبه یک ساعت و نیمه یک جمله را استخراج کرده و برایش حاشیه ساختند.

شما در آن یک ساعت و نیم چه گفته بودید؟

سوال شده بود چرا وضعیت آقای خاتمی و اینها تغییر نکرده و راه آشتی آنها با نظام چیست؟ در پاسخ به این سوال گفتم وقتی در جلسات خصوصی مطالبی را علیه نظام مطرح می کنند که نشان می دهد از ۸۸ به این سو تغییر نکرده و بر مواضع خود اصرار دارند، چه توقعی است که زمینه آشتی فراهم شود.

گفته بودید محتوای جلسات به گوش نظام می رسد.

گفتم این مطالب به بیرون درز می کند. افرادی هستند که از جلسه خارج شده و حرف ها را به دیگران می زنند. این نقل قول ها بالاخره به گوش مسئولین نیز می رسد. اصلا بحث شنود نبود.

یعنی حتی نگفتید که برخی از حاضرین در جلسه حرف ها را به گوش نظام می رسانند؟ به همان حرف هایی است که دهان به دهان منتقل می شود، استناد می کنید؟

بله، یک فردی ممکن است دهانش شل تر باشد و بیشتر بگوید و فردی سفت تر باشد. بالاخره مطالبی که در جلسات طرح می شود به بیرون منعکس می‌شود. گاهی اوقات شما می بینند که در بخش گفت و شنود کیهان اخباری از این جلسات مطرح می شود و تکذیب هم نمی کنند. این یعنی خبرها منتقل می شود و درست هم منتقل می شود. این خبرها نشان می دهد که در مواضع شان تغییری ایجاد نشده است.

اما اکثر اصلاح طلبان می گویند که چیزی برای پنهان کردن نداریم.

گاهی اوقات هم خبرهای خوبی می رسد و می بینیم در مورد مسائلی موضعی گرفته اند که مورد تایید نظام است. به هر حال در صحبت های من به هیچ وجه بحث شنود نبود.

حالا که مصاحبه شما بهانه ای برای پرداختن به موضوع شنود شد، نظرتان را در این زمینه بفرمایید.

برخی از نمایندگان مجلس در روزهای اخیر گفتند که احساس می کنیم تلفن هایمان شنود می شود. این درست است که فعالان سیاسی که در چارچوب نظام فعالیت می کنند باید شنود شوند؟

شنود قانون، مقررات و آیین نامه دارد. این طور نیست که بی ضابطه باشد و هر کسی مجاز باشد دست به این کار بزند. طبق آیین نامه و ضوابط مشخص باید زیر نظر دادستان یا قاضی مربوطه کار انجام شود. آن هم در مواردی که یا فردی شاکی دارد یا مساله امنیت ملی در کار است. مثلا یک فردی از زنش شکایت می کند و می گوید که او با افراد بیگانه ارتباط دارد. در این گونه موارد قاضی دستور می دهد که تلفن او را بررسی کنند و ... . یک وقتی هم دستگاه امنیتی از ارتباطات یک فرد احساس خطر کرده و آن را در راستای امنیت ملی کشور نمی بیند. در این موارد نیز طبق دستور قاضی می توان شنود کرد و اگر ارتباطاتی موجب سلب امنیت کشور باشد مورد بررسی قرار می گیرد. به هر حال اقدام خودسرانه در این زمینه انجام نمی شود.

یعنی مسئولان و فعالان سیاسی شنود نمی شوند؟

برخی ها چنین ادعاهایی می کنند. من پاسخگوی این ادعاها نیستم و دستگاه امنیتی و اطلاعاتی کشور باید پاسخ دهد که چنین چیزی بوده است یا خیر. ممکن است در موارد بر مبنای ضرورت شنود شده باشد اما ممکن است که اساسا دروغ گفته شده باشد. در مواردی نیز فرد جاسوس است یا توطئه بیگانگان مطرح است و باید شنود کرد. مثلا الان از خارج از کشور با مسئولین تماس می گیرند تا آنها را تخلیه اطلاعاتی کنند. دستگاه امنیتی باید اطلاع داشته باشد. اینها لازمه امنیت کشور است و نمی توان آن را رها کرد. این مسائل کاملا روشن و در قالب آیین نامه است. خارج از آن نیز ادعا بوده و موردی را نشنیده ام.

شنود دفتر آقای مطهری یکی از این موارد بود که اتفاقا پیگیری آن هم به نتیجه مشخصی نرسید.

این موارد را بگذارید مسکوت بماند. اینها اگر افشا شود شاید غیر از اینی باشد که مطرح شده است. این طور نیست که به نتیجه نرسیده باشند.

نتیجه ای غیر از این که ماجرا مربوط به دولت قبل (قبل از ۹۲) بوده است؟

الان نمی خواهم یک بحث جدید را مطرح کنم اما این طور نیست که مساله مشخص نشده باشد.

خود شما شنود می شوید؟

ممکن است، از نظر من مشکلی نیست. بارها شده که افراد ضد انقلاب از بیرون تماس گرفته و خواستند تخلیه اطلاعاتی کنند. من پاسخ منفی دادم و بعد هم دستگاه اطلاعاتی کشور به من گفت که این تماس از سوی بیگانگان بوده و باید مراقب باشید. این گونه موارد بسیار است.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر