کد خبر: 42890
A

رییس جمهور نیجریه 30 آوریل (فردا) در واشنگتن با دونالد ترامپ دیدار خواهد کرد. او نخستین رهبر آفریقایی است که ترامپ از زمان رسیدن به پست ریاست‌جمهوری میزبانش خواهد بود.

به گزارش دیده بان ایران؛ به نقل از خبرگزاری فرانسه، دونالد ترامپ‌ پیش از این کشورهای آفریقایی را "چاله مستراح" خوانده بود. اکنون و با سفر محمدو بوهاری،‌ رییس جمهور نیجریه، همه منتظر رفتار ترامپ با این رهبر آفریقایی هستند.

روند تعاملات دولت ترامپ با آفریقا از زمان سفر رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه پیشین آمریکا به نیجریه که طی آن از سمت خود برکنار شد، کُند شده است و سفر تیلرسون به این کشور آفریقایی نتوانست بیانگر سیاست خارجی ترامپ در حوزه آفریقا باشد.

بر اساس بیانیه کاخ سفید، گفت‌وگو با بوهاری بر مبارزه با تروریسم، ناامنی، رشد اقتصادی و توسعه دموکراتیک در نیجریه متمرکز خواهد بود که در فوریه سال آینده انتخابات ریاست جمهوری‌اش را برگزار خواهد کرد.

نیجریه وارد نهمین سال مبارزه با گروه تروریستی بوکوحرام می‌شود که موجب ویرانی شمال‌شرقی این کشور شده و کشته شدن بیش از 20 هزار تن را در پی داشته است.

جی.پیتر فام، مدیر مرکز آفریقایی شورای آتلانتیک در این باره به خبرگزاری فرانسه گفت: به نظرم هر دو طرف برنامه روشنی در این دیدار دارند و آن تمرکز بر مسائل امنیتی و اقتصادی است و هر دو کشور از این دیدار چیزی به دست خواهند آورد.

وی افزود: نفع این دیدار برای ترامپ از سر گذراندن جنجال‌هایی است که در پی اظهاراتش در خصوص کشورهای آفریقایی با آن روبه‌رو شد و محمدو بوهاری از امتیاز نخستین رهبر آفریقایی که در کاخ سفید از او پذیرایی شده، برخوردار خواهد شد.

کارشناسان امور آفریقا معتقدند که بر خلاف اظهارات ترامپ درباره کشورهای آفریقایی، در دولت او روابط آمریکا با نیجریه توسعه یافته و این دیدار نشانگر آن است که آمریکا نیجریه را همچنان به عنوان یکی از شرکای مهم خود در آفریقا می‌داند./ایسنا

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر