کد خبر: 43483
A

وزیر امور خارجه، گفت: اگر قرار باشد برجام ادامه پیدا کند، باید منافع مردم ایران از این قرارداد تامین شود.

به گزارش دیده بان ایران؛ محمد جواد ظریف در بدو ورود به پکن پایتخت چین، در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سوال که مهم‌ترین اقدامِ در دستور کار برای تداوم برجام چه خواهد بود، اظهار کرد: مهم‌ترین اقدام گرفتن تضمین است؛ البته همانطور که رئیس‌جمهور گفته‌اند ما برای همه انتخاب‌ها آمادگی داریم اما اگر قرار باشد برجام ادامه پیدا کند، باید منافع مردم ایران از این قرارداد تامین شود.

وزیر امور خارجه همچنین با اشاره به سفرش به پکن، گفت: برای ما مهم است که مذاکراتمان با «گروه ۵» شروع شود.چین از نزدیک‌ترین دوستان ایران است و امروز قرار است پیرامون نحوه تضمینی که سایر اعضای ۱+۵ بعد از خروج آمریکا در مورد اجرای برجام و دریافت منافع برجام توسط مردم ایران ارائه می‌دهند، صحبت کنم.

وی با اشاره به سطح روابط تهران و پکن، گفت: قبل از برجام روابط‌مان با چین خیلی خوب بود و در دوران برجام چین با فاصله زیادی شریک تجاری ایران بود. امروز ما اطمینان داریم که چینی ها در کنار ما خواهند بود و قرار است در این زمینه صحبت کنیم. علاوه بر وزیر خارجه چین، هیئت ایرانی با مقامات دیگر در سایر حوزه های مورد علاقه نیز گفت‌وگو خواهد کرد.

ظریف درباره سفرش به مسکو و بروکسل نیز گفت: سفرم به سه کشور مهم است. ما سفرمان را با چین و روسیه که همواره با مردم ایران قبل و بعد از تحریم ها بودند شروع کردیم. روابط مان با چین و روسیه حساس بوده و بعد از تحریم ها مهم خواهد بود. با اتحادیه اروپا با توجه به این که کشورهای اتحادیه بیشترین درخواست را از ایران داشتند با خارج شدن آمریکا از برجام در این توافق بماند از این رو باید ببینیم چگونه کشورهای اروپایی می خواهند تضمین کنند که منافع ایران از برجام با وجود خروج آمریکا از این توافق حفظ و تامین می‌شود.

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر