کد خبر: 45558
A

ویکتوریا پانفیلووا (Victoria Panfilova) با انتشار تحلیلی با عنوان "دریای خزر را بین استخراج کنندگان گاز تقسیم کردند" به بررسی ابعاد نشست آتی سران کشورهای حاشیه خلیج فارس پرداخته است

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی دیده بان ایران در تحلیل  مفسر بخش سیاست کشورهای خارج نزدیکروزنامه نزاویسیمایا گازتاآمده است:

در نظر است کنوانسیون رژیم حقوقی خزر در اجلاس سران کشورهای ساحلی آن در قزاقستان امضا شود. این سند امکان تحقق پروژه‌های مربوط به ساخت خطوط لوله در دریای خزر را فراهم می‌کند. باور بر این است که این پروژه‌ها با منافع روسیه مغایرت دارد. تا وقتی مسئله رژیم حقوقی خزر در حالت پا در هوا قرار داشت صحبت از پروژه‌های مرتبط کننده آسیای مرکزی به اروپا ماهیت فرضی داشت. ایران و روسیه به عنوان کشورهای دارای مواد هیدروکربنی به رقبای جدید علاقه‌مند نبودند و همین مسئله سبب تعویق پروژه شد. 

الهام شعبان رئیس مرکز مطالعات نفتی (باکو) می‌گوید تأخیر در تدارک کنوانسیون با موضع ایران ارتباط دارد آنها سعی دارند از ساخت خط لوله بین ترکمنستان و آذربایجان جلوگیری کنند. به گفته این صاحبنظر، کرملین هم منافع خود را در بخش خطوط لوله دارد. به نظر وی حل و فصل امور مورد اختلاف در بخش میادین نفتی به آسانی میسر نیست.

آرکادی دوبنوف (Arkady Dubnov) کارشناس مسائل روسیه می‌گوید ایران ناچار شد به سازش تن دهد و موضوع سازش ایران در اجلاس سران خزر در قزاقستان معلوم می‌شود. اما ایلگار ولی زاده رئیس باشگاه صاحبنظران سیاسی "قفقاز جنوبی" می‌گوید امضای کنوانسیون، دست ترکمنستان برای ساخت خط لوله را باز می‌کند. پس از امضای کنوانسیون عشق آباد باید فقط با باکو و تهران به توافق برسد.

ایگور پانکراتنکو (Igor Pankratenko) کارشناس خاورمیانه نیز معتقد است در صورت امضای سند علاقه‌مندی بازیگران خارج از منطقه به خزر افزایش می یابد. این امر باعث می‌شود چالش‌های جدیدی به وجود آید اما در حال حاضر مکانیزم‌های پاسخ دادن به این چالش‌ها موجود نیست. به همین دلیل در صورت امکان بهتر است اوضاع مسکوت بماند. این امر به ایران و روسیه فرصت لازم برای طراحی پاسخ را داده و برای پروژه‌های فرامرزی رقیب روسیه مشکل ایجاد کرده و باکو، عشق آباد و آستانه را وادار می‌کند در پروژه‌های خزری به موضع مسکو و تهران توجه بیشتری داشته باشند.

اما یک صاحبنظر سیاسی دیگر اعلام کرد ممکن است امضای کنوانسیون باعث تغییر اوضاع در بخش ساخت خطوط لوله نشود و همه اینها در آخرین لحظات نمایان می‌شود.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر