کد خبر: 45976
A

عضو هیأت رئیسه مجلس با بیان اینکه ظریف قمار برجام را باخته است، گفت: روز گذشته یک کامیون آجر در خیابان جمهوری تهران خالی کردند که مسئولان امنیتی باید در این باره به مجلس پاسخ دهند.

به گزارش دیده بان ایران؛ احمد امیرآبادی نماینده مردم قم و عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی در حاشیه نشست علنی امروز پارلمان با اشاره به اظهارات محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه مبنی بر اینکه باید مسائل سیاسی را کنار بگذاریم، اظهار داشت: آقای ظریف راست می‌گوید، همیشه با مالباخته‌ها اینگونه صحبت می‌کنند، ظریف یک قمار باخته است، او قمار برجام را باخته و اگر ما منتقدان دولت دست این قمارباختگان را نگیریم همه چیز را می‌بازند، ما باید به آقای ظریف کمک کنیم، دولت تمام تخم‌مرغ‌هایش را در سبد برجام گذاشت، سبد زمین خورد و تخم‌مرغ‌ها شکست، ما باید به آقای ظریف کمک کنیم تا بتواند بلند شود.

وی افزود: در راستای کمک به دولت هر طرح و لایحه‌ای که از سوی دولت به مجلس ارائه شود، سریعاً در دستور کار قرار داده و بررسی می‌کنیم، عدم تصویب کنوانسیون‌های خارجی نشان‌دهنده عدم همراهی مجلس با دولت برای حل مشکلات اقتصادی نیست.

امیرآبادی تصریح کرد: FATF، گروه اقدام مالی است که 46 شرط برای ایران گذاشته و دولت آن را تبدیل به چهار لایحه کرده است که دو کنوانسیون و دو قانون است، آمار و ارقام نشان می‌دهد که در دوره‌ای که FATF ما را در لیست سیاه قرار داده بود و تحریم‌ها نیز وجود نداشت، ما مشکلات مالی نداشتیم، اما وقتی ما از لیست سیاه FATF تعلیق شدیم اما تحریم‌ها وجود داشت، نتوانستیم از ارتباطات بین‌المللی استفاده کنیم، لذا وقتی تحریم وجود دارد FATF معنا ندارد.
وی ادامه داد: FATF شامل 8 کشوری است که تحت تسلط آمریکا قرار دارند بعلاوه 28 کشور و دو نهاد بین‌المللی  منطقه‌ای، FATF در راستای شفافیت مبادلات مالی ایران خواستار تصویب لوایح چهارگانه است، تشدید تحریم‌ها وضعیتی نیست که بخواهیم مبادلات مالی خود را شفاف‌سازی کنیم.

این عضو هیأت رئیسه مجلس یادآور شد: به عنوان مثال دولت می‌خواهد از سکه‌هایی که فروخته مالیات بگیرد، اما قانونی در این خصوص وجود ندارد، دولت می‌تواند لایحه دو فوریتی ارائه کند، ما هم این لایحه را به تصویب می‌رسانیم.
امیرآبادی در بخش دیگری از سخنانش درباره استیضاح وزرا گفت: ما باید به افکار عمومی توجه کنیم، آقای سیف در دوران مدیریتش مشکلات موسسات مالی و اعتباری موفق عمل نکرد. رهبر انقلاب برای یک خط اعتباری مجوز شرعی داد اما بانک مرکزی تعلل کرد، تا زمانی که مردم به خیابان ریختند و اعتراضات بالا گرفت، استفاده از خط اعتباری به این معناست که بانک مرکزی به بانک‌ها پولی را قرض می‌دهد تا مشکلاتشان را حل کنند و بعد بانک‌ها منابعشان را جمع می‌کنند و قرض بانک مرکزی را پس می‌دهند.

وی درباره اتفاقات روز گذشته تهران نیز توضیح داد: بخشی از این اتفاقات به عملکرد مسئولان بازمی‌گردد، مردم ناراضی هستند، مردم از مجلس هم ناراضی هستند. آنها می‌گویند، چرا با دولت برخورد نمی‌کنید؟ حتی خواستار برخورد با قوه قضائیه نیز هستند، روز گذشته در روز روشن یک کامیون آجر را در خیابان جمهوری تهران خالی کردند، آیا در روز عادی کسی می‌تواند در خیابان جمهوری یک فرغون آجر خالی کند؟ مسئولان امنیتی باید در این خصوص به مجلس پاسخ دهند.

این عضو هیأت رئیسه مجلس تأکید کرد: بعد از آن هم 200 نفر جمع شدند و مغازه‌داران را مجبور به تعطیلی مغازه‌هایشان کردند، این اقدامات هم سامازندهی شده است، «جان بولتن» گفته بود در تیرماه اتفاقاتی در ایران خواهد افتاد، لذا دست سلطنت‌طلبان و منافقان در این آشوب‌ها دیده می‌شود.

این عضو هیات رئیسه مجلس تاکید کرد: در یک ماه گذشته سرمایه مردم یک چهارم شده و از شیب ملایم گذشته و سقوط کرده است، به نظر من اگر استیضاح انجام شود، یک فکر و روح جدید در دولت دمیده می‌شود و با این اقدام می‌توان مشکلات را حل کرد، آقای سیف نمی‌تواند مملکت را خوب اداره کند، کجای دنیا می‌گویند بدون کف و سقف سکه بفروشید، کمیسیون امنیت ملی موضوع فروش سکه‌ها را بررسی خواهد کرد.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر