کد خبر: 46648
A

این در حالی است که اتباع کشورهای خارجی حتی به قرار گرفتن پرچمشان در حالتی نامناسب، به گونه ای که رنگ های آن جابجا شود، بسیار حساس هستند؛ برای نمونه، چندین سال پیش، یکی از اتباع کشور سوئد در مراسم سالگرد حضرت امام(ره)، هنگامی که متوجه شد برخی از مسئولان برگزاری مراسم، پرچم کشورش را برعکس گذاشته اند، آنقدر اعتراض کرد تا مسئولان پرچم سوئد را در حالت مناسب و درست آن قرار دادند، ولی...

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی  دیده بان ایران؛ در سال های اخیر، گویا مرسوم شده هر از گاهی نهادی، سازمانی یا ارگانی به صلاحدید خود، به دستکاری پرچم رسمی کشور پرداخته و در هر نوبت هم با توجیه این کار خود، منتقدان را به بهره برداری سیاسی نیز متهم کنند. این در حالی است که پرچم ملی هر کشور نماد فرهنگ، تمدن، هویت و شخصیت یک ملت به شمار می رود و هرگونه دستکاری آن به منزله توهین به هویت و شخصیت یک ملت است و به همین دلیل هم هست که در هیچ کجای دنیا، دیده نمی شود که پرچم رسمی کشور، دستکاری شده و مطابق سلیقه افراد مورد بهره برداری قرار گیرد.

همین چند سال قبل بود که شهرداری شهر سرخرود در استان مازندران، پرچم هایی را در سرتاسر  شهر نصب کرده که این پرچم ها به شکل بی سابقه ای دستکاری شده است، به گونه ای که تکه پارچه ای آبی رنگ، به انتهای پرچم اضافه شده و لفظ الله اکبر که در امتداد هر سه رنگ پرچم نوشته شده است، به شکل بد سلیقه ای با حاشیه های گلدوزی شده قطع شده است؛ عملی که مصداق تام و تمام دستکاری در پرچم رسمی کشور است و به این ترتیب، اگر در آینده هم هر کسی بخواهد پرچم کشور را هر گونه که تمایل داشت بیاراید، عملا دیگر هیچ نشانی از پرچم ملی باقی نمی ماند.

این در حالی است که شهروندان کشور های خارجی حتی به قرار گرفتن پرچمشان در حالتی نامناسب، به گونه ای که رنگ های آن جابجا شود، هم بسیار حساس هستند؛ برای نمونه، چندین سال پیش، یکی از اتباع کشور سوئد در مراسم سالگرد حضرت امام(ره)، هنگامی که متوجه شد برخی از مسئولان برگزاری مراسم پرچم کشورش را برعکس گذاشته اند، آنقدر اعتراض کرد تا مسئولان پرچم سوئد را در حالت مناسب و درست آن قرار دادند اما در کشور ما نهادهای قانونی خود به دستکاری پرچم می پردازند.

افزون بر آنچه گفته شد، پرچم نصب شده در شهر سرخرود، نه تنها دستکاری شده، بلکه لفظ جلاله «الله» نیز برعکس قرار گرفته و رنگ سبز که در بالای پرچم قرار دارد، در پایین آن قرار گرفته است.

اما در تازه ترین این اتفاق های عجیب و غریب در کشورمان؛ صبح امروز تصویری از جلسه شورای اداری استان لرستان با حضور وزیر اطلاعات، حجت الاسلام سید محمود علوی برگزار شد که نقش پرچم جمهوری اسلامی ایران جا به جا در بنر جلسه به چاپ رسیده بود به نوعی که رنگ قرمز در بالا و رنگ سبز در پایین قرار گرفته بود.

باید گفت، برای این رخداد دو حالت بیشتر متصور نیست: یا برخی مسئولان ناآگاهانه این کار را انجام داده اند که خود این ناآگاهی هم توجیه ناشدنی است و یا این که برخی افراد آگاهانه و با علم به اینکه این کار توهین به نماد ملی کشور است، این کار را به غرض ها و نیات گوناگون انجام داده اند که در این صورت قابل پیگرد نیز هست.

ذکر این مهم لازم است، چندی پیش نیز در چندین همایش دولتی نیز، در پوستر مراسم رنگ سبز پرچم به صورت آبی درآمده بود که در آن زمان نیز حساسیت هایی را به وجود آورد و با وجود فریاد رسانه ها در این مورد، به راحتی با توجیهی ساده از کنار آن گذشتند و همان باعث شد تا امروز در یک شهر کوچک در شمال کشور، چنین کاری انجام شود.

در واقع، اگر تاکنون بخشنامه یا آیین نامه ای به نهادهای دولتی و حکومتی برای دستکاری نکردن پرچم رسمی کشور ابلاغ نشده، ضروری به نظر می رسد که چنین قانونی رسما ابلاغ شود تا در صورت تخطی با خاطیان برخورد شود و اگر هم ابلاغ شده است، چرا تاکنون با خاطیان برخورد نشده است؟

اگر خود ما مردم ایران، حرمت نماد هویت و شخصیت خود را نگاه نداریم، از دیگران چه انتظاری در این باره می توان داشت؟

با این وجود هرچند خود راضی به انتشار تصویری از این اهانت به نماد کشور نیستیم، ولی به این امید که شاید کسی پیدا شده و بدون تهمت و افترا به رسانه، مردانه با این مسأله برخورد کند، آن را نمایش می دهیم:

 
 
 
 
 
 

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر