کد خبر: 48018
A

سفیر ایران در هلند با اشاره به اینکه پنجم شهریور جلسه استماع دادگاه لاهه در خصوص شکایت ایران از آمریکا به جهت اعمال تحریم است، گفت: شورای‌امنیت موظف به تامین ضمانت اجرای حکم دیوان است.

به گزارش دیده بان ایران؛ علیرضا جهانگیری سفیر ایران در هلند در دیدار با نمایندگان کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی به ماموریت ویژه یان سفارت‌خانه مبنی بر حضور در دیوان داوری لاهه و سازمان بین المللی منع گسترش سلاح‌های شیمیایی، گفت: در میان سفارت‌خانه‌های ایران رد سایر کشورها تنها سفارتخانه ای هستیم که روابط دوجانبه با دیوان کیفری و دادگستری لاهه و سازمان بین المللی منع گسترش سلاح‌های شیمیایی برقرار می‌کنیم.

وی یادآور شد: هم اکنون دو موضوع توقیف 2 میلیارد دلاری بانک مرکزی توسط آمریکا و شکایت ایران از آمریکا به دلیل اعمال تحریم ها بر مبنای معاهده مودت 1955 در دادگاه لاهه را پیگیری می‌کنیم.

جهانگیری با بیان اینکه جلسه استماع شکایت ایران در مورد تحریم‌ها 27 آگوست 2018 (5 شهریور 97) برگزار می‌شود، افزود: امیدواریم دادگاه دادگستری لاهه به نفع ایران رأی دهد و آمریکا به جهت اعمال تحریم علیه جمهوری اسلامی ایران محکوم شود.

سفیر ایران در هلند تصریح کرد: در صورتی که رأی به نفع جمهوری اسلامی صادر شود، شورای امنیت سازمان ملل نقش ضمانت اجرایی دارد و می‌تواند آمریکا را مُجاب به اجرای حکم کند، اما اگر حکم توسط آمریکا در شورای امنیت وتو شود، از طریق افکار عمومی می‌توان فشار بسیار به آمریکا وارد کرد./

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر