کد خبر: 48135
A

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه،‌ رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی طی یادداشتی در روزنامه ایران با اشاره به پیشنهاد ترامپ از این گفته است که نگذاریم تابو بودن مذاکره با آمریکا بازسازی شود!

به گزارش دیده بان ایران؛ خبرگزاری فارس طی نگارش گزارشی درباره مواضع رییس کمیسیون امنیت ملی نوشت: حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی طی یادداشتی که در روزنامه دولتی ایران منتشر شد، با اشاره به پیشنهاد مذاکره ترامپ نوشت: سیگنال اخیری که رئیس جمهوری امریکا برای مذاکره مستقیم با ایران، آن هم بدون قید و شرط قبلی فرستاده به گواه موضع‌گیری‌های قبلی و فضایی که در آن به سر می‌بریم آنقدر قوی نیست که بتوان آن را جدی گرفت یا به آن اعتماد کرد. شروط 12 گانه پمپئو، وزیر خارجه امریکا برای ایران که پیش از این مطرح شده بود و سخنان وی ساعتی پس از اظهارات ترامپ در کنار برخورد خصمانه دولت امریکا با توافق برجام و فضای اقتصادی کشورمان همگی نشان از آن دارند که پیشنهاد اخیر ترامپ به هیچ عنوان یک راهبرد قطعی در کاخ سفید نیست. حتی می‌شود به راحتی تصور کرد که بر سر این موضوع بحث چندانی نیز در میان گردانندگان سیاست خارجی امریکا در نگرفته باشد.

وی که به تازگی به ریاست کمیسیون امنیت ملی رسیده، نگرانی خود از احتمال بسته شدن درب مذاکره با آمریکا را ابراز کرد و افزود: تابوی مذاکره با امریکا در دوره برجام شکسته است. فارغ از اثبات غیر قابل اعتماد بودن امریکایی‌ها بعد از تصمیم ترامپ درخصوص برجام، نباید به سمتی برویم که یک بار دیگر در دوره جدید این تابو بازسازی شود. بنابراین در چنین شرایطی باید سهم برخوردهای احساسی و خارج از چارچوب‌های دیپلماتیک را در مجموعه این روابط برای امریکایی‌ها کنار بگذاریم و در ایران مواضعی محاسبه‌گرانه را اتخاذ کنیم و به یاد داشته باشیم که شرایط می‌تواند در مقاطع مختلف تغییر کند و ما باید با یک نگاه واقع‌بینانه به مجموعه امکانات، توان و موقعیت خود برای این شرایط آماده باشیم؛ به گونه‌ای که بیشترین آورده و کمترین زیان سهم ما از شرایط پیش رو باشد.[۱]

اظهارات فلاحت‌پیشه در حالیست که جمهوری اسلامی ایران نیز مثل هر حکومت دیگری در جهان به منافع مردم خود می‌اندیشد و اگر این منافع در مذاکره‌ای تأمین و تضمین شود، چرا باید با آن به مخالفت بپردازد؟  اما مساله بر سر خوی سلطه گری و غیر قابل اعتماد بودن آمریکاست. مردم ایران از جانب رئیس‌جمهوری پیشنهاد لفظی مذاکره بدون پیش شرط دریافت کرده‌اند که همین چند ماه قبل، از برجام خارج شد، در ادامه سنت اسلاف خود تمام تحریم‌ها را در حدّ‌ توانش علیه مردم اِعمال کرده است و از تهدید و ناسزاگویی به ایران و ایرانی هم هیچ اِبایی ندارد.

اکنون آیا رواست که با این حقایق و در مقابل چنین شخصی، از باز بودن درب مذاکره، که البته همیشه به شرط رعایت اصول، باز بوده است! سخن گفت؟

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر