کد خبر: 50181
A

محمد شریعتمداری وزیر صمت در نامه‌ای به فرود عسگری رئیس کل گمرک ممنوعیت صادرات انواع کاغذ شامل چاپ، بسته بندی و روزنامه، انواع تیشو، انواع شیر خشک صنعتی، انواع شیر خشک اطفال، چای فله و بسته بندی و کره در بسته بندی بالای ۵۰۰ گرم را از ابتدای شهریور ممنوع اعلام کرد. سیداحمد مقدسی رئیس هیأت مدیره کانون انجمن‌های صنفی گاوداران ایران می گوید: بر اساس قانون انتزاع که سال 91 در مجلس مصوب شده، کلیه اختیارات و وظایف در حوزه کشاورزی از جمله در لبنیات بر عهده وزارت کشاورزی است و وزیر صمت قانونا نمی تواند در این زمینه تعیین تکلیف کند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی دیده بان ایران ؛ محمد شریعتمداری وزیر صمت در نامه‌ای به فرود عسگری رئیس کل گمرک ممنوعیت صادرات انواع کاغذ شامل چاپ، بسته بندی و روزنامه، انواع تیشو، انواع شیر خشک صنعتی، انواع شیر خشک اطفال، چای فله و بسته بندی و کره در بسته بندی بالای ۵۰۰ گرم را از ابتدای شهریور ممنوع اعلام کرد.

 

سیداحمد مقدسی رئیس هیأت مدیره کانون انجمن‌های صنفی گاوداران ایران می گوید: بر اساس قانون انتزاع که سال 91 در مجلس مصوب شده، کلیه اختیارات و وظایف در حوزه کشاورزی از جمله در لبنیات بر عهده وزارت کشاورزی است و وزیر صمت قانونا نمی تواند در این زمینه تعیین تکلیف کند.

 

آرش فرزادنیا فعال اقتصادی صنعت دام نیز با اشاره به قانون انتزاع گفت: تیرماه امسال وزیر کشاورزی 18 قلم کالای کشاورزی را برای اعمال ممنوعیت صادراتی به وزارت صنعت اعلام کرد که هیچ محصولی لبنی در این فهرست نبود. به نظر می رسد مصوبه وزارت صنعت که 40 روز بعد از آن و بر اساس گفته های مسئولان وزارت جهاد کشاورزی بدون اطلاع آن وزارت خانه ابلاغ شده، خارج از روال قانونی بوده است.

 

همچنین فعالان صنعت چای به همراه استاندار و نمایندگان گیلان نیز با اعتراض به این مصوبه، تلاش گسترده ای برای اصلاح آن انجام دادند. مهرداد لاهوتی نماینده لنگرود در این باره گفت: اگر دستور ممنوعیت صادرات چای لغو نشود، این صنعت با یک مصیبت و بدبختی بزرگی روبرو می‎شود. هم اکنون چای ما در حدود ۳۶ کشور جهان و به میزان ۱۰ تا ۱۲ هزار تن صادر می‌شود و این امتیاز بزرگی برای به شمار می‌رود.

 

در شرایطی که می بایست با دقت نظر ریشه های نارضایتی و تسهیل کسب و کار مردم را فراهم کرد، اجرایی شدن ممنوعیت صادرات چای و شیرخشک ایرانی می تواند به نابودی درآمد و نارضایتی هزاران کشاورز و دام دار و بیکاری گسترده در کارخانجات تولید شیرخشک ایرانی و از دست رفتن بازارهای صادراتی و درآمد ارزی برای کشور شود.

منبع: عصر خبر

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر