کد خبر: 5023
A
هافینگتن پست گزارش داد:

نیروهای نظامی مورد حمایت ایران وارد عملیات بازپس گیری موصل از دست داعش شده اند. آیا نیروهای نظامی عراق از درگیری های پیشین با داعش درس گرفته اند؟

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران ، به نقل از هافینگتن پست، نیروهای شیعه مورد حمایت ایران به عملیات نظامی برای بیرون راندن داعش از موصل پیوسته اند و جبهه جدیدی را در غرب این شهر ایجاد کرده اند، این در حالی است که نیروهای مورد حمایت آمریکا، از جنوب و شمال شرق متحد شده اند.

نیروهای شیعه که با عنوان نیروهای بسیج مردمی شناخته می شوند به دنبال محافظت از مرزهای غربی موصل با سوریه و قطع راه های ارتباطی و پشتیبانی میان موصل و رقه هستند. ارتش عراق اعلام کرده است که این نیروها وارد موصل نخواهند شد و تاکید کردند که درس هایی را از درگیری های گذشته با داعش فرا گرفته اند.

جعفر الحسینی، سخنگوی شاخه حزب الله در گفت وگو با اسوشیتدپرس عنوان کرده بود که آنها به همراه دیگر نیروهای حاضر در این درگیری ها 4 کیلومتر به سمت شهر تل عفر پیش رفته اند و سه خودرو بمب گذاری شده داعش را با موشک های ضد تانک نابود کرده اند.

وی افزود : مشاوران نظامی ایرانی که آگوست گذشته و در میان آماده سازی شرایط برای آغاز جنگ موصل به عراق رسیدند در تلاش و گفتوگو با دولت عراق برای کسب حمایت هوایی بغداد بودند، اما به گفته وی ائتلاف مورد حمایت آمریکا به طور مستقیم از این عملیات حمایت نمی کند.

ورود نیروهای شیعه بسیج مردمی که مورد حمایت ایران هستند به درگیری های موصل، موجب همگرایی منافع آمریکا و ایران در مبارزه با داعش شده است و در شرایطی صورت می گیرد که دشمنی بزرگ میان دو کشور تا حدی کمتر شده است. 

ایران از سال 2014 درگیر جنگ علیه داعش است و مشاوران نظامی خود را برای بازپس گیری شهر فلوجه در اختیار نیروهای ارتش عراق قرار داد.

منبع: نامه نیوز

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر