کد خبر: 50395
A
یک عضو کمیسیون آموزش مجلس:

یک عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: ما در حل مسائل کشور به دانشگاه و دانشگاهیان نیازمند هستیم و انتظار جامعه از دانشگاه منطقی است، اما باید نیازهای دانشگاه را هم برآورده کرد و به اساتید و دانشجویان فرصت داد، همچنین باید در ابعاد مختلف تشکل‌های دانشجویی ورود کنند.

به گزارش دیده بان ایران؛ حبیب‌الله دهمرده با اشاره به جلسات هفته گذشته خود با رؤسای دانشگاه‌های تهران، شیراز، تبریز و مشهد، اظهار داشت: یکی از مسائلی که من به عنوان عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات در این جلسات مطرح کردم، این بود که دانشگاه نبض جامعه است و اولین درخواست من این بود که دانشگاه باید مسائل جامعه را حل کند و نه فقط مسائل علمی‌ را؛ هرچند کار علمی، کاری بزرگ و قابل تقدیر است اما از نظر اجتماعی و سیاسی دانشگاه باید ورود کند و من گفته‌ام که دانشگاه حتی باید به مسئله زائدات نان هم ورود کند و باید این برنامه دوطرفه باشد یعنی هم دانشگاه مسائل مملکت را حل کند و هم کمیسیون موظف است که خواسته‌های دانشگاه و مراکز علمی را برآورده کند. همچنین بایستی به تشکل‌های دانشگاهی فرصت داد.

وی با بیان این‌که «دانشجویان بسیار متفکر و پیشرفته و در جامعه جلودار هستند»، اظهار کرد: مردم از دانشگاه و دانشجو انتظار دارند که اگر به دوراهی رسیدند، دانشگاه است که باید مسیر را در ابعاد مختلف مشخص کند و تاکید می‌کنم که مسائل مختلف کشور باید در مراکز آموزش عالی حل شوند و دانشگاه حتی برای من هم که نماینده مجلس هستم، باید نسخه‌ای داشته باشد که به عنوان نماینده مردم چه کاری باید انجام دهم.

این عضو فراکسیون ولایی مجلس همچنین گفت: باید به استاد و دانشجو فرصت داده شود اما این بدان معنا نیست که دانشجویان و اساتید از فرصت خود سوءاستفاده کنند و هرج و مرج به وجود آورند‍‌؛ با این حال تشکل‌ها باید فعال شوند و بیانیه علمی و کارشناسی دهند.

دهمرده تاکید کرد: ما برای اداره جامعه به شدت نیازمند به دانشگاه و دانشگاهیان هستیم، برای مثال در مسائل اقتصادی ما تعداد زیادی استاد و دانشجوی اقتصاد داریم که متخصص هستند و باید حرف آخر را در این زمینه بزنند؛ بنابراین توقع جامعه از دانشگاه منطقی است.

وی همچنین تصریح کرد: من این فرضیه که بینش سیاسی دانشجویان پایین آمده است را قبول ندارم؛ چراکه این حرف مبنا و معیاری ندارد و باید این فرصت را به دانشجوها داد که در چارچوب نظام جمهوری اسلامی در ابعاد مختلف فعالیت کنند و تاکید می‌کنم که در ابعاد مختلف باید به تشکل‌های دانشگاهی اجازه‌ ورود داد؛ چراکه دانشجو ذهن فعال و پویایی دارد و مسائل مملکت برایش بسیار مهم است./ایسنا

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر