کد خبر: 51606
A

لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز جهت بررسی بیشتر به کمیسیون اقتصادی ارجاع شد، موضوعی که باعث شد جلسه مجلس دقایقی متشنج شود به این دلیل که برخی از اعضای فراکسیون ولایی این کار را خلاف آئین نامه تشخیص دادند.

به گزارش دیده بان ایران، علی مطهری رئیس جلسه علنی امروز (چهارشنبه) مجلس بعد از اخطار محبی‌نیا نماینده میاندوآب اظهار کرد: با توجه به این که لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز را قوه قضاییه مورد بررسی قرار نداده است و طبق اخطار مطرح شده بهتر است این لایحه به کمیسیون اقتصادی ارجاع شود تا با حضور نماینده قوه قضاییه و نماینده شورای نگهبان مورد بررسی قرار گیرد.

وی در این هنگام از نمایندگان خواست که رای خود را درباره اخطار محبی‌نیا جهت ارجاع این لایحه به کمیسیون اقتصادی اعلام کنند که این موضوع باعث اعتراض تعدادی از نمایندگان شد.

نمایندگان معترض معتقد بودند که چون در ابتدای جلسه علنی امروز از مجلس برای ارجاع لایحه رای‌گیری شده است و نمایندگان هم با آن مخالفت کرده‌اند، لذا رای‌گیری مجدد وجاهتی ندارد.

مطهری در پاسخ به این نمایندگان گفت: رئیس مجلس گفت از نمایندگان رای‌گیری استمزاجی کرده‌اند و موضوع اخطار مطرح نبوده مجددا نمایندگان می‌توانند در این باره رای‌شان را اعلام کنند.

وی تاکید کرد: اگر اخطار رای بیاورد هم به آن‌ معنا نیست که مصوبات مجلس در این لایحه ملغی می‌شود، بلکه ادامه لایحه با حضور نمایندگان قوه قضاییه و شورای نگهبان در کمیسیون مورد بررسی قرار می‌گیرد، این توافقی است که بین سران قوا انجام شده است.

در نهایت نمایندگان با ۱۱۰ رای موافق،‌ ۵۹ رای مخالف و ۴ رای ممتنع از مجموع ۲۰۲ نماینده حاضر در مجلس موافقت کردند که لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز به کمیسیون اقتصادی ارجاع شود.

بعد از این رای‌گیری مطهری مجددا گفت که این لایحه به کمیسون اقتصادی ارجاع شده تا با حضور نماینده قوه قضاییه مورد بررسی قرار گیرد.

 در این هنگام حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده اصولگرای مجلس که در زمان طرح اخطار و قبل از رای‌گیری‌ هم نسبت به این موضوع انتقاد داشت و با فریاد اعتراض می‌کرد، ‌خواستار بیان اخطار شد او با فریادهای پی در پی می‌گفت، اخطار دارد آن هم در شرایطی که مجلس وارد استماع نطق‌های نمایندگان شده بود.

فریادهای حاجی دلیگانی باعث شد که مطهری واکنش نشان دهد.

نائب رئیس مجلس گفت: آقای حاجی دلیگانی نظم جلسه را به هم نزنید سر جایتان بنشینید بعد از نطق‌ها اخطار شما را گوش می‌کنیم.

این صحبت مطهری باعث شد که حاجی دلیگانی با فریاد به سمت جایگاه هیات رئیسه برود بطوری که نمایندگان سعی در آرام کردن او داشتند.  این نماینده فریاد می‌زد که نام من برای اخطار در لوح مجلس ثبت شده است. فریادهای او باعث شد که تعداد زیادی از نمایندگان دور او جمع شده و سعی در آرام کردنش داشته باشند.

از آن طرف پژمان‌فر دیگر عضو فراکسیون ولایی مجلس هم با فریاد خطاب به مطهری گفت: کار شما خلاف بود.

در این هنگام باز هم نمایندگان دور او جمع شده و حتی مازنی او را بغل کرد و سعی می‌کرد که این نماینده را آرام کند.

سوی دیگر مجلس تعداد دیگری از نمایندگان که اکثرا از اعضای فراکسیون ولایی بودند با فریاد نسبت به تصمیم مطهری انتقاد می‌کردند، در این هنگام بیشتر نمایندگان سعی می‌کردند که آن‌ها را آرام کنند.

جنجال تا جایی ادامه داشت که رنجبرزاده عضو هیات رئیسه مجلس از پشت تریبون مجددا حرف‌های مطهری را تکرار کرد و گفت بعد از نطق آقای وحدتی نماینده مجلس نوبت اخطار خواهد شد پس همکاران سر و صدا نکنند.

با پایان نطق وحدتی نماینده مجلس، مجلس وارد استماع نطق نماینده دیگر یعنی حسنی نماینده رشت شد. در این هنگام باز هم همهمه‌ای به راه افتاد با این مضمون که چرا نوبت اخطار نمی‌شود. مطهری واکنش نشان داد که نوبت اخطار محفوظ است و بعد از نطق‌ها گوش داده می‌شود.

مجلس بعد از جلسه غیر علنی امروز با حضور معاون اول رئیس جمهور برای بررسی تحولات بازار ارز در اولین دستور کار جلسه علنی وارد بررسی ادامه جزئیات لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز شد که در همان ابتدا رئیس مجلس گفت که چون این لایحه را قوه قضاییه مورد بررسی قرار نداده و ماهیت قضایی دارد باید به کمیسیون اقتصادی برای بررسی مجدد با حضور نمایندگان قوه قضاییه و شورای نگهبان ارجاع شود موضوعی که در نهایت نمایندگان در ابتدای جلسه علنی به آن رای ندادند./ایسنا

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر