کد خبر: 51621
A

معاون حقوقی رئیس‌جمهور در خصوص ضمانت اجرایی حکم دادگاه لاهه گفت: در حقوق بین‌الملل ضمانت اجرایی متناسب با حقوق بین‌المللی است. در دنیا مرجع قضایی بالاتر از ICJ که یکی از ارگان‌های قضایی وابسته به سازمان ملل است بالاتر نداریم.

به گزارش دیده بان ایران، لعیا جنیدی معاون حقوقی رئیس‌جمهور در جمع خبرنگاران در خصوص توقیف اموال وزارت اطلاعات گفت: این حرکت پلیس فرانسه، به طور حتم باید به رسیدگی قضایی منتهی شود و وزارت اطلاعات مجموعه مستندات خود به ما را ارائه کند تا ما از آنها در دستگاه قضایی دفاع کنیم.

جنیدی در خصوص ضمانت اجرایی حکم دادگاه لاهه گفت: در حقوق بین‌الملل ضمانت اجرایی متناسب با حقوق بین‌المللی است. در دنیا مرجع قضایی بالاتر از ICJ که یکی از ارگان‌های قضایی وابسته به سازمان ملل است بالاتر نداریم. پس اگر بگوییم که این ضمانت اجرایی ندارد در واقع حقوق بین‌الملل هیچ جایگاهی ندارد.

وی در خصوص صحبت‌های ترامپ در مورد دادگاه بین‌المللی و عدم رسمیت آن گفت: ترامپ این صحبت‌ها را  در خصوص دیوان بین‌المللی کیفری ICC بیان کرد البته این صحبت‌های جسارت‌آمیز به همه مراجع بین‌المللی مربوط است اما به صورت مستقیم به دیوان لاهه ربطی ندارد. اینکه اگر از دادگاهی خوشمان نیاید و به آن توهین کنیم تاثیری در اجرایی بودن حکم صادر شده از سوی آن دادگاه ندارد و کشورها باید به آن تمکین کنند و در صورت عدم اجرای حکم مرتکب نقص شده‌اند.

وی تصریح کرد:‌حکم دیوان لاهه به اعضای ملل متحد قدرت می‌دهد تا بهتر و بیشتر پیگیری این ماجرا و رعایت برجام کنند و هم به شرکت‌هایی که می‌خواهند در ایران فعالیت بکنند قدرت بیشتری خواهد داد.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر