کد خبر: 5229
A
احمد شیرزاد در گفت و گو با دیده بان ایران:

احمد شیرزاد نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با دیده بان ایران درباره دلیل اصلی فساد در کشور گفت: پدیده فساد، پدیده ای نیست که بتوان با یک دولت برایش کاری کرد. با تغییر یک دولت معجزه نمی شود.

احمد شیرزاد نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با دیده بان ایران درباره دلیل اصلی فساد در کشور گفت: پدیده فساد، پدیده ای نیست که بتوان با یک دولت برای اش کاری کرد. با تغییر یک دولت معجزه نمی شود. 

وی ادامه داد:  فساد اداری در کشور ما یک پیشینه تاریخی دارد و یک روزه به وجود نیامده که بخواهد  یک روزه ریشه آن از بین برود. 

شیرزاد در پاسخ به این سوال دلیل اصلی پدیده فساد اداری در جامعه چیست گفت: چند دلیل اصلی می تواند داشته باشد. یکی روحیه قانون گریزی که در جامعه ما وجود داشته ودارد و همین موضوع محملی را ایجاد می کند که مبارزه با فساد را دشوار می کند. افراد ما در جامعه روش استفاده از قانون را بلد نیستند که همین موضوع باعث بوجود آمدن بی قانونی و فساد می شود. 

این نماینده پیشین در مجلس تصریح کرد: جامعه در یک بستری از قانون شکنی های کوچک و بزرگ رشد کرده و می کند. افراد در چنین بستری بزرگ می شوند زمینه برای بروز چنین تخلفاتی بیشتر است. نکته دیگری که باعث فساد می شود؛ مقرراتی که ما در جامعه داریم خیلی پیچیده و دست و پاگیر است  که این موضوع دست و بال مسئولین کشور و ارگان های حاکمیتی را می بندد و اجرای آنها عملا با دشواری های زیادی مواجه می شود. در نتیجه آنجایی که باید مقررات جدی و قاطعی داشته باشیم آنجاها کند رفتار می کنیم و تیغ قانون نمی برد. 

شیرزاد افزود: بنابراین یکی از دلایل فساد در جامعه تعداد بیش از اندازه قانون در جامعه است. کشور ما یکی از کشورهای است که تعداد قانون های که دارد واقعا زیاد است و دلیل این پر قانون بودن بی فایده است . منظور از زیاد بودن موارد قانونی فقط مصوبات مجلس نیست؛ از قانون های کوچک و بزرگ و نانوشته بگیر تا قوانین مصوبه مجلس همه اینها یک چمبره ای از مقررات هستند. هر وزارتخانه ای برای خودش قوانینی دارد.

 وی تاکید کرد: ما درمواردی قانون دست و پا گیر بسیار زیاد داریم. باید قوانین و مقررات بعضی  آنجاهایی که بایستی واقعا قوانین و مقررات جدی داشته باشیم متاسفانه کم بود. 

شیرزاد در پاسخ به این پرسش که این دولت چقدر توانسته با فساد مبارزه کند گفت: می توان گفت این  دولت نسبت به دولت قبل همه نیروی خود را صرف مبارزه با فساد گذاشته است ولی هر چقدر هم تلاش کند موانعی سد راه دولت است یکی از همین موارد قانون زیاد است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: به نظر من، برای مبارزه با فساد باید افرادی بر مسند مدیریت بنشینند که منافع مملکت مدنظر آنها باشد. ما نیازمند مدیرانی کارآمد وقانون گرا  هستیم. همچنین باید راه هایی که منجر به ایجاد فساد می شود یک به یک شناسایی شود. 

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر