کد خبر: 5360
A

همزمان با نگرانی ها در بازارهای مالی به علت جدی تر شدن احتمال پیروزی دونالد ترامپ نامزد جمهوریخواهان، ترامپ و هیلاری کلینتون دو نامزد اصلی انتخابات ریاست جمهوری 2016 آمریکا روز چهارشنبه شش روز پیش از انتخابات بازهم یکدیگر را هدف حمله قرار دادند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران، خبرگزاری رویترز نوشت: دونالد ترامپ نامزد حزب جمهوریخواه که عصر چهارشنبه برای تبلیغات به شهر 'پنساکولا' در ایالت فلوریدا رفته بود نسبت به پیروزی خود ابراز اطمینان کرد.

ترامپ رقیب خود هیلاری کلینتون را 'کاملا آشفته و پریشان' توصیف کرد و گفت که او صلاحیت رهبری آمریکا را ندارد. 
از سوی دیگر ، کلینتون نامزد دموکرات ها در جمع هواداران خود در لاس وگاس ، با استناد به سخنان ترامپ درباره مسلمانان و آمریکایی های مکزیکی تبار ، او را متهم کرد که مردم آمریکا را رو در روی یکدیگر قرار داده است.

کلینتون همچنین پیشنهادهای ترامپ درباره سیاست خارجی را 'بسیار خطرناک' توصیف کرد. 
این در حالی است که بسیاری از نظرسنجی ها در سطح ملی در آمریکا حکایت از آن دارد که از زمان مطرح شدن دوباره موضوع تحقیقات پلیس فدرال آمریکا (اف بی آی) درباره ایمیل های هیلاری کلینتون در روزهای گذشته فاصله کلینتون و ترامپ در نظرسنجی ها کاهش یافته است.
پایگاه اینترنتی شبکه خبری سی ان ان در همین ارتباط گزارش داد: مبارزات انتخاباتی کلینتون و ترامپ به صخره های سخت ایالت های آریزونا ، فلوریدا ، نوادا و پنسیلوانیا رسیده و نظرسنجی های جدید سی ان ان و او آر سی در این چهار ایالت حاکی از رقابت نزدیک و تنگاتنگ دو نامزد در این ایالت های حساس دارد.

نشانه های نزدیک شدن فاصله دو نامزد دموکرات و جمهوریخواه همچنین موجب تنش و بی ثباتی در بازارهای مالی آمریکا شده زیرا سرمایه گذارها احتمال پیروزی ترامپ را نیز وارد معادلات خود کردند. 
ارزش سهام در بازارهای جهان و همچنین ارزش برابری دلار و قیمت نفت روز چهارشنبه کاهش یافت در حالیکه دارایی های مطمئن مانند طلا و فرانک سوئیس با افزایش ارزش رو به رو شد.

کلینتون به عنوان نامزدی که وضع موجود را حفظ خواهد کرد مطرح شده است که این موضوع برای بازارهای مالی که وضعیت نامعلوم را دوست ندارند ، بسیار مهم است. اما با افزایش احتمال پیروزی ترامپ بر اساس نظرسنجی های تازه، نگرانی در بازارهای مالی به علت واضع ترامپ درباره موضوعاتی مانند سیاست خارجی ، روابط تجاری و مهاجران ، افزایش یافته است. 
برگزاری انتخابات مهم و سرنوشت ساز ریاست جمهوری، سنا ، نمایندگان و فرمانداران برخی ایالات آمریکا، شهرداری ها در سه شنبه هفته آینده (هشتم نوامبر - 18 آبان) سبب شده تا 2016 سال انتخابات در آمریکا خوانده شود.

در انتخابات هشتم آبان ماه علاوه بر مشخص شدن رئیس جمهوری و معاون او، تکلیف 34 کرسی از مجموع 100 کرسی مجلس سنا آمریکا نیز مشخص می شود و افراد منتخب در دوره شش ساله کنگره 115 آمریکا تا سوم ژانویه 2023 حضور خواهند داشت. 435 عضو مجلس نمایندگان نیز در این روز انتخاب می شوند.

منبع: ایرنا

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر