کد خبر: 54348
A

دبیر مجمع تشخیص مصحلت نظام در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: شهرهای کارآفرین و تشکیل ایالت های اقتصادی، راهکار مقابله با تحریم آمریکا است.

به گزارش دیده بان ایران، محسن رضایی، صبح سه شنبه ۲۸ آبان ماه در مراسم اختتامیه هفته جهانی کارآفرینی با اشاره به جایگاه کارآفرینی در آینده اقتصاد جهان گفت: نظریات رشد آینده به جای آنکه صرفا بر انباشت سرمایه، نیروی انسانی و فناوری باشد، با پارامتر کارآفرینی رقم خواهد خورد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: با آنکه توجه به کارآفرینی در توسعه اقتصادی، امری درست است اما کامل نیست. محیط کسب و کار عامل بسیار تعیین کننده در توسعه اقتصادی است. توسعه اقتصادی مانند سکه ای است که یک طرف آن اقتصاد خرد و کلان و تجارت هست و در طرف دیگر آن کارآفرینی و محیط کسب و کار است.

وی افزود: در تمام کشورهایی که به توسعه رسیده اند، محیط کسب و کار در کنار کارآفرینی، مناسب بوده است. روابط بانکی و اداره، بروکراسی ومحیط سیاسی و محیط فرهنگی که فضای کسب و کار را می سازند، نقش مهمی در توسعه و پیشرفت کشورها ایفا می کند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در ایران نیز ما باید به کارآفرینی و فضای کسب و کار توجه کنیم. در شرایط کنونی که در تحریم های شدید اقتصادی هستیم، باید بررسی کنیم که چه نوع مدل و ایده ای را برای برون رفت از این شرایط به کار بگیریم.

رضایی با توصیف تحریم های ظالمانه آمریکا گفت: این تخریب وناکارامدی داخلی بازارهای ما را از حالت تعادل خارج کرده است اما می توانیم با استفاده از فرصت این تحریم ها، از اتکای به نفت واقتصاد دولتی وناکارامدی اداری که در این سال‌ها دچار آن بوده‌ایم رهایی یابیم. اگر نا امنی های اول انقلاب و دفاع مقدس در دهه اول انقلاب روی نمی داد و کارآفرینی اطلاعاتی در کشور راه نمی افتاد بزرگترین سازمان های اطلاعاتی و دفاعی را نمی‌توانستیم داشته باشیم. الان به چندین کشور مشاوره دفاعی می دهیم. می توانیم از این تحریم های آقای ترامپ، ساختارهای غلط اقتصادی خودمان را اصلاح کنیم. می توانیم از این تحریم ها مشکلات کشور را حل کنیم. ما باید در ایران ایالت های اقتصادی را به وجود بیاوریم و لازم نباشد همه مجوزها مورد نیاز کارآفرینان را حتی برای شهرهای دور دست از تهران صادر کنند. ما باید شهرهای کارآفرین داشته باشیم. نظریه شهر کارآفرین را اگر به وجود بیاوریم از این فشار ظالمانه آمریکا می‌توانیم یک فرصت برای دولت پدیده بیاوریم.

وی با طرح ایده ایجاد ایالت‌های اقتصادی در ایران و تمرکززدایی از اختیارات دولتی ها در مرکز و همچنین ایجاد شهرهای کارآفرین تأکید کرد: دولت به معنای هر سه قوه باید از مانع‌تراشی برای کارآفرینان پرهیز کند و بنا را بگذارند که در این شرایط و با تکیه بر همین دو مقوله می‌توانند معجزه‌ای در اقتصاد کشور ایجاد کنند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: کارآفرینان و جوانان و اندیشمندان ما می توانند معجزه دفاع مقدس را در اقتصاد تکرار کنند و در این شرایط می توانیم با کمک کارآفرینان و مراکز دانشگاهی، خدمت موثری به مردم کشورمان انجام دهیم.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر