کد خبر: 55121
A

یک عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: کمک به دولت فعلی جهت تایید، تصحیح یا تکمیل برنامه‌اش را وظیفه خود می‌دانیم.

به گزارش دیده بان ایران، سعید جلیلی در دیدار با تعدادی از متخصصان شیلات و همچنین جمعی از اعضای کمیته شیلات و آبزیان «دولت سایه» ذیل کارگروه کشاورزی اظهار کرد: در این جلسه بناست تا با رعایت انصاف و براساس اصل مشورت پذیری، نمایندگان اصناف و کارشناسان منتقد، انتقادات وارده به سازمان شیلات را مطرح کنند و پس از آن، با شنیدن توضیحات مسئولین سازمان به یک جمع بندی حول مشکلات جامعه صیادان برسیم. طبیعتا نتیجه این مذاکرات کارشناسی به روشن شدن فضا و کمک برای رفع شبهات منجر خواهد شد.

جلیلی خاطرنشان کرد: کمک به دولت فعلی جهت تایید، تصحیح یا تکمیل برنامه‌اش را وظیفه خود می‌دانیم. کارگروه شیلات دولت سایه نیز امروز به همین خاطر از مسئولان سازمان شیلات دعوت کرده است تا مشورت های خود را به مدیران دولتی ارائه کند.

وی همچنین با اشاره به وظایف دستگاه‌های گوناگون درخصوص مباحث شیلات خاطر نشان کرد: در بحث شیلات تنها یک بخش آن مربوط به سازمان شیلات است همچون نقش وزارت بهداشت به عنوان محور نظام سلامت. استفاده بهینه از این سازمان زمانی ممکن می‌شود که سایر دستگاه‌های مسئول نیز بهینه کار کنند. همچنین بخشی از انتقادات صرفا مربوط به دولت فعلی نبود، مشکلی بوده است که بعلت عدم برنامه ریزی کلان در دولت های مختلف ادامه یافته است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه افزود: امروز از نعمت دریا، چه در شمال و چه در جنوب کشور نتوانستیم به خوبی استفاده کنیم. به طور مسلم اگر نفت و گاز نداشتیم، می‌توانستیم با سایر نعمات خدادادی در حوزه‌های گوناگون نظیر معدن، کشاورزی، فولاد، گردشگری و .. کشور را اداره کنیم اما اتکای به نفت و گاز مانع شد. شاید این ظرفیت را در حوزه شیلات و دریا نیز بتوانیم مهیا کنیم. انگلیسی‌ها از دریا به خوبی استفاده کردند یا برای مثال پاکستان نه نفت دارد و نه گاز اما با توجه به سایر ذخائر خود کشورشان را اداره می‌کنند.

جلیلی همچنین بیان کرد: برای استفاده از این استعدادهای گسترده باید نگاه اشتغال محور و ارزآور را از صنعت نفت و گاز به سایر صنایع منتقل کرد. سرمایه گذاری جدی پس از برنامه‌ریزی در این حوزه ها، نیاز ضروری آینده کشور است.

وی در پایان با اشاره به لزوم برنامه‌ریزی برای سرمایه گذاری در صنایع غیرنفتی تصریح کرد: هنر یک حاکمیت آن است که اولویت‌های سرمایه‌گذاری خود را به درستی تشخیص بدهد. یکی از آسیب هایی که ممکن است در دستگاه‌های مختلف رخ دهد، تکیه بر کارهای زود بازده است. یک مدیر تصور می‌کند کاری که در دوران او صورت می‌گیرد حتما باید پیش از پایان مسئولیت نتیجه بدهد به همین خاطر به پروژه‌های کوتاه مدت روی می‌آورد و برنامه‌های بلندمدت را فراموش می‌کند.

براساس این گزارش، در این جلسه اتهام صید ضمنی با ارزش چند صدهزار دلاری توسط خارجی ها در آب‌های ایران و پاسخ مسئولان سازمان شیلات به اخبار منتشره درباره حضور چینی ها، صید ترال و چرایی تفاوت مجوزهای صادره به صیادان بررسی شد. همچنین منتقدان به انتقاد از طرح توسعه پایدار فانوس ماهیان پرداخته و مسئولان دولتی آمارهای گوناگونی از در اختیار قراردادن سوخت یارانه ای به خارجی ها و ارزش اقتصادی پروژه ارائه کرده‌اند./ایسنا

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر