کد خبر: 5549
A

رئیس جمهوری ترکیه می‌گوید که برایش مهم نیست وی را دیکتاتور یا چیز دیگری بنامند؛ این اتهامات از یک گوش وارد می‌شوند و از گوش دیگرم بیرون می‌روند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران، «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهوری ترکیه، روز یکشنبه در سخنرانی تلویزیونی‌اش که به طور مستقیم از تلویزیون سراسری این کشور پخش شد، اعلام کرد که گرچه حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) در ترکیه ممنوع است، اما این حزب در اروپا «آزادانه و بدون هیچ مشکلی» به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهد.

اردوغان گفت: «مجموع اروپا از تروریسم حمایت می‌کند» و هر سلاحی که از اعضای حزب کارگران کردستان به دست می‌آید، ساخت غرب است.

 رئیس‌جمهوری ترکیه که با این سخنان می‌کوشید اقدامات خود علیه مخالفان و نشریات مخالف را  توجیه کند، در ادامه گفت: «برایم مهم نیست که مرا دیکتاتور یا چیز دیگری بنامند. این اتهامات از یک گوش وارد می‌شوند و از گوش دیگرم بیرون می‌روند. برای من مهم آن است که مردم کشورم مرا چه خطاب کنند.»

دستگیری «صلاح‌الدین دمیرتاش»، «فیگن یوکسک‌داغ» و شماری دیگر از رهبران حزب دمکراتیک خلق​ها (HDP) که در ترکیه به عنوان حزب کُردها شناخته می‌شود، در یورش شبانه پلیس در شامگاه پنج‌شنبه و سحرگاه جمعه موجی از اعتراضات را در ترکیه برانگیخته است.

اتهاماتی که علیه رهبران حزب دموکراتیک خلق‌ها با ۵۹ کرسی در پارلمان ترکیه اعلام شده «تبلیغات تروریستی»  و نیز «عضویت در یک سازمان مسلح تروریستی» است. دولت ترکیه حزب دموکراتیک خلق‌ها را شاخه سیاسی حزب ممنوع کارگران کردستان ترکیه (پ‌ک‌ک) می‌داند.

گرچه حزب دمکراتیک خلق​ها همواره این اتهام را رد کرده، اما اردوغان در سخنرانی روز یکشنبه خود در این‌باره گفت با نمایندگان پارلمان که رفتاری چون تروریست‌ها دارند، چون تروریست‌ها نیز برخورد خواهد شد.

منبع: دویچه‌وله

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر