کد خبر: 57080
A

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: بررسی بودجه نیروی انتظامی و وزارتخانه های اطلاعات و امور خارجه در سال 98 هفته آینده در دستور کار این کمیسیون قرار دارد.

به گزارش دیده بان ایران؛ حشمت الله فلاحت پیشه در همین رابطه افزود: یکشنبه هفته آینده بودجه نیروی انتظامی با حضور سردار اشتری و روز سه شنبه بودجه سایر دستگاه های مرتبط با کمیسیون امنیت ملی مجلس از جمله وزارت امور خارجه و وزارت اطلاعات بررسی خواهد شد.
وی به حضور امروز عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در این کمیسیون اشاره کرد و گفت: با توجه به این که مسئولیت شورای توسعه ای شرق و غرب بر عهده وزیر کشور است ، قرار است موضوع توسعه شرق در دستور کار امروز این کمیسیون باشد.
رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطرنشان کرد: پس از این جلسه اعضای کمیسیون به کرمان خواهند رفت و آسیب های مرتبط با این استان از جمله مواد مخدر و پناهندگان افغانی را بررسی خواهند کرد.
فلاحت پیشه همچنین به سفر کمیته آب مجلس به استان های مرکزی در هفته آینده اشاره کرد و گفت: سفری به چند استان مرکزی از جمله اصفهان انجام خواهد شد که مسئولیت این سفر بر عهده اردشیر نوریان نماینده مردم شهر کرد خواهد بود که رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس نیز در این سفر اعضای کمیته را همراهی می کند.
وی در ادامه درباره سفر اعضای کمیسیون امنیت ملی به مرز ایران و عراق هم گفت: عراق نقش و جایگاه مهمی در مناسبات خارجی ما دارد و جدا از مسائل راهبردی و عقیدتی، به لحاظ اقتصادی، تجاری و توریسم مذهبی برای ما دارای اهمیت است.
نماینده مردم اسلام آباد غرب به بازدید از مرز خسروی اشاره کرد گفت: این مرز تقریبا بسته است و فقط تجار ایرانی و عراقی می توانند در این مرز تردد کنند اما عملا مرزی نیست که استعداد ظرفیت تبادل یک و نیم میلیون مسافر در سال را کماکان اجرایی کند.
فلاحت پیشه با بیان این که اعضای کمیسیون به صورت زمینی این مسیر را تا عتبات عالیات و بغداد بازدید کردند، تاکید کرد: این مسیر، مسیر امنی است و پاکسازی آن به صورت کامل انجام شده و هر چند مدت یکبار هم این پاکسازی دوباره صورت می گیرد.
وی تصریح کرد: از آنجایی که مردم در دو طرف مرز با یکدیگر قرابت و نزدیکی دارند بنابراین منتظر بازگشایی مرز هستند. 
رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس افزود: شرکت های تجاری مشترکی اعم از شیعه، سنی و کرد وجود دارند که وابسته به مسیر عتبات عالیات است.
فلاحت پیشه با اشاره به جلسه روز یکشنبه این کمیسیون با عنوان راهبردهای اقتصادی ایران در عراق وسوریه، گفت: در کمیسیون این سوال مطرح شد که با توجه به عملکرد خوب ایران در عرصه سیاسی و نظامی در عراق، آیا در عرصه اقتصادی هم خوب عمل شده که پاسخ ما به آن منفی است.
وی با بیان این که جای کالاهای ایرانی در بازارهای بغداد خالی است، تاکید کرد: در شهرهای نجف و کربلا هم یک رقابت ناعادلانه ای شکل گرفته که عملا شرکت های ایرانی در حال حذف شدن هستند.
نماینده مردم اسلام آباد غرب در مجلس توضیح داد: بازیگران عرصه اقتصادی با بازیگران عرصه سیاسی و نظامی متفاوت هستند، مثلا کشورهایی مانند ترکیه و عربستان که از متهمان در عراق و سوریه هستند، صاحب نقش و جایگاه شده اند و نیروهای آن ها در دل دستگاه های حکومتی صاحب منصب می شوند.
فلاحت پیشه تصریح کرد: اگر حلقه اقتصادی از دست برود، هر آنچه که ما در عرصه های سیاسی و نظامی جانفشانی کردیم عملا از دست می رود و به تاریخ می پیوندد./ایرنا

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر