کد خبر: 58089
A

تهران - ایرنا - فعال سیاسی اصلاح طلب گفت که احزاب به ستاد انتخابات مجلس و ریاست جمهوری و خبرگان و شوراها و امثال آن تبدیل شده اند، یعنی در فصل انتخابات احزاب پر رونق می شوند و بعد از انتخابات به محاق می روند.

به گزارش دیده بان ایران؛ رسول منتجب نیا در پاسخ به اینکه چرا احزاب سیاسی در 40 سال گذشته نتوانسته اند آنطور که باید در عرصه سیاست کشور تاثیر داشته باشند؟ گفت: علت اینکه احزاب سیاسی در ایران اسلامی ما بعد از انقلاب نتوانستند آنگونه که باید اثرگذار باشند چند مساله است، نخست اینکه در کشور ما فرهنگ تحزب نه وجود داشته و نه بعد از انقلاب برای تحقق و گسترش آن تلاش شده است.
وی افزود: هنوز در جامعه ما بین عامه مردم حزب به عنوان یک نهاد موثر و ضروری مطرح نیست، بسیاری از مردم تحزب را امری غیر ضروری می دانند و حتی به آن نگاه منفی دارند. کسانی که می توانستند در این زمینه در جامعه فرهنگ سازی کنند و مردم را با فرهنگ تحزب و ضرورت وجود احزاب آشنا کنند، متاسفانه کار چندانی نکرده اند.
نماینده سابق مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ما هنوز وقتی که می خواهیم در مورد ضرورت وجود احزاب بحث کنیم جمله شهید بهشتی که قریب به چهل سال قبل بیان کردند را مطرح می کنیم، ایشان گفت که حزب معبد من است. اما بزرگان و فرهنگ سازان ما روی این مساله کار شایسته و مناسبی نکرده اند. 
منتجب نیا گفت: عامل دوم وجود خود احزاب است. احزاب به رغم اینکه از نظر کمی و تعداد در دوره اصلاحات توسعه پیدا کردند، اما توسعه کیفی نکردند. در 8 سال دولت اصلاحات تعداد زیادی مجوز حزب صادر شد و از احزاب حمایت سیاسی شد اما از نظر کیفی و محتوایی متاسفانه احزاب نتوانستند توسعه پیدا کنند.
این فعال سیاسی اصلاح طلب تصرح کرد: صرف گرفتن پروانه مشکل گشا نیست، بلکه چه بسا مشکل ساز باشد. ما اکنون قریب به 300 حزب داریم ولی ای کاش 10 حزب قدرتمند داشتیم که می توانستند با هم همکاری کنند و در کشور موج و نشاط ایجاد کنند. چون توسعه احزاب همواره کمی بوده و توسعه کیفی انجام نشده است.
قائم مقام سابق حزب اعتماد ملی گفت: بعد از دوران اصلاحات نیز به طور کلی 8 سال با احزاب و فرهنگ تحزب مقابله شد. در دولت آقای روحانی هم از احزاب تا حد زیادی حمایت شد، اما این حمایت ها کافی نبود. در حال حاضر تعداد زیادی حزب داریم، اما تعداد احزاب با کیفیت و اثرگذار اندک هستند و از تعداد انگشتان دست فراتر نمی روند. 
منتجب نیا عامل سوم عدم موفقیت احزاب در ایران را عملکرد خود احزاب دانست و گفت: احزاب به ستاد انتخابات مجلس و ریاست جمهوری و خبرگان و شوراها و امثال آن تبدیل شده اند. یعنی در فصل انتخابات احزاب پر رونق می شوند و بعد تا انتخابات بعدی به محاق می روند.
وی ادامه داد: این رویه بر خلاف فلسفه تحزب است، احزاب باید شبانه روز فعال باشند، باید بر مسئولان نظارت کنند، انتقاد کنند و برنامه های متنوع داشته باشند. احزاب باید کادر سازی کنند و برای هر مسئولیتی نیروهای متعددی پرورش دهند. تا زمانی که از مسئولان انتقاد می کنند بتوانند هم برنامه ارائه دهند و هم کادر و نیرو معرفی کنند.
نماینده سابق مجلس شورای اسلامی گفت: در حال حاضر فکر نمی کنم حزبی داشته باشیم که هم کادر لازم برای اداره مسئولیت ها پرورش داده و تربیت کرده باشد و هم برنامه جامع داشته باشد. مثلا این روزها که ما مشکل اقتصادی داریم و مشکلاتی بر ما تحمیل شده احزاب باید هرکدامشان برای خروج از بحران برنامه های مدون، تخصصی، علمی و کاربردی داشته باشند و ارائه کنند. ولی متاسفانه ما شاهد چنین چیزی نیستیم
منتجب نیا افزود: ملت ما شریف و آگاه هستند و شایستگی این که مترقی ترین ملت دنیا باشند را دارند. اما متاسفانه امروز با فرهنگ تحزب فاصله دارند. در حالی که امروزه در میان سیاسیون، تحلیلگران و صاحبنظران اصل تحزب به عنوان اصلی قطعی و مسلم که رکن دموکراسی حزب و تحزب است، پذیرفته شده است. اگر تحزب نباشد توسعه یک امر خیالی است ما در صورتی می توانیم در انتظار توسعه باشیم که مشکل تحزب را در کشور حل کرده باشیم. حزب از پایه های دموکراسی است، حزب جزو اصولی است که در دنیا قطعی شده اما متاسفانه ما با آن فاصله داریم و باید در آینده این کمبود ها جبران شود.
منتجب نیا در پاسخ به این سوال که به چه دلیل نگاه مثبتی در میان مردم نسبت به حزب وجود ندارد؟ گفت: اول اینکه مردم فرهنگ تحزب را هنوز نشناخته اند و از سوی دیگر احزاب هم نتوانسته اند جایگاه خود را به مردم معرفی کنند، مردم به احزاب به عنوان ستون پنجم نگاه می کنند. حتی آنها را زائد می دانند. 
وی تصریح کرد: احزاب باید جایگاه خود را تعریف کنند. وقتی احزاب به جامعه بیایند و بگویند که نسبت به وضعیت موجود انتقاد دارند و گزینه جایگزین و برنامه ارائه بدهند، وقتی کادرهای متخصص، متعهد و کار آمد پرورش دهند و معرفی کنند قطعا مردم به آنها رویکرد مثبت پیدا خواهند کرد. وقتی خود احزاب به وظایف خود عمل نکنند طبیعی است که مردمی که با فرهنگ تحزب هم آشنا نیستند، نسبت به آنها نه تنها خوشبین نباشند، بلکه بدبین هم باشند و آنها را به عنوان یک امر زائد و غیر ضروری و حتی غیر مفید تلقی کنند.
قائم مقام سابق حزب اعتماد ملی در مورد دلایل اینکه احزاب به وظایف خود عمل نمی کنند نیز گفت: علت این مساله این است که کسانی که موسس یا عضو مرکزی احزاب می شوند، همانند مردم با فرهنگ تحزب فاصله دارند به عبارت دیگر بسیاری از اعضای احزاب عضویت در حزب را یک پلکان و راه رسیدن به قدرت می دانند، یعنی وارد حزب می شوند تا نماینده مجلس یا شورای شهر شوند حتی وارد حزب می شوند که کاندیدای ریاست جمهوری شوند.
این فعال سیاسی اصلاح طلب تاکید کرد: نمی خواهم بگویم که احزاب نباید نظرشان معطوف به مراحل انتخابات باشد، منظورم این است که هدف حضور در احزاب برای افراد نباید رسیدن به قدرت باشد. ابتدا احزاب باید توسعه پیداکنند و در سایه توسعه احزاب مجلس و دولت را در اختیار بگیرند.
او افزود: اگر افرادی که وارد احزاب می شوند مصمم باشند که در مسیر توسعه کشور و برای تثبیت و تحکیم فرهنگ تحزب و تقویت دموکراسی گام بردارند، اگر شایستگی داشته باشند طبیعتا به قدرت هم می رسند. اما قضیه معکوس است افراد به فکر گرفتن پست و مقام هستند و بعد وارد حزب می شوند./ایرنا

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر