کد خبر: 5832
A

یک روزنامه انگلیسی در سرمقاله خود ضمن انتقاد از انتخاب مردم آمریکا، نوشت که انتخاب «ترامپ» هشداری برای لیبرالیسم اقتصادی و نظم موجود جهانی و روزی تلخ است که آینده‌ای تیره‌ برای همه به بار خواهد آورد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران، روزنامه انگلیسی گاردین در سرمقاله خود پیرامون نتیجه انتخابات آمریکا و انتخاب شدن «دونالد ترامپ» نوشت، نتیجه این انتخابات از جمله تحولات فرهنگی و سیاسی است که کمتر کسی فکر می‌کرد، به وقوع بپیوندد.

 

گاردین نوشت، «آنچه فکرش را نمی‌کنیم تا زمانی که روی ندهد همچنان به آن فکر نمی‌کنیم. با زلزله سیاسی در جهان است که دونالد ترامپ به سمت رئیس جمهوری آمریکا انتخاب شد».

 

در ادامه ضمن اشاره به وعده‌های انتخاباتی ترامپ، گاردین نوشت، روی کار آمدن وی، بازگشت اقتصادی و سیاسی از دهه 30 میلادی تاکنون خواهد بود. انتخاب ترامپ توقفی بر پیشرفت فلج شده آمریکای مدرن و قرن 21 میلادی خواهد بود. هشداری بر لیبرال اقتصادی و نظم سیاسی آمریکایی در جهان امروز است.

 

در ادامه سرمقاله گاردین آمده است، از این منظر پیروزی ترامپ بازتابی از تغییرات به سوی راستگرایان در سیاست کشورهای دموکراتیک پساصنتعی غربی است. رای مردم آمریکا به ترامپ موازی با رأی مردم بریتانیا به برگزیت (خروج بریتانیا از عضویت در اتحادیه اروپا) بود و همین می‌تواند به حرکت‌های بیشتر ملی‌گرایانه در بسیاری از بخش‌های اروپا منجر شود.

 

گاردین افزود، نتیجه انتخابات آمریکا چالش یک نسل برای سیاست‌های پیشرو نه تنها در آمریکا بلکه در بسیاری نقاط جهان است. اما اولین مساله این است که نتیجه این انتخابات فاجعه‌ای برای آمریکاست چراکه آمریکا قادر نبود راه حلی معتبر برای مقابله با امثال ترامپ و مسیرشان پیدا کند.

 

سرمقاله گاردین همچنین تصریح کرد، پیش از انتخابات هیچ کس ترامپ را جدی نگرفت و انتظار می‌رفت که وی قادر به کنار زدن هیلاری کلینتون نباشد. نظرسنجی‌ها هم هیچ وقت به نفع ترامپ نبود تا دو هفته قبل از انتخابات که اف بی آی با موضوع ایمیل‌های کلینتون ورود کرد و این احتمال رفت که نتیجه به نفع ترامپ برگردد.

 

روزنامه انگلیسی گاردین نوشت، رأی به ترامپ بیشتر از هر چیز دیگری بر اساس آراء سفیدپوستان بنا شد و این مساله ناراحت‌کننده‌ترین مساله در تاریخ مدرن آمریکا است. از سوی دیگر، دموکرات‌ها در آمریکا از هم پاشیده شده‌اند و جمهوری‌خواهان اکثر کرسی‌ها در سنا را از آن خود کردند و انتظار می‌رود در سال 2018 هم اکثریت را همچنان برای خود حفظ کنند.

 

گاردین نوشت، آقای ترامپ، شوکی است که صدایش در سراسر جهان شنیده شد و اکنون که پیروز انتخابات است، معلوم می‌شود آمریکایی بودن از لیبرال بودن مهم‌تر است و اینکه سفیدپوستان نژاد را با سیاست همسو کردند و رسانه‌های جمعی هم این قدرت را نداشتند که وی را از دور خارج کنند.

 

در سرمقاله گاردین این هشدار داده شده است که رئیس جمهوری ترامپ با این ترس همراه است که بر نژادهای مختلف در آمریکا اثرگذار باشد و از آنجایی که ترامپ علیه مسلمانان و مهاجران، سیاه‌پوستان و لاتین‌ها کمپین به راه انداخته بود مردمی که به او رأی دادند مانند افرادی که به برگزیت رای مثبت دادند، خواستار اجرا شدن این رویه هستند.

 

گاردین ادعا کرد، همچنین این ترس وجود دارد که پیروزی ترامپ در واقع به معنای آینده بدون راهبرد برای آمریکا در  جهانی است که مدت‌ها برای ثبات به آمریکا تکیه داشته ولی تمام سیاست‌های تجاری، محیط زیستی، دیپلماتیک،‌ نظامی و امنیتی ترامپ این قابلیت را دارند که جهان را به بدترین شکل ممکن تغییر دهند.

 

در انتهای سرمقاله گاردین اشاره شده است،‌ آمریکایی‌ها کار بسیاری خطرناکی کردند که به ترامپ رأی داده‌اند و به خاطر رأی آن‌ها همه ما با دوره‌ای سرشار از ترس، بدون اطمینان و روزگاری تیره روبه‌رو می‌شویم.

 

منبع: فارس

 

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر