کد خبر: 59353
A

یک وب سایت آمریکایی به نقل از کارشناسان مرکز " پلنت" در شهر سانفراسیسکو آمریکا از احتمال شکست پرتاب ماهواره "دوستی" ایرانی به فضا خبر داده است. کانال قرار گاه سایبری عمار ضمن تایید این خبر نوشته است: « همچنین شنیده ها در فضای مجازی حکایت از این دارد عده ای محدود از فعالان رسانه ای برای بازدید از مراحل پیش پرتاب و پرتاب ماهواره روز سه شنبه ساعت ۷ صبح با چند دستگاه ون به سمنان اعزام می شوند و علی رغم تاکید کارشناسان بر ضعف های نرم افزاری، اصرار بر پرتاب موشک باعث شکست این پروژه می شود» بنابر گزارش دیده بان ایران ؛ هنوز هیچ مقام رسمی پرتاب ماهواره را تایید نکرده است

دیده بان ایران- بر اساس گزارش وب سایت " رادیو ملی آمریکا " (NPR)، تصاویر ماهواره‌ای از مرکز فضایی امام خمینی(ره) در استان سمنان ایران نشان می‌دهد راکت ماهواره‌بر "دوستی" به فضا پرتاب شده است.

بر اساس این گزارش آثار سوختگی و حریق بر جای مانده از سکوی پرتاب راکت ماهواره بر نشان می‌دهد این راکت با موفقیت به فضا پرتاب شده اما عدم اطلاع‌رسانی مقامات ایرانی درباره موفقیت پرتاب ماهواره جدید و قرار گرفتن آن در فضا، احتمال شکست دوباره ایران در پرتاب ماهواره به فضا را نشان می‌دهد.

" دیوید اشمیرلر"، محقق  "موسسه مطالعات بین‌المللی میدلبری" به رادیو ملی آمریکا گفته: "آنچه در این تصاویر قابل مشاهده است چند اثر سوختگی است که می‌تواند آثاری از شلیک موشک باشد.

این محقق با توجه به عدم اطلاع‌رسانی مقامات ایرانی از پرتاب ماهواره چنین نتیجه گرفته که: "احتمالا این موشک با موفقیت از سکوی پرتاب شلیک شده اما در مراحل بعدی مشکلی برای آن پیش آمده و نتوانسته در مدار زمین قرار بگیرد."

گفتنی است کمتر از یک ماه پیش نیز از همین مرکز فضایی ایران، پرتاب ماهواره "پیام" با ناکامی مواجه بود و مقامات ایران ساعاتی پس از پرتاب آن، از ناموفق بودن و قرار نگرفتن این ماهواره در مدار خبر دادند.

هنوز واکنشی رسمی درباره صحت خبر پرتاب ماهواره "دوستی" از مرکز فضایی امام خمینی (ره) سمنان، از سوی مقامات ذی‌صلاح انجام نشده است.

کانال قرار گاه سایبری عمار ضمن تایید این خبر گفته بود: همچنین شنیده ها در فضای مجازی حکایت از این دارد عده ای محدود از فعالان رسانه ای برای بازدید از مراحل پیش پرتاب و پرتاب ماهواره روز سه شنبه ساعت ۷ صبح با چند دستگاه ون به سمنان اعزام می شوند و علی رغم تاکید کارشناسان بر ضعف های نرم افزاری، اصرار بر پرتاب موشک باعث شکست این پروژه می شود 

بنابر گزارش دیده بان ایران ؛ هنوز هیچ مقام رسمی پرتاب ماهواره را تایید نکرده است 

تصویر ماهواره ای منتشر شده از سوی آمریکایی ها از سکوی پرتاب مرکز فضایی امام خمینی(ره) سمنان. تصویر سمت راست متعلق به چهارشنبه و تصویر سمت چپ برای سه شنبه است.

منبع: عصرایران

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر