کد خبر: 60747
A

عضو اعتدال و توسعه گفت: من یادم نمی رود قبل انقلاب در شهرمان یزد انجمن حجتیه فعال بود ولی بچه های مبارز جوان و نوجوان یزد جلسات انجمن حجتیه که علیه بهایت تشکیل می شد تبدیل به پاتوق مبارزاتی علیه رژیم تبدیل کردند.

به گزارش دیده بان ایران؛ حجت الاسلام مسیح مهاجری که همه او را از مدافعان و حامیان دولت حسن روحانی می دانند در اظهارنظر جالب توجهی گفته «برخی از اعضای حلقه اصلی روحانی، عضو انجمن حجتیه هستند؛ این را من و برخی از بزرگان، از همان اول به روحانی گفتیم، ولی به راحتی از کنارش عبور کرد».

این صحبت او محل تحلیل و گمانه زنی هایی در فضای مجازی شده است. بر همین اساس با غلامعلی دهقان عضو شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه به گفتگو نشستیم.

غلامعلی دهقان گفت: درباره ادعای وجود برخی اعضای انجمن حجتیه در حلقه اصلی آقای روحانی باید متذکر شد که با شناختی که جامعه سیاسی از اطرافیان آقای روحانی دارد، این حلقه اول شامل آقایان ابوطالبی، آشنا، واعظی، نوبخت و نهاوندیان می شود.آقای ابوطالبی دانشجوی پیرو خط امام بود و سابقه مبارزاتی قبل از انقلاب دارد. آقای آشنا از نیروهای خوب نظام است و عضو یک نهاد خاص در دهه هفتاد بود. آقایان و واعظی و نوبخت نیز در همین نظام حزب درست کردند و همیشه معتقد بوده اند دین از سیاست جدا نیست. سایر چهره های اصولگرا و اصلاح طلبی هم که در لایه های بعدی قرار دارند از نیروهای خوب نظام محسوب می شوند.

عضو شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه اظهار کرد: حالا شاید منظور آقای مسیح مهاجری، آقای نهاوندیان رئیس دفتر سابق آقای روحانی باشد که در بعضی بیوگرافی هایی که درباره ایشان وجود دارد، نوشتند که او در مقطعی قبل از انقلاب عضو انجمن حجتیه بود ولی خیلی ها به هر دلیلی قبل انقلاب با انجمن حجتیه همکاری می کردند و بعد به این نتیجه رسیدند که باید در خط امام باشند.

وی ادامه داد: یادمان نرفته که درباره مرحوم پرورش وزیر دولت شهید رجایی و مرحوم آیت الله خزعلی نیز چنین دیدگاهی مطرح بود. ای کاش آقای مهاجری توضیح بیشتری درباره مصادیق این صحبتش می داد که شبهه ایجاد نشود. ممکن است آقای مهاجری بگوید «منظورم مصداق نبوده و طرز تفکر انجمن حجتیه بوده است».

این فعال سیاسی یادآور شد: کسانی که در مبارزات بودند به یاد دارند انجمن حجتیه یک ویژگی مهم داشت و آن اینکه در دوران غیبت کبری حضرت مهدی نباید تشکیل دولت داد. بعید می دانم هیچ کدام از کسانی که الان در حلقه اول آقای روحانی هستند چنین تفکری را قبول داشته باشند. خیلی از این افراد چهره مبارزاتی قبل انقلاب هستند. مهمترین چهره هم شخص آقای روحانی است که در سال ۵۶ در مراسم ختم مصطفی خمینی در حالیکه بخش قابل توجهی از روحانیون حوزه درباره رژیم شاه سکوت کرده بودند، ایشان در سخنرانی از رهبر فقید انقلاب با عنوان امام نام برد.

وی افزود: آقای مهاجری در مجموع سخنی گفته است که تأیید آن برای خیلی از خواص جامعه نیاز به ادله فراوانی دارد، مگر اینکه ایشان یک مورد استثنایی را در ذهن شان باشد که درباره آن مورد استثنا هم توضیح دادم. من یادم نمی رود قبل انقلاب در شهرمان یزد انجمن حجتیه فعال بود ولی بچه های مبارز جوان و نوجوان یزد جلسات انجمن حجتیه که علیه بهایت تشکیل می شد تبدیل به پاتوق مبارزاتی علیه رژیم تبدیل کردند. در این جلسات بود که اعلامیه ها و نوارهای امام پخش می شد و دست به دست می چرخید. در مجموع فکر می کنم آقای مهاجری یک شعری را گفتند ولی بعید است بتوانند قافیه اش را جور کنند./ نامه نیوز

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر