کد خبر: 60994
A

نماینده مردم میاندوآب از تغییر برخی لغات فارسی در لایحه بودجه ۹۸ انتقاد کرد.

به گزارش دیده بان ایران؛ جهانبخش محبی‌نیا نماینده مردم میاندوآب در جلسه علنی امروز (یکشنبه ۱۹ اسفند ماه) با استناد به اصل ۱۵ قانون اساسی طی اخطاری اظهار کرد: طبق این اصل زبان و خط رسمی و مشترک مردم ایران فارسی است و اسناد و مکاتبات و کتب رسمی نیز با این زبان بوده است. همچنین استفاده از زبان‌های محلی و قومی در کنار زبان فارسی آزاد است.

وی افزود: اینکه امروز مجلس در جریان بررسی ایرادات شورای نگهبان در بودجه و یا طرح اصلاح قانون انتخابات برخی لغات را تغییر داد، با این استناد که این لغات فارسی نیست، در واقع اقدامی را مجلس در وهن زبان فارسی صورت داده و به دستاوردهای بزرگ ایران بزرگ بی اعتنایی کرده است.

محبی نیا تصریح کرد: اکنون کار به جایی رسیده که اقدامات فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی موجب بی حرمتی به زبان فارسی شده است، لذا اجازه دهید که ما زبان فارسی را همچون زبان فردوسی، خیام، سعدی، زکریای رازی، و آخوند خراسانی پیش ببریم، این اصلاحات پیشکش است. ما از هیأت رئیسه می‌خواهیم که جلوی این کارها را بگیرد.

علی مطهری که در غیاب علی لاریجانی ریاست جلسه را بر عهده داشت، در پاسخ به اخطار این نماینده گفت: در طول چند سال اخیر کلمات لاتین و انگلیسی در زبان فارسی مورد استفاده زیاد قرار گرفته است در همین باره از وزیر ارشاد سوالی داشتم که ایشان کارت زرد گرفت.

نایب رئیس مجلس افزود: باید مقابل استفاده از کلمات انگلیسی را در زبان فارسی گرفت، لذا کار شورای نگهبان بر لزوم جایگزینی این کلمات درست بود ما هم می‌خواهیم به دوران آخوند خراسانی در زبان فارسی برگردیم.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر