کد خبر: 61565
A

وزیر کشور گفت که وضعیت کلی مناطق سیل زده گلستان در شرایطی است که خطر و تهدید ناشی از طغیان رودخانه ها و سیل کاملا از بین رفته اما سطح آبگرفتگی ها به علت شیب زمین­ بسیار بالا است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی دیده بان ایران عبدالرضا رحمانی فضلی شنبه شب پس از نشست ستاد هماهنگی مدیریت بحران استان گلستان با حضور معاون اول رییس جمهور در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: همه تلاش ما در شرایط کنونی معطوف به تخلیه و هدایت روان آبها از سطح منطقه است.

وی اضافه کرد: همه دستگاه های اجرایی پای کار هستند و امکانات لجستیکی و تجهیزات فراهم و در حال فعالیت است تا آب به طرف دریا (خزر) منتقل شود.

وی ادامه داد: در برخی جاها به علت این که آب پشت جاده و راه ها جمع شده بود نظر مهندسان بر شکافتن جاده ها بود و در برخی اوقات خط آهن را در چند نقطه شکافتند تا آب عبور داده شود.

رحمانی فضلی با بیان اینکه کمک رسانی بوسیله بالگردها به موقع و سریع انجام می شود، افزود: در چند روز گذشته به علت شرایط اقلیمی (طوفان و بارندگی) خدمات رسانی کُند بود اما اکنون سرعت گرفته است.

وزیر کشور نگرانی های مردم را بر حق دانست و اضافه کرد: ظرف 10 روز آینده همه خسارت سیل به ساختمان ها، اموال، کشاورزی، دامداری، صنعت و واحدهای صنفی برآورد دقیق می شود تا در دولت مطرح شود و بتوانیم خسارت ها را جبران کنیم.

رحمانی فضلی ادامه داد: مرحله اول کار که مقابله با سیلاب بود مدیریت شد زیرا با حجم بیش از 600 متر مکعب در ثانیه آبی که جاری شده بود اگر وارد آق قلا یا گمیشان می شد به طور سیل همه این مناطق را با خود می برد اما با تدابیری آب در سطح جلگه و دشت پراکنده و از فشار آن کاسته شد.

وی با بیان اینکه فقط دو مورد تلفات جانی کودکان در کلاله و مینودشت داشتیم، گفت: حفظ جان مردم و کاهش تلفات به علت همکاری خوب مردم با مسوولان اجرایی و مدیریت شرایط سخت بود.

وزیر کشور با تشکر از صبر، حوصله و متانت مردم گلستان از علمای منطقه هم برای همراهی و آگاهی سازی مردم تشکر کرد.

رحمانی فضلی گفت: در مرحله بعد تخلیه مناطق و خدمات رسانی به سرعت انجام می شود.

وزیر کشور با قدردانی از همه دستگاه های کمک کننده افزود: پیام رهبرمعظم انقلاب و دستور ایشان سرعت کار را می تواند بسیار بالا ببرد.

وی همچنین در گفت و گوی رسانه ای دیگری با تصریح بر اینکه بازسازی ها در اسرع وقت انجام خواهد شد؛­ وعده داد ظرف 10 روز نسبت به جبران خسارت سیل زدگان تصمیمات لازم اتخاذ شود. 

رحمانی فضلی با اشاره به قطع راه ارتباطی گرگان - آق قلا گفت: از روز یکشنبه (چهارم فروردین) ترمیم راه های ورودی آق قلا شروع خواهد شد و با حضور مداوم نیروهای نظامی و امدادی شرایط بهتری برای تسکین آلام مردم خواهیم داشت. 

وی به تشکیل کمیته ویژه فنی تحقیق اشاره کرد و گفت: این کمیته باید ظرف 2 هفته با تحقیق و بررسی دقیق، علت وقوع اصلی سیل در مناطق مسکونی و مشکلات مردم را گزارش کند، این کمیته کوتاهی های احتمالی در امدادرسانی را هم پیگیری و گزارش خواهد کرد. 

وزیر کشور به علت بسته شدن مصب رودخانه های گلستان اشاره کرد و افزود: لایروبی نشدن به موقع یکی از علل هجوم سیل رودخانه گرگان رود به مناطق مسکونی است. 

رحمانی فضلی عملکرد ستاد مدیریت بحران و دستگاه های اجرایی را در چند روز گذشته بویژه با توجه به امکانات استان گلستان در مجموع قابل قبول ارزیابی کرد. 

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر