کد خبر: 61901
A

رئیس سازمان بسیج از فعالیت ۱۳۴۱ گروه جهادی برای امدادرسانی به سیل‌زدگان خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی دیده بان ایران ؛ سردار غلامحسین غیب پرور، رئیس سازمان بسیج مستضعفین  با اشاره به جزئیات عملکرد این سازمان در خدمات و امدادرسانی به شهرهای مختلف سیل زده کشور گفت:ما از روز 29 اسفند ماه سال 97 کمک های خود را برای خدمت رسانی به مردم سیل زده سراسر کشور آغاز کردیم. گفتنی است تا دو، یا سه روز ابتدایی وقوع سیل در شهرهای مختلف کشور کمک رسانی ها با توجه به امکانات بومی هر استان انجام شد و پس از دریافت پیام مقام معظم رهبری این کمک ها شکل جدیدی به خود گرفت.
او افزود: در این رابطه 7 استان کشور به عنوان پشتیبان استان گلستان و 5 استان به عنوان پشتیبان استان مازندران و سه استان به عنوان پشتیبان و حمایت کننده استان خوزستان قرار دادیم.ما بقی استان‌ها با توجه به اطلاعاتی که در خصوص حضور مردم بومی این استانها برای کمک‌رسانی داشتیم سعی کردیم به نحوه  کمک رسانی در این استان ها دست نزنیم البته مانع کمک رسانی به این استان‌ها نیز نشدیم.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین عنوان کرد: تا به امروز که دو هفته از وقوع سیل در استان‌های کشور می گذرد و کمک رسانی‌ها توسط بسیج ادامه دارد و تنها در دو استان گلستان و مازندران حدود هزار و سیصد و چهل و یک گروه جهادی به صورت رسمی فعال هستند.

سردار غیب پرور عنوان کرد: همان طور که می‌دانید بخش مهمی از خسارات وارد شده مربوط به مزارع کشاورزی و دام ها و احشام مختلف است اما کمک رسانی به مردم برای نجات دام ها در فاز دوم اهمیت قرار داشت لذا حفظ جان مردم را در اولویت اول قرار دادیم.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین افزود: در زمینه کمک رسانی توفیقات بسیاری به دست آمد و گرچه تعدادی از هموطنان عزیز ما جان شیرین خود را از دست دادند که کام همه ما تلخ شد اما از این مرحله به بعد وارد بخش بازسازی ساختمان ها و منازل مسکونی خواهیم شد به عنوان مثال در ساعتی پیش از برگزاری جلسه ی مسئولین با مقام معظم رهبری توافقی با جناب آقای فتاح رئیس محترم کمیته امداد امام خمینی و همچنین در زمینه کمک رسانی و بازسازی مناطق سیل زده توافقی با آقای تابش مسئول بنیاد مسکن منعقد شد. بر همین اساس از فردا بازسازی منازل آغاز می شود و اولویت اول با افراد تحت پوشش کمیته حضرت امام افراد تحت پوشش بهزیستی هستند. فعلاً در دو استان گلستان و مازندران حدود سه هزار خانه بازسازی خواهند شد و سعی می شود تا طی دو سه روز آینده این طرح عملیاتی شود اما در برخی دیگر از استان‌های کشور همچون لرستان که شرایط ویژه ای دارند طی یک هفته و یا 10 روز آینده اقدامات اولیه را انجام خواهیم داد و مردم عزیز کشور یقین بدانند که مجموعه‌های سپاه، بسیج و ارتش در کنار آنها هستند و تا زمانی که مطمئن نباشیم صحنه را ترک نخواهیم کرد.

او با اشاره به آمار جانی سیل اخیر در استان های کشور تصریح کرد: متاسفانه در کل کشور تاکنون 47 نفر جان شیرین خود را از دست دادند که بیشترین تعداد این افراد از شهر شیراز هستند. علی رغم آنکه سیل در شهر شیراز به گستردگی سیل در سایر شهرهای کشور نبود اما بیشترین آمار جان باختگان سیل در این شهر به ثبت رسیده است.

سردار غیب پرور با اشاره به جلسه روز گذشته  مسئولان با رهبر معظم انقلاب اسلامی و نکاتی که ایشان پیرامون خدمت رسانی هرچه بهتر و بیشتر به سیل زدگان ایراد فرمودند؛گفت: بیشتر سخنان رهبر معظم انقلاب حول دو یا سه نکته اساسی بود.رهبر انقلاب بدون اشاره به دستگاه و ارگان خاصی بر ادامه ی تلاش‌ها و استمرار بر خدمت رسانی به مناطق سیل زده تاکید داشتند.همچنین رهبر انقلاب مسئولین را به آینده نگری و عمق بخشی ساخت و سازها و عملیات عمرانی برای پیش گیری از وقوع چنین حوادثی دعوت کردند.

وی افزود: به هرحال روزی سیل تمام می‌شود اما ما موظف به آینده نگری و نگاه عمیق تر در ساخت و ساز ها لایه روبی از مسیل ها و ایمن سازی هر چه بهتر برای جلوگیری از خسارت های بیشتر در لحظه وقوع سیل هستیم.

سردار غیب پرور عنوان کرد: سیل علی رغم تلخی‌هایی که داشت اما موجب شد کشور ما پس از سال ها خشکسالی از نعمت باران منتفع شود و طبق گزارش وزیر محترم نیرو تاکنون 400 تالاب کشور به طور کامل پر و دریاچه ارومیه احیا شده است.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر