کد خبر: 6243
A

با تصمیم بهارستان‌نشینان، مجلس وارد تحقیق و تفحص از مدیران دوتابعیتی و دارای گرین کارت می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران صبح امروز و در جریان رسیدگی به طرح تحقیق تفحص از افراد دو تابعیتی و پس از اظهارات نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی، حاجی دلیگانی از متقاضیان این طرح تحقیق و تفحص پشت تریبون قرار گرفت و درباره ارائه این طرح گفت: هدف ما از این طرح مچ گیری نیست هدف ما روشن شدن یک ابهام است، عده ای در کشور می گویند ما مدیر دوتابعیتی نداریم قبلا هم این حرف گفته می شد ولی همه مشاهده کردیم که فردی که دوتابعتی بود چطور بیت المال مسلمین را چپاول کرد و فرار کرد و به آن کشوری که از آن مجوز اقامت داشت رفت و ساکن شد و دست ما به او نمی رسد.

وی افزود: مخاطراتی که بحث دوتابعیتی دارد مشخص است. این افراد به جای اینکه عشق به ایران و وطن داشته باشند محبت یک کشور بیگانه را دارند و وقتی در آمریکا قرار است گرین کارت یا تابعیت دوم بگیرند باید دست خودشان را روی پرچم آمریکا بگذارند و سوگند وفاداری یاد می کنند، هنگامی که شرایط خاص و خطر برای کشور ما بوجود بیاید این افراد اهل ریسک نیستند که بایستند و از کشور دفاع کنند طبیعتا در مقابل کشوری که تابعیت دوم دارند کوتاه می آیند. یا هنگامی که وارد کشور ما می شوند به عنوان اتباع بیگانه نگاه نمی شوند و تشریفات بیگانه برای آنها لحاظ نمی شود و این برای کشور خطراتی دارد. اینها به مسئولان کشور نزدیک می شوند حتی اطلاعات شخصی آنها را برمیدارند و به بیگانگان منعکس می کنند.

این نماینده نزدیک به جبهه پایداری تاکید کرد: در ماجرای برجام این آقای دری اصفهانی که دوتابعیتی است در کمیته اقتصادی و بانکی مربوط به مذاکرات حضور داشت و نشان لیاقت از بالاترین مقام اجرایی کشور می گیرد و حالا هم با سپردن وثیقه و قرار در کشور آزاد است . یا فرد دیگری که در تیم حقوقی مذاکره کننده بوده و به جرم جاسوسی و همکاری با دول متخاصم زندانی است. 
حاجی دلیگانی گفت: یک وزیری داریم که همسر و فرزندانش در ایتالیا هستند، از طرفی سیروس ناصری که در تیم مشاوره هسته‌ای است خانواده اش در انگلیس است و حتی گفته می شود که در حال گرفتن تابعیت سوم است و از کشور فرار کرده است. دستگاه قضا به مردم شفاف بیان کند در چند سال اخیر چند نفر در بخش های مهم نظام نفوذ کرده بودند که خوشبختانه این تعدادشان دستگیر شدند. آمار ما می گوید 12 نفر هستند چه تعداد دستگیر نشدند یا شناسایی نشدند الله اعلم.

وی گفت: مخاطرات دوتابعیتی فقط به همین مواردی که عرض کردم به حوزه مدیران محدود نمی شود بلکه خطر بزرگتر در حوزه تصمیم سازان هم هست. همین شرکت آتیه بهار متعلق به چه کسی بود؟ این شرکت متعلق به سیامک و باقر نمازی بود که محکوم به زندان شدند سامانه اطلاع رسانی بسیاری از مراکز مهم را همین دو نفر و این شرکت فراهم می کردند.

حاجی دلیگانی گفت: اخیرا یک زوج جوان به نام کارل و آفرین با تابعیت دوگانه وارد کشور شدند. بروید اطلاعاتشان را دربیاورید ببینید چه بر سر هنرمندان و اشخاص نامدار در این کشور می آورند. در برخی مراکز مشروب به وسیله لوله کشی میل می شود و فیلم آن را می گیرند و بعد تهدید می کنند و باج خواهی می کنند که اگر همکاری نکنید اینها را منتشر می کنیم.

وی تاکید کرد: ما برای جلوگیری از حوادث احتمالی آینده حق نداریم از طریق ابزار مهمی به نام تحقیق و تفحص صحت و سقم این مسائل را روشن کنیم؟ درخواست این تحقیق و تفحص برای این است که این مسائل روشن شود نیت مچ گیری یا محکومیت یک جریان یا دستگاه یا افراد خاص نیست. هدف رفع یک تهدید است که بستر آن در برخی بخش های مدیریتی کشور فراهم شده است.

نماینده شاهین دژ گفت: هدف این تفحص شناسایی مدیران احتمالی و افراد موثر در عرصه تصمیم گیری و تصمیم سازی و شناسایی خلاءهای قانونی است چون قانون فعلی مربوط به یکصد و چند سال پیش است و لازم است قانون به روز شود.

بعد از سخنان حاجی دلیگانی گزارش کمیسیون امنیت ملی در رد تقاضای تحقیق و تحفص به رای نمایندگان گذاشته شد که نمایندگان مجلس با 65 رای موافق، 133 مخالف و 3 رای ممتنع با رد تحقیق و تفحص وضعیت افراد دو تابعیتی و دارای گرین کارت در حوزه مسئولان ومدیران ارشد و شناسایی خلاءهای قانونی در این رابطه مخالفت کردند؛ براین اساس این تقاضا در دستور کار مجلس قرار خواهد گرفت.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر