کد خبر: 6317
A
دکتر جهانگیری در آیین افتتاح نیروگاه سیکل ترکیبی شوباد کهنوج:

معاون اول رییس جمهور گفت: سرمایه اصلی وزارت نیرو توان مدیریتی و نیروی انسانی این وزارتخانه است که توانسته در این زمینه به ظرفیت ارزشمندی دست پیدا کند.

به گزارش سایت خبری تحلیلی دیده بان ایران، دکتر اسحاق جهانگیری عصر امروز (سه شنبه) در آیین افتتاح نیروگاه سیکل ترکیبی شوباد کهنوج و آیین آغاز عملیات اجرایی 28 واحد جدید نیروگاهی به ظرفیت 5 هزار مگاوات اظهار داشت: آغاز عملیات اجرایی این واحدها کار بزرگی است و انصافاً یکی از بخش هایی که در دولت توانسته مجموعه خود را با دقت و سرعت اداره کند مجموعه وزارت نیرو است و این موفقیت در شرایطی است که وزارت نیرو و پیمانکارانی که با آن همراهی می کنند با محدودیت های فراوان مالی مواجه هستند. 

معاون اول رییس جمهور اظهار داشت: تابستان سال 94 تصور می کردیم که با خاموشی مواجه شویم اما با مدیریت خوب وزارت نیرو آن دوران سپری شد و پس از آن نگران تابستان 95 بودیم که این مقطع نیز به خوبی مدیریت شد و نگرانی دیگر ما محدودیت مالی برای سرمایه گذاری در طرح های وزارت نیرو بود که خوشبختانه با حضور بخش خصوصی خوب و مشارکت بخش های دولتی سرمایه گذاری مناسبی انجام شد.

وی با تبریک افتتاح فاز اول نیروگاه سیکل ترکیبی کهنوج به مردم این شهرستان خاطرنشان کرد: در جلسه اقتصاد مقاومتی استان کرمان گزارش دادند که برق مصرفی بخش صنعت رشد قابل توجهی داشته و این یعنی صنعت استان حرکت رو به رشد خود را با سرعت آغاز کرده است. 

دکتر جهانگیری افزود: تنها نگرانی در این زمینه تامین برق مورد نیاز بود که خوشبختانه براساس گزارش وزیر نیرو، ظرفیت نیروگاه های استان کرمان در دولت تدبیر و امید دو برابر ظرفیت سال 92 شده است که دیگر جای نگرانی برای تامین برق وجود ندارد.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه وزارت نیرو در اقتصاد مقاومتی نیز خوب درخشیده است، گفت: این وزارتخانه در برخی شاخص های مرتبط با اقتصاد مقاومتی نظیر کاهش مصرف انرژی، استفاده از ظرفیت کامل نیروگاه ها و انتقال فناوری های جدید نیز وضعیت مطلوبی داشته است.

وی افزود: مهندسین و مدیران وزارت نیرو از توانمندی بالایی برخوردارند و به ظرفیت مهمی برای کشور تبدیل شده اند و هر کدام قادر هستند یک مجموعه بزرگ را به شکل مطلوب اداره کنند و در قراردادها و پروژه های خارجی در عرصه بین المللی نیز مشارکت داشته باشند.

دکتر جهانگیری بر لزوم استفاده از فناوری های جدید برای بالابردن راندمان کار تاکید کرد و گفت: در اقتصاد مقاومتی نیز بر ضرورت استفاده از دانش و تجربیات جدید تاکید شده و در قراردادهای خارجی نیز باید پیوست فناوری وجود داشته باشد تا فناوری های جدید در کشور بومی سازی شود.

معاون اول رییس جمهور به بخش خصوصی و پیمانکاران اطمینان داد که دولت علیرغم محدودیت های بودجه، مطالبات آنها را پرداخت خواهد کرد و در برنامه اصلاح بودجه سال 95 پیش بینی های لازم را انجام داده است تا بتواند به میزان 15 هزار میلیارد تومان اوراق به پیمانکاران طلبکار ارائه دهد و این پیمانکاران می توانند این اوراق را به منزله ضمانت به بانک مرکزی تحویل دهند. 

وی در ادامه با تاکید بر اینکه شهرستان کهنوج و شهرستان های اطراف آن در جنوب کرمان نیازمند کار جدی برای توسعه هستند، گفت: باید حتماً کمک کنیم که این مناطق از توسعه مناسب برخوردار باشد.

دکتر جهانگیری با اشاره به کلنگ زنی احداث دو کارخانه کنسانتره تیتانیوم افزود: شرکای خارجی این دو کارخانه انتخاب شده اند و سرمایه گذاری مناسبی انجام خواهد شد چرا که پس از اجرای برجام شرکت های خارجی برای مشارکت در پروژه های کشور ورود کرده اند.

وزیر نیرو نیز در این مراسم با بیان اینکه براساس برنامه پنجم قرار بوده است طی سالهای 94 و 95 به میزان 25 مگاوات نیروگاه در کشور احداث شود، گفت: تا کنون در طول برنامه پنجم مجموعا فقط 13 هزار مگاوات نیروگاه وارد مدار شده و این یعنی نسبت به برنامه فاصله زیادی داریم که یکی از مسائل مربوط به محدودیت منابع مالی بوده است.

مهندس چیت چیان افزود: البته به لطف خدا سال گذشته مسئله ای تحت عنوان خاموشی نداشتیم و این یعنی برای مدیریت این مسئله از تمام ظرفیت صنعت برق استفاده شده است.

وزیر نیرو ادامه داد: در تابستان 95 فقط حدود 3000 مگاوات مدیریت بار انجام شد یعنی تلاش کردیم که بار مصرفی را کاهش دهیم و اگر این اقدام نبود در تابستان با مشکل خاموشی مواجه میشدیم.

مهندس چیت چیان همچنین از آغاز عملیات اجرایی احداث 5000 مگاوات نیروگاه برق در شهرستان های مختلف خبر داد و گفت: قرار است بصورت همزمان عملیات اجرایی نیروگاه های برق در مشهد، رودشور، جهرم، کاشان، هریس، ماکو، ارومیه، چابهار،‌بندرعباس، عسلویه و قشم آغاز شود و سرمایه گذاری گسترده ای 2.845 میلیارد یورو برای این کار انجام خواهد شد.

در این مراسم از طریق ارتباط زنده تلویزیونی عملیات اجرایی 28 واحد جدید نیروگاهی به ظرفیت 5 هزار مگاوات در مشهد، رودشور، جهرم، کاشان، هریس، ماکو، ارومیه، چابهار،‌بندرعباس، عسلویه و قشم آغاز شد. 

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر