کد خبر: 63206
A

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام که در چین بسر می برد گفت: آمریکا همان قدر که از پیشرفت اقتصادی چین نگران است به همان میزان از نفوذ اعتقادی انقلاب اسلامی هم نگرانی دارد.

به گزارش دیده بان ایران، 'حداد عادل' روز سه شنبه در جریان بازدید از مرکز مطالعات بین المللی شانگهای گفت: در آمریکا پس از روی کارآمدن ترامپ، بسیاری از اهداف این کشور از جمله دشمنی با ایران و چین شدت بیشتری یافته است به طوری که آمریکایی ها چین را خطر اول برای منافع خود در جهان و ایران را خطر نخست برای منافع خود در خاورمیانه می دانند.
وی هدف آمریکا از سلطه جویی بر خاورمیانه را تسلط بر انبار طبیعی نفت جهان و قطع دسترسی رقبایی چون چین از نفت این منطقه عنوان کرد و گفت: آمریکا کشوری را که در برابرش تسلیم نشود و به آن «نه» بگوید خطرناک می داند آمریکا مخالف جدی طرح «یک کمربند یک جاده» است و می خواهد از طریق مخالفت با کره شمالی و فشار بر این کشور، راه دریایی چین را تحت کنترل داشته باشد.
حداد عادل هدف از بدعهدی، تحریم های یکجانبه و عدم ایفای تعهدات آمریکا در قبال ایران را مهار انقلاب اسلامی از طریق فشار اقتصادی خواند و گفت: آمریکا از یک سو به ملت ایران فشار اقتصادی وارد می کند و از سوی دیگر، سعی دارد در رسانه های خود جمهوری اسلامی را مقصر جلوه دهد و در چنین شرایطی، همکاری ایران و چین بیش از هر زمان دیگر ضرورت می یابد.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه از جنگ جهانی دوم به این سو، حکومت های بیش از ٨٠ کشور توسط آمریکا سرنگون شده اند، گفت: آمریکا به نفع و سلطه خود می اندیشد و ارزشی برای نفع مشترک قائل نیست همچنین به فرهنگ دیگر ملت ها اهمیتی نداده و تصور می کند که همه ملت ها باید مثل آمریکا فکر کرده و از آمریکا تقلید کنند حال آن که دنیا از چنین وضعی خسته شده، در انتظار الگویی تازه در روابط بین الملل به سر می برد که در نقطه مقابل آمریکا باشد و برداشت ایران این است که چین می تواند چنین الگویی را به جهان عرضه کند.
وی طرح « کمربند جاده» را نماد رویکرد تازه چین در روابط بین الملل دانست و گفت: اتکای این طرح به منافع مشترک و برد - برد می تواند به تاسیس الگوی تازه روابط جهانی از سوی چین کمک کند.
حداد عادل وجود ایرانی مستقل در غرب آسیا را به نفع منطقه و جهان برشمرد و اضافه کرد: ایران با نفوذ خود در عراق، سوریه، لبنان، یمن و بسیاری دیگر از کشورهای خاورمیانه، مانع از هجوم تروریسم به شرق شده و با سرکوب داعش به عنوان خطرناک ترین پدیده تروریستی، ضریب امنیت شرق را ارتقا داده است.
وی با اشاره به نزدیک شدن داعش از طریق افغانستان به مرزهای چین، اجرای طرح « کمربند- جاده» را مستلزم دنیایی خالی از تروریسم خواند و افزود: ایران و چین می توانند در مقابله با تروریسم به عنوان لازمه اجرای طرح 'کمربند - جاده' همکاری کنند.
'یانگ جیم یان' رییس مرکز مطالعات بین المللی شانگهای نیز در جلسه با اعضای هیأت عالی مجمع تشخیص مصلحت نظام ضمن عمیق و عالمانه برشمردن تحلیل رییس هیأت ایرانی از رویکرد سلطه جویانه آمریکا به دیگر کشورها، ایران را قطب مهم خاورمیانه و مقاومت کشورمان در دفاع مقدس و جنگ هشت ساله را ستودنی توصیف کرد.
او گفت: در حالی که آمریکا چین را بزرگترین رقیب خود می داند سیاست چین در قبال آمریکا تا کنون خویشتندارانه بوده است اما با روی کارآمدن ترامپ، سیاست مهار توام با فشاری همه جانبه از سوی آمریکا نسبت به چین اعمال شد.
رییس مرکز مطالعات بین المللی شانگهای همچنین گفت: راهبرد خاورمیانه ای چین چهار اصل ثابت دارد که شامل اتخاذ روش های تفاهم آمیز برای حل مسائل، توسعه اقتصادی و آبادانی، گسترش صلح و حمایت دوجانبه منطقه ای و بین المللی ایران و چین از یکدیگر است.
هیات بلندپایه مجمع تشخیص مصلحت نظام که در چین به سر می برد، به منظور شرکت در دومین مجمع جهانی طرح «کمربند - جاده» و توافقات راهبردی با مقامات چین به این کشور سفر کرده است.
طرح «کمربند - راه» پیشنهادی مربوط به همکاری های اقتصادی بین المللی است که شی جین پینگ در سال 2013 میلادی مطرح کرد. 
در 6 سال گذشته حجم تجارت چین با کشورهای مسیر 'کمربند - راه' از 6 تریلیون دلار فراتر رفته و حجم سرمایه گذاری های انجام شده در این کشورها هم به 80 میلیارد دلار رسیده است علاوه بر این پروژه هایی که در چارچوب این طرح به اجرا در آمده نزدیک به 300 هزار فرصت شغلی فراهم کرده اند. 
این پروژه در ابتدا با سرمایه گذاری بیش از یک هزار میلیارد دلار توسط چین آغاز شد و تا مارس سال 2019 میلادی 125 کشور و 29 سازمان بین المللی 173 موافقت نامه همکاری با چین در این مورد امضا کرده اند.
دومین مجمع همکاری بین المللی 'کمربند راه' از روز پنجشنبه گذشته به مدت سه روز در پکن برگزار شد. 
رهبران 37 کشور، دبیرکل سازمان ملل، مدیرکل سازمان صندوق بین المللی پول و 5000 نماینده دیگر از کشورهای خارجی در این مجمع شرکت داشتند.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر