کد خبر: 63767
A

مدیرکل صلح و امنیت بین الملل وزارت امور خارجه تاکید کرد: اقدام جمهوری اسلامی ایران برای کاهش تعهدات خود، در چهارچوب برجام و در مقابل نقض صریح و فاحش این توافق از سوی آمریکا و بدعهدی طرف های مقابل بوده و ایران تنها بخش کوچکی از تعهدات خود بر اساس برجام را متوقف کرده است.

به گزارش دیده بان ایران؛ «رضا نجفی» با اشاره به تصمیم جمهوری اسلامی ایران مبنی بر توقف بخشی از تعهدات برجامی خود گفت: در برجام پیش بینی شده بود در صورتی که یکی از طرفین توافق، به تعهدات خود عمل نکند و برخلاف آن اقدامی انجام دهد، ایران بتواند تعهدات خود را به صورت جزیی یا کلی متوقف کند.

**تهران با صبر استراتژیک خود به طرف های مقابل زمان و مهلت جبران داد 
وی ادامه داد: در بند 26 توافق هسته ای، ایران اعلام می کند در صورتی که ایالات متحده و اتحادیه اروپا تحریم های هسته ای خود ، که براساس برجام لغو یا متوقف شده بود، را مجددا اعمال کنند یا تحریم هسته ای جدید را وضع کنند، ایران می تواند از این مسئله به عنوان مبنایی بر توقف کلی یا جزیی تعهدات خود وفق برجام استفاده کند. 
سفیر سابق ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی با بیان این که در بندهای 36 و 37 توافق هسته ای مکانیزم حل اختلافات طرفین مورد پیش بینی قرار گرفته،اظهارداشت: بر اساس این بندها در صورتی که اعضای 1+5 به تعهدات خود براساس توافق هسته ای عمل نکنند، ایران می تواند این مسئله را به کمیسیون مشترک برجام ارجاع دهد که زمان بندی های خاصی در آنجا در نظر گرفته شده است.
نجفی با بیان اینکه زمان محدودی در بند 36 برجام برای رسیدگی به تخلفات و انجام اقدامات جدیدی مورد توافق گرفته بود، تصریح کرد: با آنکه جمهوری اسلامی ایران می توانست زودتر از اینها اقدام کند، اما تهران با صبر استراتژیک خود به طرف های مقابل خود زمان و مهلت جبران داد، ولی آنها از این زمان استفاده نکردند.
وی با بیان اینکه اقدام ایران، به منزله خروج از توافق هسته ای نیست، خاطرنشان کرد: اقدامی که امروز از سوی جمهوری اسلامی ایران انجام شد اقدامی در چارچوب برجام و در مقابل نقض صریح و فاحش برجام از سوی آمریکا و بدعهدی طرف های مقابل است و تنها بخش کوچکی از تعهدات خود را براساس برجام متوقف کرده است. 
این دیپلمات کشورمان افزود: اقدام امروز جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر یک سالی صبوری است که انجام شد ولی طرف مقابل از آن استفاده نکرد و به قول هایی که به ما داد، عمل نکرد. 
نجفی در پاسخ به این سوال که اقدام امروز ایران چه اقدام عملی از سوی طرف مقابل خواهد داشت، گفت: این مسئله بستگی به آنها دارد. آنها در بیانیه سیاسی که از زمان خروج آمریکا از توافق هسته ای صادر کردند و همچنین گفت وگوهایشان با ما، تاکید کرده اند که از برجام حمایت می کنند و درصدد حفظ و تداوم اجرای آن هستند. از دید آنها، برجام توافقی است که به صلح و امنیت بین المللی کمک کرده است. 
وی اضافه کرد: به همین خاطر است که اروپایی ها باید از این فرصت 60 روزه استفاده کرده و به تعهداتشان به ویژه عرصه بانکی و نفتی پایبند بوده و آن را عملیاتی کنند تا ایران مجددا دو تعهدی که اجرای آنها را متوقف کرده، اجرایی و عملی کند. 
مدیرکل صلح و امنیت بین الملل وزارت امور خارجه درباره احتمال گرایش اروپا به سمت آمریکا هم گفت: اگر اروپایی ها در این باره اقدامی انجام دهند، خلاف گفته هایی است که تاکنون زده اند چرا که آنها بارها گفته اند هدفشان حفظ برجام و تامین منافع ایران است. جمهوری اسلامی ایران به آنها فرصت 60 روزه ای داده و تاکید کرده است در این فرصت باید به تعهداتشان به صورت عملی و نه در حرف، پایبند باشند وگرنه گام دوم خود را در این موضوع عملی خواهد کرد. / ایرنا

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر