کد خبر: 64216
A

کارشناس مسائل سیاسی گفت: نتیجه مذاکره بدون ضمانت اجرا، برجام خواهد بود و خروجی نخواهد داشت. اگر این استدلال بدیهی را به هر کسی از افراد جامعه بگوییم متوجه مسئله می شود

به گزارش دیده بان ایران، شب گذشته رهبر معظم انقلاب رویکرد جمهوری اسلامی ایران در حوزه سیاست خارجی را تبیین و ترسیم کردند و گفتند: برخی می گویند مذاکره با امریکا چه عیبی دارد؟ مذاکره با امریکا تا وقتی به تعبیر حضرت امام آدم نشده سمّ است ضمن اینکه مذاکره با دولت فعلی این کشور سمّ مضاعف است».

محمدصادق کوشکی در تشریح دلایل مهیانبودن اوضاع برای مذاکره گفت: مذاکره زمانی مفید است که بتوان برای نتیجه مذاکره یک ضمانت اجرای مناسبی درنظر گرفت که براساس این ضمانت اجرایی طرف مقابل مجبور باشد که به تعهداتش پایبندی نشان دهد.

وی افزود: در شرایط فعلی ما هیچ ابزاری نداریم تا طرف مقابل به تعهداتش پایبندی نشان دهد، به همین دلیل تا زمانی که ما ضمانت اجرای کاملا ملموس و قطعی پیدا نکنیم، عملا نتیجه مذاکره برجام خواهد بود و خروجی نخواهد داشت. در واقع در هر مذاکره ای نه فقط آمریکا باید اهرم فشاری داشته باشیم که با آن طرف مقابل وادار شود تا به امضای خود متعهد بماند.

این استاد دانشگاه یادآور شد: اگر این استدلال بدیهی را به هر کسی از افراد جامعه بگوییم متوجه مسئله می شود که چرا نباید الان با آمریکا مذاکره کرد چون کافی است که هر کدام ما یک خرید و فروش ساده در طول عمر خود انجام داده باشیم.

وی ادامه داد: ما اکنون در صحنه بین المللی قدرت قاهر و برتر نداریم یعنی اگر الان آمریکا به توافقش عمل نکند جایی نیست که به آنجا شکایت ببریم. پس در هر مذاکره ای ضمانت اجرایی پیش بینی می شود وقتی چنین ضمانت اجرایی نداریم و نتیجه برجام را هم دیدیم، جمع بندی بحث این می شود که الان زمان مذاکره نیست./ نامه نیوز

 

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر