کد خبر: 64699
A

رقیب حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری سال 92 گفت: باید انصاف به خرج داد، آقای روحانی در اداره کشور دچار گرفتاری های زیادی شده است. او از پس اداره کشور در حوزه اقتصاد، تولید و توزیع بر نمی آید. دولت معارض هایی دارد که برخی شان از دولت قوی تر هستند. یعنی دولت نمی تواند هزینه ها را تأمین و با قاچاق مبارزه کند و حرفش را به کرسی بنشاند.

به گزارش دیده بان ایران، هم اکنون وقتی پای صحبت های منتقدان دولت بنشینیم توضیحات دولت در رسیدگی به مشکلات کشور را توجیه می دانند و با اشاره به زمان جنگ تحمیلی معتقدند «دولت روحانی کارآمدی لازم برای اداره کشور را ندارد». البته این نقدهای تند به گوش حسن روحانی هم رسیده، او در دیدار با فعالان سیاسی کشور گفت «در زمان جنگ مشکل بانک، فروش نفت و واردات و صادرات نداشتیم و تنها تحریم ما، تحریم خرید سلاح بود اما امروز دشمنان محدودیت هایی را برای فعالیت های بانکی کشور و هزینه های اضافی را بر نقل و انتقالات مالی کشور تحمیل کرده اند، این مشکلات در حوزه های فروش نفت، محصولات پتروشیمی، فولاد و کشاورزی نیز اثرگذار است».

محمد غرضی که در دهه شصت از اعضای کابینه دولت بود ضمن مقایسه اوضاع کنونی و با دوران دفاع مقدس، این حرف های روحانی را ناشی از ناتوانی او برای اداره اوضاع اقتصادی می داند.

محمد غرضی گفت: وقتی که استعداد کشور را در دهه 90 با دهه شصت مقایسه می کنیم تمامی آمار و ارقام از رشد خیلی بالای کشور دارد. آن زمان ذوب آهن اصفهان به زحمت 500 هزار تن آهن تولید می کرد اما حالا آمار روی 20 میلیون تن است. آن زمان تقریبا هیچ شهری گاز نداشت اما الان روزی 700 میلیون مترمکعب گاز در کشور توزیع می شود. آن زمان 5-6 میلیون خانه مسکونی بیشتر نبود اما الان 25 میلیون خانه مسکونی در کشور داریم. از این دست آمار بسیار داریم.

وی افزود: در حوزه سیاسی، آن زمان تمام حواس جمع جنگ بود و غیر از جنگ مسئله دیگری در کشور مطرح نمی شد، انتخابات هم که برگزار می کردند همان مدیران سابق برقرار بودند حالا در کشور تحرکات اجتماعی و سیاسی و استعداد کشور به لحاظ سیاسی بسیار بسیار بالا رفته است. نمونه اش را در برجام مشاهده کردیم که چقدر راجع به آن بحث و تبادل نظر شد.

عضو کابینه دولت های دهه شصت یادآور شد: آن زمان ما با صدام رو به رو بودیم که از سوی شوروی و آمریکا حمایت می شد اما الان ما به جایی رسیدیم که در قالب برجام با دنیا مذاکره می کنیم و حرف می زنیم و یک طرف قضیه شده ایم. به نظرم اصلا قدرت سیاسی امروز ایران با قدرت سیاسی آن روز متفاوت است و درجه قدرت سیاسی ایران در منطقه ارتقا یافته است.

وی افزود: امروز همه جریان های منطقه ای در اختیار ایران است اما در دهه شصت همه این جریان ها در اختیار قدرتهای بیگانه بود و غیر از مسئله سوریه، ما خیلی گرفتار بودیم. حالا حاشیه ما بسیار بسیار پرقدرت تر شده است.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری سال 92 توضیح داد: وقتی به ابزار نظامی نگاه می کنیم شعار معروف موشک جواب موشک عملی شده است. حال آنکه زمان جنگ ما در این حوزه گرفتار بودیم. امروز در عرصه نظامی دشمنان ما توفیقی نخواهند داشت که بتوانند ابزار نظامی پیشرفته تری را به ما تحمیل کنند یا در جنگ با ما وارد ابزار نظامی شوند که ما نتوانیم جواب دهیم. استعداد کشور در مقایسه با آن موقع خیلی متفاوت است.

وی ادامه داد: آن موقع تمامی استعداد کشور در جنگ بود، امروز تمامی استعداد کشور در سیاست است. بالاخره دولت فاصله اش از مردم زیادتر شده است، در دهه شصت دولت، مجلس و قوه قضائیه اگر حرفی می زدند معارض کمتر داشت اما امروز معارض دارد. البته این اتفاق مثبت است چون توانایی کشور در ارزیابی قدرت سیاسی بالاتر رفته است. مردم در صحنه اداره کشور بسیار بسیار فعال هستند.

غرضی تأکید کرد: در دهه شصت آمریکا، اروپا و شوروی همه طرفدار صدام بودند، امروز قدرت سیاسی توانسته بین اروپا با آمریکا و در آمریکا بین حزب دموکرات و حزب جمهوری خواه فاصله بیاندازد، در دهه شصت چینی ها خیلی وزنه سیاسی نبودند و در حد یک وزنه اقتصادی محسوب می شدند اما امروز چینی ها و دیگران حرف می زنند و به نفع ایران میدان داری می کنند.

وی درباره علت بدتر بودن وضعیت کشور در مقایسه با دهه شصت به اعتقاد حسن روحانی، گفت: باید انصاف به خرج داد، آقای روحانی در اداره کشور دچار گرفتاری های زیادی شده است. او از پس اداره کشور در حوزه اقتصاد، تولید و توزیع بر نمی آید. دولت معارض هایی دارد که برخی شان از دولت قوی تر هستند. یعنی دولت نمی تواند هزینه ها را تأمین و با قاچاق مبارزه کند و حرفش را به کرسی بنشاند. در واقع دولت مثل دولت های دهه هفتاد و هشتاد شده است.

این فعال سیاسی یادآور شد: نارضایتی مردم از دولت بیشتر از دهه شصت شده است، اگر در دهه شصت مردم از دولت ناراضی بودند می گفتند جنگ است ولی معتقدم هر کسی جای آقای روحانی بود به همین وضع دچار می شد چون از دهه شصت تا کنون شدت گرفتاری عمومی افزون شده و این مسئله هزینه های دولت چندبرابر کرده است. با وجودی که دولت دائم امکانات مردم را برای تأمین هزینه ها مصادره می کند اما باز از پس هزینه ها بر نمی آید.

غرضی گفت: در مجموع اداره کشور یکطرفه نیست. دولت آقای روحانی با رأی مناسبی سرکار است البته برخی می گویند ما رأی مان را پس گرفتیم که این حرف ها نمک اداره کشور است ولی دولت توانسته خودش را نگه دارد، مجلس با دولت همکاری کرده، دستگاه های دیگر بالاخص دستگاه های امنیتی با دولت همراه هستند و آن اتفاقاتی که در دهه هفتاد و هشتاد علیه دولت اتفاق افتاد دیگر نمی افتد./ نامه نیوز

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر