کد خبر: 67581
A

برخی با توجه به شرایط سخت کنونی تحریم ها، دنبال مقصر تراشی و قطبی سازی فضا هستند، بی تردید با این رفتار این بار به کشور آسیب‌های بیشتری می‌زنند همانگونه که در دی ۹۶ زدند اما با این سرعت که پیش می‌روند شاید اینبار فقط طوفان درو نکنند و آسیب‌های بیشتری به همه کشور بزنند.

باز هم از خراسان کلید می خورد؛ باد می کارند،‌غافل از آن که آیا این بار هم فقط طوفان درو خواهند کرد؟ -آمدن رییس جمهور به حال من تاثیری ندارد. –خرج روزانه ام را نمی توانم دربیارم. –به خاطر گرونی نمی توانم جهیزیه درست کنم. –اگر انتظاری داشته باشیم، برآورده نمی کنند. –شعارهایی که دادند برآورده کنند. –نتوانستند کاری بکنند. –دوتا مدرک داشته باشی و بیکار باشی؛ به داد اشتغال برسید.- کرایه خانه ها چه وضعیتی است؟ و ...

تبلیغاتی که به همگرایی، همیاری و تعاون، دنبال واگرایی، و گسیختگی است.

 مجموع سخنان بالا، در کلیپ تهیه شده در دو مخالف دولت، در شرایط تحریم های کمرشکن، که هر روز برای ایران ماجرایی رخ می دهد، گویی نمکی است بر زخم ناسور ایرانیان. گزارش هایی غیرحرفه ای،‌و به طور کامل، یکسویه. بدون اظهار نظری از سوی مسئولان. اما چرا این گونه که ایران در چندین جبهه در معرض تهدیدهای جدی قرار دارد، آشکارا به تهدید منافع ملی اقدام می کنند،‌ موضوعی که در زمان امام راحل (س) به وقوع پیوست و توزیع روزنامه ای که علیه مدیریت موفق نخست وزیر جنگ، می نوشت و به جناح تندرو تعلق داشت، در جبهه های جنگ،‌ممنوع شد.

عملکرد تندروها در دوره گذار به سوی توسعه پایدار، همواره تخریبی بوده است. مطالعات زیادی روی کشورهای در حال گذار، نشان می دهد که نیروهای تندرو که اغلب منابع را به صورت انحصاری در اختیار دارند و حتی در زندان هم می توانند برای مسئولات مشکلات عدیده فراهم کنند، آراء مردم را تزیینی تلقی کرده و پس از رای آوری نیروهای میانه رو، با انواع تهمیدات در نظر گرفته شده، سد راه توسعه اقتصادی،‌اجتماعی، فرهنگی و سیاسی می شوند. تا جایی که مردم به ستوه آمده، از مسوولان ناامید شده و از صندوق انتخابات قهر کنند، و زمینه برای برگزاری انتخابات حداقلی،‌و تصرف قدرت برای طرف مقابل فراهم شود.

آیا در ایران هم چنین پدیده ای در حال رخداد است؟

زمانی که تندروها می خواستند مشهد را در برابر تهران علم کنند،‌ مهترین خطای استراتژیک آنان ظهور و بروز یافت؛ می توان جمعی را به خیابان ها کشاند، اما همواره سمت و سوی شعارهای آنان را نمی توان کنترل کرد. نسیم دوقطبی کاذبی که طوفان آفرید،‌ هم اکنون با کلیپ های تصویری دو خبرگزاری، در حال آبیاری است. رویکرد تدوین کنندگان کلیپ های این دو رسانه همان رویکرد صدا و سیما در تدوین گزارش های خبری هستند. گویی صدا و سیما و این دو خبرگزاری، سه روح هستند در یک جسم. این رسانه ها هیچگاه مطرح نمی کنند که چرا در 4 ساله نخست ریاست جمهوری روحانی، وضعیت معیشت مردم، به سامان رسید و ناگهان در چهارساله دوم همه چیز به هم ریخت؟ آیا این گونه نبود که در دوره نخست نظام یکدست برای توافق برجام به نتیجه واحدی رسیده بود، و در دوره دوم انشقاق به وجود آمده برای ادامه آن، شیرینی آن را از کام مردم گرفت؟

هرچند وضعیت سخت کنونی بر مردم بیشترین فشار را وارد می کند، چرا اعلام نمی شود که سیاست تقابل با جهان، و ترویج آن که توسط این دو رسانه ترویج می شود، وابسته به کدام جناح است؟ آیا تندروها سیاست تقابل با جهان را در ایران نمایندگی نمی کنند؟

ولی نکته مهمتر این است که در همین شرایط سخت، چرا رسانه های مذکور به گونه ای اقدام به تهیه گزارش می کنند که گویی دولت در استان خراسان شمالی، وعده هایش را به سرانجام نرسانده و این استان، در برنامه های عمرانی از جایگاهی برخوردار نیست؟

گزارش تعداد واحدهای تولیدی و خدماتی ایجادی در استان خراسان شمالی از ابتدای دولت تدبیر و امید تا کنون حاکی است که در بخش های صنعت،‌معدن، کشاورزی(واحدهای صنعتی و نیمه صنعتی) و خدماتی و گردشگری، با سرمایه گذاری 17 هزارو 980 میلیارد ریال، منجر به ایجاد 605 واحد خدماتی و تولیدی و اشتغال پایدار برای پنج هزار و 506 نفر شده است. میزان تسهیلات پرداختی به واحدهای تولیدی و خدماتی،‌در مجموع به مبلغ هفت هزار و 670 میلیارد تومان بوده است.  

اما این دو خبرگزاری که به راحتی به آمارهای مذکور دسترسی دارند، نمی دانند که  گزارش های مربوط به آخرین وضعیت تفاهمات سفر ریاست جمهوری به استان خراسان شمالی در خرداد 1394 نیز حاکی است که در این سفر از 26 طرح و پروژه با اعتبار 6250 میلیارد ریال برای سال های 94 و 95، در بخش های حمل و نقل، بهداشت و درمان، منابع آب، عمران شهری، ورزش، آموزش، گردشگری، امورقضایی، صنعت و معدن و کشاورز، 13 طرح صددرصد به اتمام رسیده است. این طرح ها شامل بیمارستان 320 تختخوابی بجنورد، بیمارستان 220 تختخوابی شیروان، بخش سوختگی بیمارستان امام علی (ع) بجنورد، سد و شبکه آبیاری غلامات، ساختمان اداره کل استاندارد، آزمایشگاه مرجع استاندارد، ساختمان ثبت اسناد شیروان، تکمیل استادیوم 15 هزار نفری بجنورد، آبیاری تحت فشار، کمپینگ گردشگری جاجرم، کمپینگ گردشگری فاروج، تبدیل مدارس تخریبی خشتی و گلی به مدارس تازه ساز و استاندارد، و تکمیل مجموعه ورزشی کارگران جاجرم. علاوه براین از 26 طرح مذکور، 9 طرح با پیشرفت فیزیکی بالای 70 درصد، و تنها 3 طرح با پیشرفت فیزیکی 20 تا 60 درصد و یک طرح با پیشرفت فیزیکی زیر 20 درصد (آبرسانی به شهر آشخانه) همراه بوده است.

علاوه بر میزان عملکرد در دوره مذکور، در باره میزان سرمایه گذاری، مشارکت و تامین مالی طرح ها و پروژه های اقتصادی توسط سازمان ها، شرکت ها، و بانک ها در جلسه سرمایه گذاری و توسعه استان خراسان شمالی (تیر 98) حاکی است، در بخش صنعتی، کشاورزی، اقتصادی، گردشگری، معدنی، زیربنایی، صنایع دستی، و خدمات، در 120 طرح مبلغ 10 هزار و 529 میلیارد تومان، اعلام آمادگی شده که میزان سرمایه گذاری ارزی آن ها به تفکیک، 638 میلیون دلار، 154 میلیون یورو، و 91 میلیون درهم بوده است.

میزان سرمایه گذاری به ترتیب اهمیت و اولویت، در صنعت 32 هزار و 520 میلیارد ریال، کشاورزی 31 هزارو 813 میلیارد ریال، زیر بنایی 16 هزار و 840 میلیارد ریال، و گردشگری 10 هزارو 600 میلیارد ریال است. پس از تحقق اهداف دور نخست سفر ریاست جمهوری به استان خراسان شمالی که به طور عملی منتهی به ایجاد اشتغال برای پنج هزار و 506 نفر شد، انتظار می رود تحقق برنامه های دور دوم،‌ هزاران نفر دیگر را به بازار اشتغال هدایت کند.

آمارهای بالا، حاصل دسترنج و تلاش مردم و مسئولان این سرزمین است، زمانی که با لطایف الحیل برخی دنبال آن هستند که کفران نعمت شده، و تلاش ها از دید افکار عمومی پنهان بماند، و به جای تقدیر، با توجه به شرایط سخت کنونی تحریم ها، دنبال مقصر تراشی و قطبی سازی فضا هستند، بی تردید با این رفتار این بار به کشور آسیب‌های بیشتری می‌زنند همانگونه که در دی ۹۶ زدند اما با این سرعت که پیش می‌روند شاید اینبار فقط طوفان درو نکنند و آسیب‌های بیشتری به همه کشور بزنند.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر