کد خبر: 68167
A

رئیس دفتر رئیس جمهوری از انتشار لیست دوتابعیتی ها توسط یکی از نمایندگان مجلس استقبال کرد. یکسری افراد معمولی از بخش خصوصی دو تابعیتی هستند و یکی دو نفری هم که از اعضای دولت مطرح شده اند که تکذیب می‌شود و ما هیچ دو تابعیتی در دولت نداریم و ادعاهای مطرح شده کذب است و مردم هم می‌فهمند.

به گزارش سایت خبری و تحلیلی دیده بان ایران ؛ محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور در پایان جلسه هئیت دولت با حضور در جمع خبرنگاران و در پاسخ به سوالی درباره اظهارات نماینده سعودی ها در سازمان ملل مبنی بر استقبال عربستان از مذاکره و گفتگو با ایران گفت: نتیجه‌ سیاست‌های عربستان منجر به انزوای آنها در جهان اسلام و منطقه شده است.

وی گفت: سعودی‌ها جنگی را شروع کردند و  تصور می‌کردند می‌توانند ظرف چند هفته آن را تمام کنند. جنگ یمن هم برای وجهه و هم برای اقتصاد آنها مضر بود. ما فکر می‌کنیم این روند را نمی‌توانند ادامه دهند.  آنچه سفیر این کشور در سازمان ملل گفته موضوعی است که ما بارها گفتیم، اینکه مشکلات منطقه باید توسط کشورهای همین منطقه حل و فصل شود.  

واعظی ادامه داد: از اینکه بتوانیم مسائل خود را با امارات و عربستان از طریق مسالمت‌آمیز حل کنیم، استقبال می‌کنیم چراکه به نفع همه کشورهای منطقه است.

سوال دوم خبرنگار خبرآنلاین از رئیس دفتر رییس جمهور درباره انتشار لیست دوتابعیتی ها بود، که واعظی در این باره گفت: آقای کریمی قدوسی ۲ یا ۳ سال بود که می‌گفتند لیست دو تابعیتی‌ها را در اختیار دارد و ما خوشحال شدیم که وی این لیست را منتشر کرد. مقابل اسم هر کدام از افراد «احتمالاً» نوشته شده است و بر اساس شواهد و قرائن این فرد دو تابعیتی است. یعنی بر اساس شواهد راجع به هر کسی در هر جای دنیا هر چیزی را می‌توانید مطرح کنید و این معلوم می‌شود که حرف آقایان هیچ پایه و اساسی ندارد.

وی گفت: نمی‌دانیم ریشه این افراد کجاست و از کجا آمده‌اند که این حرف‌ها را مطرح می‌کنند که کسی از آنها نپرسد شما از کجا آمده‌اید.

واعظی تصریح کرد: یکسری افراد معمولی از بخش خصوصی دو تابعیتی هستند و یکی دو نفری هم که از اعضای دولت مطرح شده اند که تکذیب می‌شود و ما هیچ دو تابعیتی در دولت نداریم و ادعاهای مطرح شده کذب است و مردم هم می‌فهمند.

بخش های دیگری از اظهارات واعظی در جمع خبرنگاران را در ادامه بخوانید؛

*{در پاسخ به سوال دیگری درباره حضور نخست وزیر عراق در ایران برای میانجیگری در ماجرای نفتکش‌ها }: روابط ایران و عراق بسیار گسترده است. مذاکرات بین طرف ایرانی و عراقی مستمر است و سفری که رئیس جمهور کشورمان به عراق داشتند و سفری که رئیس جمهور عراق و نخست وزیر عراق به ایران انجام دادند، مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی مورد بررسی قرار گرفت. نخست وزیر عراق در این سفر مأموریتی از جایی نداشت اما در مورد مسائل خلیج فارس، امنیت در خلیج فارس و کشتیرانی صحبت‌هایی انجام شد.

*{ در خصوص پیام رئیس جمهور به نخست وزیر فرانسه }: آقای مکرون در تماس‌های تلفنی که با آقای رئیس جمهور داشتند و همچنین در یک ماه گذشته دو بار فرستاده ویژه به تهران فرستادند و نامه مکتوب دادند و آقای عراقچی پاسخ مکتوب رئیس جمهور را به فرانسه بردند که موضوع این نامه مکتوب در خصوص برجام است.

*اروپا در حال تلاش است ما هم بر اساس سیاست‌هایی که در پیش گرفته ایم به دنبال تأمین منافع کشور هستیم.   

*{ در خصوص انتخاب بوریس جانسون به عنوان نخست وزیر جدید انگلیس }: زمانی که در یک کشور نخست وزیر تغییر می‌کند همه چیز شبیه گذشته نخواهد بود. وی زمانی وزیر امور خارجه انگلستان بودند نباید زود در مورد عملکرد او در جایگاه نخست وزیری قضاوت کرد.این خبر تکمیل می شود.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر