کد خبر: 68705
A

قاسم میرزایی‌نیکو، عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس، گفت: ادعای مجموعه فنی وزارت کشور این است که ما کاملاً آماده‌ایم، اما در عمل با مشکل بسیاری مواجه شدیم. در انتخابات شوراها من نماینده هیات نظارت در بخش انتخابات الکترونیکی بودم و مشکلاتی را در برگزاری انتخابات به صورت الکترونیکی مشاهده کردم.

به گزارش دیده بان ایران؛ قاسم میرزایی‌نیکو، نماینده فیروزکوه و دماوند و عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس، احتمال برگزاری انتخابات مجلس یازدهم به‌ صورت الکترونیکی را محتمل دانست و گفت: احتمال برگزاری بخشی از انتخابات مجلس به‌ صورت الکترونیکی وجود دارد، اما بعید می‌دانم به‌ طور کلی بتوان انتخابات مجلس یازدهم را الکترونیکی برگزار کرد.

 

او درباره علت امکان‌ناپذیر بودن برگزاری انتخابات مجلس یازدهم به صورت الکترونیکی، گفت: دو دلیل وجود دارد؛ اول اینکه زیرساخت‌های برگزاری انتخابات الکترونیکی به‌ صورت کاملاً آزمایش‌شده وجود ندارد. همان‌طور که هنگام انتخابات شوراها در 140 شهر این کار انجام شد، اما نقایصی وجود داشت و قرار بود این نقایص برطرف شود. این کار در شرایطی انجام شد که ما سخت‌گیر نبودیم، در حالی‌ که شورای نگهبان سخت‌گیرتر است و این موضوع باید با نظرهای مختلف مورد بررسی قرار گیرد.

 

این نماینده مجلس ادامه داد: نکته دوم اینکه به‌ هر حال برگزاری انتخابات به‌ صورت الکترونیکی، نیاز به‌ راستی‌آزمایی دارد. تاکنون شورای نگهبان انتخابات مجلس را الکترونیکی برگزار نکرده است. به نظر می‌رسد در این دوره باید با تدابیر بجایی انتخابات را در چند شهر، الکترونیکی برگزار کنند.

 

میرزایی‌نیکو اضافه کرد: برای مثال می‌توانند انتخابات شهر تهران را، که نتیجه آن دیرتر مشخص می‌شود، به‌ صورت الکترونیکی برگزار کنند. همچنین می‌توان انتخابات چند شهر دیگر را، که در آنها باید از یک حوزه انتخابیه 17 تا 20 نماینده انتخاب شود، به‌ صورت الکترونیکی برگزار کرد. چون در شهرهایی که 2 یا سه نماینده دارند، خیلی زود نتیجه انتخابات مشخص می‌شود. امیدوارم به‌ واقع به سمت انتخابات الکترونیکی برویم.

 

او در پاسخ به این پرسش که «آیا زیرساخت‌های برگزاری انتخابات به‌ صورت الکترونیکی ایجاد شده است»، گفت: ادعای مجموعه فنی وزارت کشور این است که ما کاملاً آماده‌ایم، اما در عمل با مشکل بسیاری مواجه شدیم. در انتخابات شوراها من نماینده هیات نظارت در بخش انتخابات الکترونیکی بودم و مشکلاتی را در برگزاری انتخابات به‌ صورت الکترونیکی مشاهده کردم. نکته اصلی در حال‌ حاضر این است که پیشرفت تکنولوژی و آی‌تی کاری کرده که به صندوق‌های حجیم و... نیازی نداریم، بلکه از طریق دیگری می‌توان انتخابات را برگزار کرد.

 

این عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور عنوان کرد: وزارت ارتباطات می‌تواند نقش ویژه‌ای در برگزاری انتخابات الکترونیکی ایفا کند و اگر به میدان بیاید، حتماً در این زمینه موثر خواهد بود.

 

میرزایی‌نیکو درباره هزینه‌های برگزاری الکترونیکی انتخابات اظهار بی‌اطلاعی کرد./ اعتماد

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر