کد خبر: 68761
A

به تازگی گزارشی از تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی پخش شده است که در آن فردی به نام مازیار ابراهیمی مدعی می‌شود اعترافاتش به فرماندهی عملیات ترور شهید احمدی روشن و دکتر فریدون عباسی که در سال ۹۱ در مستندی با عنوان «کلوپ ترور» از صدا و سیما پخش شد تحت شکنجه و به زور بوده است محمود صادقی تنها نماینده ای است که نسبت به این فیلم و اظهارات مازیار ابراهیمی واکنش نشان داده و نوشته است که بلافاصله پس از بازشدن مجلس به این موضوع رسیدگی خواهد کرد. اما نکته جالب در این بین اینجاست که عبدالرضا داوری، مرد پرحاشیه این روزهای جریان بهاری ها در واکنش به پخش اظهارات مازیار ابراهیمی در توییترش نوشت که حالا مشخص شد که چرا آقای احمدی نژاد اصرار داشت حیدرمصلحی از وزارت اطلاعات برکنار شود. وب‌سایت خبری اصول‌گرای الف نزدیک به احمد توکلی امروز خواسته‌است مسوولان روشن‌کنند بی‌بی‌سی‌فارسی درباره متهمان ترور دانشمندان هسته‌ای راست بوده یا دروغ؟

به گزارش دیده بان ایران، بنا براین گزارش، ابراهیمی پس از آزادی به آلمان مهاجرت کرده و ساکن فرانکفورت است. این گزارش مدعی است در حین بازجویی مامورین سپاه درباره انفجار کارخانه موشک‌سازی سپاه در ملارد ، مشخص می‌شود که او بیگناه بوده و همین ماجرا به آزادی او پس از ۲۶ ماه می‌شود و می‌گوید بقیه متهمینی که در صدا و سیما اعتراف کردند هم در حال حاضر آزاد هستند.

پخش این گزارش از تلویزیون بی‌بی‌سی باعث بروز ابهامات و سوالات متعددی در افکار عمومی شده است. مهمترین ابهام به آزادی مازیار ابراهیمی برمی‌گردد. کسی که بر اساس اعترافات پخش شده فرمانده عملیات ترور دو دانشمند هسته‌ای بوده است اگر محکوم به اعدام نشده باشد، پس از گذشت ۷ سال حداقل اکنون باید در زندان باشد نه در فرانکفورت.

علاوه بر این سندی در این گزارش منتشر شده است که بر اساس آن قاضی شهریاری نوشته است دلیلی برای اثبات اتهامات ابراهیمی به دست نیامده است.

با این تفاسیر به نظر می‌رسد اکنون وظیفه قوه قضائیه، وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه است که به صورت شفاف درباره این پرونده اظهارنظر کنند.

وزارت اطلاعات باید توضیح دهد چرا و بر مبنای کدام مستندات، مازیار ابراهیمی و باقی متهمین آن پرونده اکنون آزاد هستند. آیا سخن ابراهیمی مبنی بر اعتراف تحت شکنجه حقیقت دارد؟ اگر مستندات برای اثبات اتهام ابراهیمی کافی نبوده است چگونه او اعترافاتی کرده است که اکنون منکر آن است؟

سازمان اطلاعات سپاه باید در زمینه انفجار ملارد به افکار عمومی توضیح دهد. وقتی انفجار ملارد رخ داد، سپاه اعلام کرد این انفجار اتفاقی بوده است و شائبه خرابکاری دشمنان مطرح نیست. اما چندی پیش در سریال گاندو این مسئله مطرح شد که این انفجار توسط سیستم‌های جاسوسی دشمنان این کشور انجام گرفته بود.

قوه قضائیه باید درباره آزادی ابراهیمی و بقیه متهمینی که در صدا و سیما اعتراف کردند توضیح دهد. چگونه تیمی که پنج ترور را در کشور انجام دادند اکنون آزاد هستند؟ آیا واقعا بیگناه بودند؟ اگر بیگناه بودند پس تکلیف اعترافاتشان چیست؟

ابراهیمی مدعی است بعد از آزادی، از وزارت اطلاعات و برخی رسانه‌ها شکایت کرده است که راه به جایی نبرده است. قوه قضائیه بایدنحوه رسیدگی به این پرونده و رسیدگی احتمالی به تخلفات برخی ماموران را اعلام کند.

به نظر می‌رسد پخش اعترافات تلویزیونی پیش از اثبات در دادگاه باید متوقف شود و پخش هر اعترافی پس از صدور حکم قطعی دادگاه امکان‌پذیر باشد.

طبق اصل سی‌وهشتم قانون اساسی، هرگونه شکنجه برای گرفتن اقرار ممنوع است.

در ماده ۸ دستورالعمل حفظ کرامت و ارزش‌های انسانی در قوه قضائیه که به تازگی توسط حجت‌الاسلام رئیسی ابلاغ شده است هم راهکارهای اجرایی مناسب برای منع شکنجه پیش‌بینی شده است. امید می‌رود این دستورالعمل اجرایی شود.

محمود صادقی تنها نماینده ای است که نسبت به این فیلم و اظهارات مازیار ابراهیمی واکنش نشان داده و نوشته است که بلافاصله پس از بازشدن مجلس به این موضوع رسیدگی خواهد کرد.

اما نکته جالب در این بین اینجاست که عبدالرضا داوری، مرد پرحاشیه این روزهای جریان بهاری ها در واکنش به پخش اظهارات مازیار ابراهیمی در توییترش نوشت که حالا مشخص شد که چرا آقای احمدی نژاد اصرار داشت حیدرمصلحی از وزارت اطلاعات برکنار شود.

به گزارش دیده بان ایران، نام "حیدر مصلحی" به عنوان یکی از پنج شخصیت ایرانی که در لیست ۵۰۰ نفره قدرتمندترین افراد جهان که از سوی نشریه آمریکایی " فارن پالیسی" در اردیبهشت ماه 92 منتشر شده‌است، دیده می‌شود. 

وزیر اطلاعات دولت دهم از جمله افرادی بود که در جاسوس بودن  سیدحسین موسویان اصرار داشت طی گفت و گویی در این رابطه به خبرگزاری ایلنا گفته بود: قوه قضاییه ممکن است براساس قوانین خود که ممکن است ضعف یا مشکلی نیز در آنها وجود داشته باشد عمل کرده باشد بنابراین تبرئه وی توسط دستگاه قضا بیانگر آن نیست که جاسوس نباشد. ایشان صریحا گفتند که کاری به رای دستگاه قضایی ندارند و لذا آن بیانیه هم در دوران وزارت ایشان با همین دید صادر شد. ایشان بعد از وزارت‌شان هم طی یک سخنرانی در مشهد گفتند که چون موسویان در کتاب اخیر خود بهبود روابط ایران و آمریکا را مطرح کرده، پس جاسوس است!

مصلحی پس از دوران وزارت همواره در تمامی سخنرانی های خودش نسبت به وقوع فتنه در سال های 96- 97- و 98 هشدار داده اما هیچ وقت جزییات بیشتری برای ادعاهای خود مطرح نکرده است.

 

همچنین  وب‌سایت خبری اصول‌گرای الف، وابسته به احمد توکلی امروز از مسوولان خواسته است روشن کنند بی‌بی‌سی‌فارسی درباره متهمان ترور دانشمندان هسته‌ای راست بوده یا دروغ؟  

 

 

 

 

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر