کد خبر: 70092
A

یک نماینده مجلس به وزیر کشاورزی به خاطر مصرف ذرت (نهاده دامی) برای خوراک انسان در تولید پفک و نوشابه تذکر داد.

به گزارش دیده بان ایران؛ حسینعلی حاجی‌دلیگانی نماینده مردم شاهین‌شهر به محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی به خاطر مصرف ذرت‌های وارداتی با عنوان نهاده دامی آن هم با ارز دولتی برای خوراک انسان در تولید پفک و نوشابه تذکر داد.

متن کامل تذکر حاجی دلیگانی به وزیر جهاد کشاورزی به شرح زیر است:

خلاصه تذکر: ذرت وارداتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی که برای مصرف و نهاده‌های دامی وارد کشور می‌شود چرا در صنایع تولید نوشابه و پفک مصرف می‌شود.

شرح تذکر:

جناب آقای وزیر

سالیانه میزان واردات ذرت با ارز ۴۲۰۰ تومان جهت مصرف نهاده‌های دامی در حدود ۴ میلیون تومان می‌باشد که از این میان حدود ۸۰۰ هزار تن در صنایع تبدیلی فروکتوز جهت نوشابه و نوشیدنی‌ها و فرآورده‌های اکسترودری نظیر اسنک و پفک مصرف می‌گردد و متاسفانه اختصاص ارز تاکنون لغو نشده است و علی‌رغم مخالفت کارشناسان متاسفانه تا این لحظه توقف واردات برای صنعت نوشابه، آبمیوه، اسنک و پفک با ارز دولتی صورت نپذیرفته است. واردات بی‌رویه ذرت و تخصیص یارانه و ارزهای دولتی تمامی صنایع مصرف‌کننده آرد گندم نظیر واحدهای تولید نشاسته و گلوکز صنایع ماکارونی را از نظر عدم توجه به تامین ماده اولیه با قیمت مناسب در آستانه ورشکستگی، تعطیلی و بیکاری هزاران کارگر ایرانی قرار داده است. چرا با توجه به اوضاع اقتصادی کشور و لزوم توجه به حمایت همه‌جانبه از تولید در زمینه حمایت تفاوت و تبعیض فاحش وجود دارد، چرا کارهای نادانسته باعث تعطیلی و سقوط بعضی دیگر از صنایع غذایی کشور می‌شوید.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر