کد خبر: 70157
A

مجتبی ذوالنوری، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، گفت: با وجود فعال کردن اینستکس تعهدات برجامی اروپایی‌ها اجرایی نشد تا ما به دنبال کاهش تعهدات برجامی‌مان نباشیم. دولت نباید فریب بخورد و به حرف اروپایی‌ها اعتماد کند.

به گزارش دیده بان ایران، مجتبی ذوالنوری، نماینده قم و رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، در گفت‌وگو با خبرنگاراعتمادآنلاین، به سفر ظریف و عراقچی به فرانسه و تماس تلفنی مکرون با روحانی اشاره کرد و گفت: اگر فرانسه بتواند کاری کند، ما استقبال می‌کنیم. ما سعی می‌کنیم با تمامی کشورهای اروپایی ارتباط‌مان را بهبود دهیم و هیچ‌وقت از فعالیت‌های دیپلماتیک روی‌گردان نیستیم.

 

او ادامه داد: هر کشوری با حفظ احترام متقابل به حقوق و منافع ملت ما اهتمام بورزد و احترام بگذارد، ما آنها را از احترام متقابل‌مان بهره‌مند می‌کنیم. اکنون که غربی‌ها دیده‌اند کاهش تعهدات برجامی را آغاز کرده‌ایم، به تکاپو افتاده‌اند و می‌خواهند یک مسکن تزریق کنند تا ما این مسیر را ادامه ندهیم.

 

رئیس کمیسیون امنیت ملی با بیان اینکه هنوز صداقت غربی‌ها برای محرز نشده است گفت: زمانی صداقت غربی‌ها برای ما محرز خواهد شد که ببینیم گام عملی برداشته‌اند. ما خروجی را نگاه می‌کنیم. تاکنون اقدام عملی‌ای از غربی‌ها ندیده‌ایم و پیش‌بینی من این است که اتفاق خاصی نخواهد افتاد و ما کاهش تعهدات برجامی را ادامه خواهیم داد.

 

ذوالنوری با اشاره به احتمال بازگشایی اینستکس از سوی فرانسه توضیح داد: اگر اتفاقی هم بیفتد هم‌تراز و هم‌سنگ تعهدات ما در برجام نیست که برگردیم به شرایط قبل از کاهش تعهدات برجامی. بنابراین ما باید به مسیر خود ادامه دهیم و گام سوم را برداریم. حتی اگر فرانسه بپذیرد که 15 میلیارد یورو با خط اعتباری شارژ کند، باز هم به تعهدات‌شان عمل نکرده‌اند و تعهد متقابل آنها این حجم نبود.

 

او همچنین به تعهدات برجامی اروپایی‌ها اشاره کرد: آزادسازی مسیر فروش نفت، نقل‌وانتقال پول، توان اینکه ما بتوانیم منابع مالی‌مان را در دنیا مدیریت و روابط‌‌مان را در ابعاد اقتصادی عادی کنیم، جزو تعهدات برجامی است. اگر دست به این اقدامات بزنند، از 2 گامی که در کاهش تعهدات برجامی برداشته‌ایم بر‌می‌گردیم.

 

این نماینده عضو فراکسیون ولایی در پایان گفت: با وجود فعال کردن اینستکس تعهدات برجامی اروپایی‌ها اجرایی نشد تا ما به دنبال کاهش تعهدات برجامی‌مان نباشیم. دولت نباید فریب بخورد و به حرف اروپایی‌ها اعتماد کند./ اعتمادآنلاین

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر