کد خبر: 70676
A
آیت‌الله سید حسین موسوی‌تبریزی:

آیت‌الله سید حسین موسوی‌تبریزی با اشاره به افراط‌گرایی که منبری‌ها انجام می‌دهند، گفت: رهبری به عنوان یک مرجع، نه به عنوان رهبر نظام، باید به این مساله ورود کند تا خدای ناکرده مسائل دینی ما آلوده به اهداف شیطانی عالم سیاست نشود و ریاکاران و سوءاستفاده‌کنندگان نتوانند حیثیت دین و ائمه را خدشه‌دار کنند.

به گزارش دیده بان ایران؛ دبیر مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم معتقد است باید از افراط‌گرایی و هرج‌ومرج‌هایی که منبری‌ها انجام می‌دهند جلوگیری شود تا شرایط بدتر از این نشود.

 

آیت‌الله سید حسین موسوی‌تبریزی، در همین رابطه اظهار داشت: منبرها و منبری‌ها تکلیف بسیار بالاتری از همه مسلمان‌ها، طلبه‌ها و حتی مدرسین حوزه‌ها دارند و چون تابلوی اهداف دین و ائمه هستند، مورد توجه ویژه مردم قرار دارند. با این حال گاهی صحنه‌ها و اظهارنظرهایی از سوی منبری‌ها و مداحان مشاهده و به طور گسترده پخش می‌شود که واقعاً آدم تاسف می‌خورد، چون باعث رفتن آبروی دین می‌شود. برخی از مداحان برای اینکه بتوانند با درآوردن اشک مردم خودنمایی کنند، حرف‌هایی می‌زنند و کارهایی می‌کنند که به هیچ‌وجه در شأن دین و ائمه نیست.

 

دبیر مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم همچنین ادامه داد: امیدوارم برای تلطیف این شرایط تاسف‌آور دقت کافی و کارهای لازم انجام شود تا بیشتر از این شاهد تخطئه دین و شخصیت‌های دین و مراسم مرتبط با شریعت نباشیم. به نظر من مراجع و بزرگان حتماً باید به این موضوع ورود کنند. در قدیم منبری‌هایی مثل آقایان فلسفی، راشد،‌ انصاری‌ها و اشراقی‌ داشتیم که منبرشان حاوی مطالب بسیار خوب و تاثیرگذار و آموزنده بود. منبری‌ها باید بدانند وجهه‌شان را مدیون ائمه هستند و به‌ همین دلیل نباید هر حرفی بزنند و هر کار سخیفی انجام دهند.

 

وی اضافه کرد: لازم است از افراط‌گرایی و هرج و مرج‌هایی که منبری‌ها انجام می‌دهند جلوگیری شود تا شرایط بدتر از این نشود. باید گفت تنها کسانی که می‌توانند تذکر بدهند و تذکرشان موثر باشد بزرگان و آقایان مراجع هستند که حتماً آنها هم دغدغه مسجد و منبر را دارند و به همین دلیل توقع می‌رود سکوت نکنند تا از این طریق شأن و شخصیت منبر بازیابی شود. البته لازم به ذکر است گروه‌هایی در قالب پامنبری‌ها برنامه‌ریزیشان این است که روی منبر فقط مطالب سخیف و عوام‌پرست گفته شود. به همین دلیل شاهدیم مداحی‌ها با سابق خیلی فرق کرده و کیفیت عزاداری‌ها هم اصلاً و ابداً قابل قیاس با گذشته نیست و حتی باعث آزار و اذیت هم می‌شود.

 

آیت‌الله حسین موسوی‌تبریزی در پایان سخنانش گفت: بزرگان نظام باید به این مساله ورود کنند تا خدای ناکرده مسائل دینی ما آلوده به اهداف شیطانی عالم سیاست نشود و ریاکاران و سوءاستفاده‌کنندگان نتوانند حیثیت دین و ائمه را خدشه‌دار کنند./ اعتمادآنلاین

 

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر