کد خبر: 71010
A
مدیرکل تقسیمات کشوری وزارت کشور:

مدیرکل دفتر تقسیمات کشوری وزارت کشور برخی شایعات درباره تغییر حدود تقسیماتی استان‌ها را بی پایه و اساس دانست و گفت: هیچ تصمیمی مبنی بر تغییر حدود تقسیماتی استان ها اتخاذ نشده است و داوطلبان انتخابات از مطرح کردن امور تقسیمات کشوری که ذهن مردم را مشوّش و تهییج می‌کند، خودداری کنند.

به گزارش دیده بان ایران؛ سیدسعید جلالی در جریان سفر استانی معاونت سیاسی وزارت کشور به استان چهارمحال و بختیاری، اظهار کرد: بارها اعلام کرده و باز هم اعلام می کنیم که حدود تقسیماتی بین استان‌ها یا حتی حدود تقسیماتی داخلی استان‌ها دستخوش تغییر نشده و هیچ برنامه‌ای در این خصوص وجود ندارد. در خصوص حدود تقسیماتی چهار محال و بختیاری با استان‌های همجوار نیز هیچ موردی از تغییر و یا حتی تدقیق وجود ندارد و شایعاتی که در این خصوص وجود دارد، بی اساس و کذب است.

وی همچنین از شکل‌گیری بیش از ۱۰۰ ماموریت در خصوص تحولات تقسیمات کشوری در سال‌های اخیر خبر داد و گفت: این ماموریت‌ها در راستای تحقق عدالت تقسیمات کشوری انجام شده که حاصل آن تحقق عدالت و توازن تقسیماتی مناطق مختلف اعم از الحاق و انتزاع و شناخت شهرها، روستاها، مزارع و مکان‌های تابعه آن بوده است.

مدیرکل دفتر تقسیمات کشوری وزارت کشور همچنین با رد هر گونه شایعه در خصوص ایجاد استان جدید  یا تغییر نام استان‌های کنونی کشور تاکید کرد: پیشنهاد یا تصمیمی در خصوص ایجاد استان جدید و نیز مطالعه و انگیزه‌ای در خصوص تغییر نام استان‌های کشور وجود ندارد. نه تنها شرایط مطالعاتی در این خصوص فراهم نشده است بلکه شرایط کنونی کشور اقتضا نمی کند که استان جدیدی ایجاد شود.

جلالی در خصوص نحوه تغییر نام استان‌های کشور نیز خاطرنشان کرد: در این رابطه مجموعه اندیشه‌ها و پیشنهادات به وزارت کشور ارائه می‌شود تا چنانچه در منطقه‌ای از کشور، احساس عمومی مردم نتواند با نام آن منطقه ارتباط برقرار کند کارگروه‌های مربوطه فعال و روند تغییر نام در جریان قرار داده می شود. بحث نامگذاری استان‌های کشور بحث بسیار مهمی است و باید مبیّن احوال اجتماعی، فرهنگی، تمدنی، اقتصادی و معرفتی مردم آن منطقه باشد.

وی با بیان اینکه در ارتباط با تغییر نام هیچ استانی تاکنون مطالعه‌ای صورت نگرفته است، افزود: با سازوکارهای پیش بینی شده، مردم، نهادها و نمایندگان مردم می‌توانند در این خصوص نقش داشته باشند.

جلالی در پایان گفت: با ورود به فصل انتخابات، داوطلبان با انگیزه‌های انتخاباتی، از مطرح کردن امور تقسیمات کشوری که ذهن مردم را مشوّش و تهییج می‌کند، خودداری کنند چرا که هیچ برنامه ای در جهت ایجاد تغییر در سطح تقسیمات کشوری بین استانی و یا داخل استانی وجود ندارد.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر