کد خبر: 72126
A

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مصوبه‌ای ضمن تعیین شروط انتخاب دادستان دیوان عدالت اداری وظایف و اختیارات دادستان دیوان را مشخص کردند.

به گزارش دیده بان ایران؛  نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی عصر امروز دوشنبه ماده ۶ طرح اصلاح قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری را با ۱۲۷ رای موافق، ۱۰ رای مخالف و ۷ رای ممتنع از مجموع ۱۹۲ نماینده حاضر در مجلس تصویب کردند.

طبق این مصوبه متن زیر به عنوان ماده ۷ مکرر به قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری الحاق می‌شود:

طبق این مصوبه به منظور حفظ حقوق عامه و جلوگیری از تضییع آن در حدود صلاحیت دیوان، دادستان دیوان از بین قضات دارای حداقل ۱۵ سال سابقه قضایی انتخاب می‌شود و تحت نظر رئیس دیوان وظایف و اختیارات زیر را با استفاده از امکانات موجود بر عهده دارد:

۱- طرح شکایت از اقدامات و تصمیماتی که موجب تضییع حقوق عامه می‌شود نزد شعب دیوان و حسب مورد تجدید نظر خواهی نسبت به آرای مذکور.

تبصره- رعایت تشریفات تنظیم دادخواه از حیث ثبت بر روی برگه‌های مخصوص، پرداخت هزینه دادرسی و مواعد قانونی طرح شکایت، برای دادستان لازم نیست.

۲- انجام اقدامات پیشگیرانه مناسب جهت جلوگیری از بروز موجبات طرح دعوی در دیوان.

۳- شناسایی آرای مشابه یا متعارض شعب دیوان و پیشنهاد ایجاد رویه یا وحدت رویه به رئیس دیوان.

۴- شناسایی آیین‌نامه‌ها، مقررات و سایر نظامات موضوع صلاحیت دیوان و درخواست ابطال آنها از هیئت عمومی.

دادستان دیوان می‌تواند از ظرفیت سازمان‌های مردم نهاد موضوع تبصره ۳ ماده ۱۷ این قانون برای جمع آوری ادله و اسناد مرتبط استفاده کند.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر