کد خبر: 7329
A

فراکسیون بدر در پارلمان عراق تاکید کرد، رای‌دهی ائتلاف ملی و دیگر فراکسیون‌ها به قانون حشد شعبی در پارلمان به معنای "در هم شکستن اراده‌ها" نیست و از فراکسیون‌ها می‌خواهیم به "خواست مردم" احترام بگذارند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران، محمد ناجی، عضو فراکسیون بدر عراق در گفتگویی ویژه با شبکه تلویزیونی سومریه نیوز عراق ظهار داشت: ائتلاف فراکسیون‌ها در پارلمان در اصل با قانون حشد شعبی موافق هستند و آنها اصلاحاتی را در مورد این قانون ارائه کردند که آن را به "نسخه‌ای ویرایش شده" از قانون گارد ملی که اخیرا ارائه شد، تبدیل می‌کند.

ناجی گفت: از جمله اصلاحات ارائه شده آن است که اهل تسنن علاوه بر ریاست حشد و ریاست فرماندهی کل ارتش، 40 درصد نیروها را تشکیل دهند.

این عضو فراکسیون بدر عراق در ادامه تاکید کرد: تصویب این قانون به معنای در هم شکستن اراده‌ها نبوده و ائتلاف فراکسیون‌های پارلمان باید به خواست مردم احترام بگذارند، در واقع سیستم پارلمانی ما امروز ثابت کرد که این قانون از موافقت اکثریت برخوردار است.

پارلمان عراق روز شنبه با قانون ادغام نیروهای بسیج مردمی موسوم به حشد شعبی در ارتش و دیگر نهادهای نظامی این کشور موافقت کرد.

در مقابل اسامه النجیفی، رئیس ائتلاف متحدون تصویب قانون حشد شعبی را "علامت بزرگی" از مشارکت ندادن اهل تسنن در محافل سیاسی عراق دانست و در ادامه بر قصد خود برای اعتراض به این قانون از روش‌های قانونی تاکید کرد.

وی در نشست خبری در بغداد گفت : تصویب قانون حشد شعبی " نشانه آشکاری" برای عدم شرکت دادن  گروه‌های اهل سنت، طبق رسم سیاست این کشور است

النجیفی افزود: رهبران اهل سنت امروز جمع شدند و از "یان کوبیش" ، نماینده دبیر کل سازمان ملل  استقبال کردند .وی حامل پیامی از سوی ائتلاف ملی در خصوص طرح وطنی بود  و دیدگاه ما را در خصوص آن به عنوان راهکاری ملی و تاریخی برای ثبات کشور جویا شد. ما به وی اعلام کردیم که موفقیت هر راهکاری نیازمند زمینه سازی مناسب و اقدامات اعتماد سازی است.

رئیس ائتلاف متحدون عراق گفت: ما به نماینده سازمان ملل در عراق ابلاغ کردیم که طرح خود را به دوستان خود برگرداند تا زمانی که این سیاست تغییر یابد.ما امروز از وجود سیاستی غافلگیر شدیم که در نزد ائتلاف ملی در حال رشد است و با مدیریت انفرادی کشور توسط آنها تقویت می‌شود.

منبع: ایسنا

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر