کد خبر: 7412
A

حسین کاشفی عضو شورای مرکزی حزب اصلاح طلب اتحاد ملت در روزنامه اعتماد نوشت:رای آقای روحانی در دوره دوم ریاست‌جمهوری نسبت به دوره اول رویش خواهد داشت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران، رای آوری آقای روحانی در سال ٩٦ به عوامل و مولفه‌هایی بستگی دارد که از جهاتی مثبت و از جهاتی منفی است. در سال ٩٢ شناخت عمومی از آقای روحانی کم بود و برنامه‌ها و شعارهای انتخاباتی آقای روحانی تنها مولفه شناساننده او به مردم محسوب می‌شد.

البته نباید فراموش کرد که حمایت اجماعی اصلاح‌طلبان از او نیز مولفه موثری در رای آوری آقای روحانی بود. با گذشت چهار سال از زمانی که آقای روحانی شعار‌ها و برنامه‌هایش را به مردم اعلام کرده، مردم قوت و ضعف عملکرد آقای روحانی را در راس قوه مجریه مشاهده کرده‌اند. یکی از مهم‌ترین شعارهای آقای روحانی در حوزه سیاست خارجی بود و از جمله مهم‌ترین مطالبات مردم نیز بود. موفقیت دولت در این حوزه و عقد موافقتنامه برجام یکی از عواملی است که اعتماد مردم را نسبت به دولت برانگیخته است.

در حوزه سیاست داخلی اگرچه انتظار می‌رفت که اقدامات اساسی‌تری از سوی دولت صورت گیرد اما پیشرفت‌هایی نیز در این حوزه شاهد بودیم و با توجه به اختیارات دولت و موانعی که بر سر راه بود، در این حوزه، به نسبت، فضای باز پیش روی فعالان سیاسی برقرار شده است.

بیشترین مساله‌ای که می‌تواند در رای‌آوری آقای روحانی موثر باشد، مساله رکود اقتصادی است. تغییراتی که در این حوزه رخ داده است نسبت به شرایطی که توسط دولت تحویل گرفته شد رو به بهبود بوده است اما همچنان لازم است که اقدامات عملیاتی‌تری در این راستا صورت بگیرد. آقای روحانی به درستی تلاش کرد تا با بهبود وضعیت سرمایه‌گذاری خارجی در کشور به چرخ توسعه اقتصادی تکانی بدهد. به هر حال استفاده از سرمایه‌های بیشتر خود سبب ایجاد اشتغال در کشور می‌شود که از جمله مشکلات اساسی مردم در این روزها است.

دولت‌های نهم و دهم عملا بازار اقتصادی را دچار بحران کرده بودند و زمینه اعتماد برای سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی در کشور از بین رفته بود. دولت یازدهم تصمیم به اقدامی برای بهبود ساختار در این راستا گرفت و با ایجاد امنیت داخلی و در ارتباط با روابط خارجی تحولی مثبت ایجاد کرد. همچنان این عرصه نیازمند اقدامات اساسی‌تری از سوی دولت نیز هست. این مساله را نباید دور از ذهن داشت که مخالفان دولت بسیار تلاش کرده‌اند که امنیت برای سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی فراهم شود.

به خصوص در حوزه اقتصادی مخالفان دولت تلاش می‌کنند تا با ایجاد موانع و مشکلاتی از موفقیت دولت جلوگیری کنند. وظیفه دولت است که زمینه را برای سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی فراهم کند تا چرخ اقتصادی به حرکت دربیاید. به هر حال برخورد منطقی از سوی دولت در حوزه سیاست خارجی آشکارا دیده می‌شود و همین برخورد منطقی نیز در سال‌های آتی باید دنبال شود. مردم نیز به این مهم امروز آگاه هستند.

این مساله بسیار مهم است که فرهنگ اسلامی، ایرانی ما در جهان نمودی منطقی داشته باشد و باید نشان دهیم که اهل جنگ نیستیم و برخوردهای خشن را به هیچ‌وجه برنمی‌تابیم. امروز با ریاست‌جمهوری ترامپ هرچه بیشتر برخورد منطقی با جهان الزامی است. ادامه برخوردهای منطقی از سوی کشور هرچه بیشتر این مساله را در چشم مردم دنیا تثبیت می‌کند که ایران طرفدار گفت‌وگو، مذاکره و منطق در تعامل با جهان است.

تیم آقای روحانی در حوزه سیاست خارجی نشان داده که به خوبی از عهده این کار بر می‌آید و تیم قدرتمندی برای سیاست خارجی کشور است. به‌خصوص که امروز انتخاب ترامپ تحولاتی را در جهان ایجاد کرده، ادامه ریاست‌جمهوری آقای روحانی مطابق با منافع ملی است. امروز این نگرانی در مردم جهان درباره برخوردهای ترامپ به وجود آمده است.

الزام حاکمیت اعتدالی و منطقی در کشور امروز احساس می‌شود. مردم کشور از این مساله آگاه هستند و از این جهت به نظر می‌رسد که رای آقای روحانی در سال ٩٦ نسبت به سال ٩٢ نه‌تنها کم نخواهد شد بلکه رویش نیز خواهد داشت.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر