کد خبر: 7434
A

حیدر العبادی نخست وزیر عراق تاکید کرد که آزادسازی شهر موصل به فروپاشی گروه تروریستی داعش منتهی خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران، العبادی در گفت وگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: تا امروز شاهد بوده ایم که کل گروه تروریستی داعش به لحاظ مقاومت در برابر نیروهای مسلح عراق فرو پاشیده است و موفقیت این نیروهای عراقی در آزادسازی مناطق نشان دهنده آن است که داعش مثل گذشته دیگر جرات یا انگیزه جنگیدن ندارد.
وی در این گفت وگو که دیروز (دوشنبه) انجام و امروز منتشر شد، گفت: موصل اکنون به طور کامل از سوی نیروهای عراقی محاصره شده و سرعت پیشروی نیروهای عراقی از آن چه وی انتظار داشته بیشتر بوده است.
العبادی در این مصاحبه بار دیگر بر وعده های قبلی خود در زمینه آزادسازی موصل در سال میلادی جاری تاکید کرد.
از زمان روی کار آمدن العبادی طی دو سال گذشته، ارتش عراق بیش از نیمی از اراصی تصرف شده داعش در این کشور را آزاد کرده است.
نیروهای الحشد الشعبی از بغداد به سمت شمال حرکت کرده و داعش را از بخش های زیادی از استان های دیاله و صلاح الدین، از جمله تکریت بیرون راندند.
در شمال عراق نیز، نیروهای کرد و ارتش عراق شهر راهبردی سنجار را آزاد و مسیری را که پیشتر شبه نظامیان (تروریست های داعش) و سلاح از طریق آن منتقل می شد را مسدود کردند. نیروهای عراقی در غرب نیز شهر رمادی و فلوجه را در استان الانبار از چنگ داعش آزاد کردند.
در حال حاضر نیروهای عراقی در حال اجرای عملیات آزادسازی موصل، دومین شهر بزرگ عراق از اشغال داعش هستند. این عملیات در 17 اکتبر (26 مهرماه) با فرمان العبادی آغاز شد. نیروهای یگان ویژه در جبهه شرقی وارد شهر شده و چندین محله را از وجود تروریست ها پاکسازی کرده اند.
العبادی با اشاره به این که موصل آخرین مقر شهری داعش در عراق است گفت: داعش مانند مار است که اگر دم یا بدنش را هدف قرار دهید سودی ندارد، باید سرش را جدا کرد و سر این سازمان تروریستی موصل است. اگر موصل را از آن ها بگیریم، ضربه سنگینی به تلاش های این گروه تروریستی برای جذب جوانان از کشورهای مختلف جهان وارد خواهیم کرد.
وی ادامه داد: این نخستین بار است که همزمان با حضور غیرنظامیان در خانه هایشان، در حال آزاد کردن شهر یا مکانی هستیم. کار دشواری است زیرا نیروهای امنیتی به من می گویند از مکان های غیرنظامی هدف قرار می گیرند، اما آن ها نمی توانند به این مکان ها شلیک کنند.
العبادی در ارتباط با آشتی بیشتر میان گروه های قومی و مذهبی مختلف در عراق، دستاوردهای این اقدام را قابل توجه ارزیابی و یادآور شد: حمایت جوامع و گروه های مختلف عراقی از ارتش این کشور به سطحی رسیده که در گذشته غیرقابل تصور بود. 
وی در ارتباط با نیروهای بسیج مردمی شیعه (الحشد الشعبی) نیز گفت: آن ها عمدتا داوطلبان و وطن دوستان عراقی هستند که برای دفاع از کشورشان بر می خیزند. این افراد آماده اند تا جان و خانواده شان را برای دفاع از عراق فدا کنند.
نخست وزیر عراق در قسمتی دیگر از سخنانش درباره انتخاب دونالد ترامپ گفت: انتظار دارد دولت دونالد ترامپ حمایت بیشتری از نبرد عراق با تروریسم کند.
وی همچنین اظهارات ترامپ درباره گرفتن بخشی از تولیدات نفت عراق به عنوان بازپرداخت هزینه های آمریکا در این کشور را کم اهمیت دانست و افزود: قصد دارم این مرد را نه بر اساس اظهارات انتخاباتی اش، بلکه بر اساس اقداماتی که بعدها انجام خواهد داد، قضاوت کنم.
العبادی ترامپ را 'عملگرا' خواند و پیش بینی کرد که رئیس جمهوری منتخب آمریکا پس از به قدرت رسیدن شرایط را مجددا ارزیابی خواهد کرد.
وی در عین حال تاکید کرد که نفت عراق متعلق به مردم این کشور است و 'مردم عراق به هیچ کشوری اجازه نخواهند داد که منابعشان را از آن ها بگیرند.'

منبع: ایرنا

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر