کد خبر: 7477
A
فاطمه ذوالقدر

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در یادداشتی به موضوع آلودگی هوای تهران پرداخت و اینگونه نوشت: راهکار رفع معضل آلودگی هوا اتخاذ تصمیمات خلق الساعه نظیر تعطیلی مدارس و یا زوج و فرد کردن خودروها نیست.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران، «فاطمه ذوالقدر» نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و عضو هیئت رئیسه کمسیون فرهنگی در یادداشتی به آلودگی هوای تهران پرداخت:

متن یادداشت ذوالقدر به شرح ذیل است:

در جهان امروز بسیاری از مسائل اجتماعی به قدری در زندگی روزمره جاری و ساری شده است که برای ما انسان ها به طرزعجیبی عادی گشته است. اصولی مانند کیفیت آب و هوا و غذا و محیط زیست در اولویتی پایین نسبت به پول و اقتصاد قرار گرفته است و این جای تامل دارد که آیا عقلانیت دنیای مدرن این بود که همه چیز را فدای منفعت و سود آوری کنیم.

آیا عقلانیت جامعه مدرن می گوید با سیستم قرض و وام گیری از محیط زیستی که متعلق به نسل بعد است امروز خود را بسازیم؟ آنچه که تحولات اقتصادی برای جامعه کثیر زیر خط فقر داشته آلودگی روزافزون در آب و هوا تغذیه و رفتار و سلامت اجتماعی بوده است. 

یقینا راهکار رفع معضل آلودگی هوا اتخاذ تصمیمات خلق الساعه نظیر تعطیلی مدارس و یا زوج و فرد کردن خودروها و ... نیست این ها برای این درد ریشه دوانده در سطح کلان شهرها مسکن ها و آرام بخش های ضعیفی هستند. 

نادیده گرفتن نقش نهادهای مسئول در دوره قبل سبب رشد و نمو این معضل گردیده که خوشبختانه با احیای شورای عالی محیط زیست در دولت تدبیروامید روزنه امیدی ایجاد شده که البته پاگرفتن این نهال نورسته نیازمند زمان و همت همه جانبه دولت و شهروندان را می طلبد تا ضمن اتخاذ تدابیر لازم بستر اجرای آن نیز مهیا گردد.

در شرایط کنونی، در کلان شهری مانند تهران، خوشبختانه بخش زیادی از صنایع آلاینده از آن خارج شده است؛ بنابراین سهم قابل توجهی از آلایندگی مرتبط به خودروهایی خواهد بود که در شهر تردد دارند، تجارب سایر کشورها در امر بهینه سازی هوای شهر حاکی از مشارکت همه جانبه شهروندان هست. لذا این آغاز باید از خود شروع شود و به صورت یک جنبش مردمی داوطلبانه در سطح شهرها بخصوص کلان شهرها تداوم یابد. 

استفاده از سوخت بنزین یورو ٤، اخذ معاینه فنی خودرو، سرویس به موقع خودرو، بهره گیری بیشتر از وسایل حمل و نقل عمومی، یقینا سهم قابل توجهی در بهینه شدن هوای شهر را در بر خواهد داشت و این راهکارها نباید صرفا محدود به روز خاصی شود که انباشت آلایندگی رخ می دهد، بلکه آغاز و استمرار آن برای پیشگیری از ورود به این ورطه حائز اهمیت است.. 

شهروندان ایرانی بسیار فهیم و آشنا به حقوق خود و دیگران هستند می دانند که کره زمین سهم مشترک همه و امانت نسل آتی در پیش روی ما می باشد و همه ما همچون گذشته با همراهی و همیاری دولت می توانیم در کمک به  تحقق برنامه های اصلاح و بهبود هوا سهم مشارکتی خود را در داشتن روزهای پاک بیشتر به  داشته و برای نسل بعد از خود به ارث بگذاریم.

*«فاطمه ذوالقدر» نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و عضو هیئت رئیسه کمسیون فرهنگی 

 

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر